Zenit Petrohrad víťazom Pohára UEFA

Zenit je víťazom Pohára UEFA.
Zenit je víťazom Pohára UEFA. (Autor: ap)
Sportnet|14. máj 2008 o 22:49

Posledný ruský majster zavŕšil spanilú jazdu európskou pohárovou súťažou č. 2 víťazstvom nad glasgowskými "jazdcami" v pomere 2:0. Zenit získava prestížnu trofej po prvýkrát v histórii.

MANCHESTER 14. mája (SITA/TASR) - Ruský futbalový klub Zenit Petrohrad sa stal v sezóne 2007/2008 po prvý raz v histórii víťazom Pohára UEFA.

Fotogalériu k zápasu nájdete na futbal.sme.sk

Zverenci holandského trénera Dicka Advocaata zdolali v stredajšom večernom finálovom dueli v anglickom Manchestri na štadióne City of Manchester pred takmer 50 000 divákmi škótsky tím Rangers FC 2:0 (0:0).

Po bezgólovom prvom polčase sa v 72. min gólovo presadil Denisov po nádhernej uličke od spoluhráča Aršavina.

V nadstavenom čase poistil triumf tímu od rieky Neva druhým úspešným zásahom Zyrjanov po akcii Aršavina s tureckým legionárom Tekkem.

Zenit Petrohrad sa stal po CSKA Moskva (triumf v roku 2005) druhým ruským tímom s víťazstvom v druhej najvýznamnejšej európskej pohárovej klubovej súťaži.

V drese Zenitu sa z prvenstva tešili aj dvaja Slováci - brankár Kamil Čontofalský (sedel na lavičke náhradníkov) a stopér Tomáš Hubočan (do Petrohradu prestúpil až vo februári tohto roka, a preto nefiguroval na súpiske pre Pohár UEFA a do bojov nemohol zasiahnuť).

Zenit Petrohrad - Rangers FC 2:0 (0:0)

Góly: 72. Denisov, 90.+ Zyrjanov, ŽK: 90.+ Malafejev (Zenit), rozhodovali: Fröjdfeldt - Wittberg, Andren (všetci Švéd.), 47 726 divákov (vypredané)

Zenit: Malafejev - Aňukov, Križanac, Širokov, Šírl - Zyrjanov (90.+ Kim Dong Jin), Timoščuk, Denisov - Fajzulin, Aršavin - Fatih Tekke

Rangers: Alexander - Broadfoot, Weir, Cuéllar, Papač (77. Novo) - Hemdani (80. McCulloch) - Whittaker (86. Boyd), B. Ferguson, Thomson, S. Davis - Darcheville

Walter Smith (tréner Rangers): "Vypracovali sme si jednu-dve šance a to je na úspech v takomto stretnutí málo. Zenit mal loptu častejšie vo svojom držaní a zaslúžene dominoval. Sme sklamaní z prehry, no celkovo to v Pohári UEFA bola pre nás výborná sezóna. To však nezmenšuje naše dnešné sklamanie, do finále európskeho pohára sa nedostanete každý deň.

Dick Advocaat (tréner Zenitu): "Iba maximálna koncentrácia nám pomohla k úspechu v tak dôležitom zápase. Boli sme favorito duelu. Víťazstvo si plne zaslúžime, počas celej súťaže sme podávali vynikajúce výkony. Verím, že sa nám podarí udržať tím pokope a uspieť aj v Lige majstrov."

Vizitka Zenitu Petrohrad, víťaza Pohára UEFA 2007/08:

• Zenit Petrohrad:
  • názov: Zenit Sankt-Petrohrad
  • rok vzniku: máj 1925, od roku 1936 pod názvom Stalinec, od roku 1940 ako Zenit
  • farby: modrá, biela
  • štadión: Športový komplex Petrovskij (kapacita 21.725 divákov)
  • prezident: Alexander Djukov
  • tréner: Dick Advocaat
  • najväčšie úspechy: víťaz Pohára UEFA 2007/08, víťaz Pohára ZSSR 1944, majster ZSSR 1984, víťaz Superpohára ZSSR 1985, ruský majster 2007, víťaz Ruského pohára 1999, víťaz Ruského ligového pohára 2003
  • bilancia v európskych klubových súťažiach: 65 33 15 17 115:77
  • slovenskí hráči v drese klubu: Martin Škrtel (2004-2007), Kamil Čontofalský (2003-), Tomáš Hubočan (2008-)