Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

Zdolala Cibulkovú, no 60-tisíc dolárov nedostala: Nemyslím na peniaze

Dominika Cibulková na US Open vypadla s mladou Američankou Catherine Bellisovou. (Autor: TASR/AP)
Ondrej Gajdoš|Publikované 28. aug 2014 o 10:45

Bellisová je až na 1208. mieste WTA, má štatút amatérky, a tak jej na turnaji nevyplatia finančnú odmenu.

NEW YORK, BRATISLAVA. Dominika Cibulková tohto roku šokuje. Na začiatku roka skvelým postupom do finále grandslamového Australian Open v Melbourne, postupom do top 10 a v druhej polovici sezóny nečakanými prehrami.

Vyvrcholili vypadnutím v 1. kole US Open s pätnásťročnou domácou tenistkou Catherine Bellisovou. V rebríčku WTA ich delí priepastných 1195 miest.

Slovenská jednotka sa z eufórie dostala do krízy. Z tváre sa jej vytratil široký úsmev.

Odvážna tínedžerka

Cibulková utrpela v utorok v New Yorku najťažšiu prehru svojej kariéry. Otec americkej tínedžerky Gordon Bellis pre server Tennis.com priznal, že pred zápasom si želali, aby dcéra nedostala dvoch kanárov. Nakoniec sa súboj vyvíjal úplne iným smerom.

Bellisová, ktorá ako víťazka americkej kvalifikácie hráčok do 18 rokov nastúpila s voľnou kartou od organizátorov, zaskočila svetovú trinástku odvážnou, agresívnou hrou.

Nepustila skúsenú súperku k jej nátlakovému tenisu, ktorý Slovenku zdobil na turnajoch v prvých štyroch mesiacoch roka, a v treťom sete zvládla obrat z 1:3 na 4:3 aj záver zápasu.

„Mladučká Američanka hrala uvoľnene, smelo, nemala čo stratiť. Využila šancu, keďže Dominika zrejme nie je v ideálnej pohode,“ postrehla tenisová trénerka Radka Zrubáková, bývalá 22. hráčka WTA.

„Bellisová je svetovou juniorskou dvojkou, takže tenis musí vedieť hrať. Ak by mohla častejšie štartovať na ženských turnajoch, určite by bola v rebríčku vyššie ako na 1208. mieste. Potom by to nebola až taká senzácia.“

Školáčka z Kalifornie ešte nemá štatút profesionálnej tenistky a ako amatérka nemôže dostať na turnaji finančnú odmenu. Za účasť v druhom kole by dostala 60 420 dolárov, ale po veľkom víťazstve ju to netrápilo.

„Nemyslím na peniaze, koncentrujem sa na tenis,“ citovala ju BBC. „Zatiaľ si nechám amatérsky status, aby som prípadne mohla študovať na vysokej škole, ale raz by som sa chcela stať aj profesionálkou.“

Nemá sebavedomie

Cibulková je dnes hráčka bez sebavedomia, na dvorci si neverí. V piatich turnajoch severoamerickej série zvíťazila len v jednom zápase v Montreale s Kanaďankou Francoise Abandovou. Z jej tenisu sa vytratila ľahkosť, presnosť, výbušnosť. Hrá v kŕči.

Do mája mala na ôsmich turnajoch bilanciu 24 víťazstiev a 7 prehier, odvtedy na desiatich turnajoch 5:10.

„Tenis je hlavne o sebavedomí,“ povedala Cibulková pred štartom US Open pre SME.

„Prehrala som zopár zápasov, stratila som istotu. Po hernej stránke robím na kurte všetko tak, ako na začiatku roka. No kým predtým som si verila a zahrala som víťazný úder forhendom po lajne, tak teraz ho dám desať centimetrov za čiaru.“

Hrbatý: Potrebuje výhry

Cibulková aj vlani vypadla na US Open v prvom kole, a tak by nemusela príliš klesnúť z 13. miesta WTA. Stále si udržuje nádej na účasť v koncoročnom turnaji Masters v Singapure.

Otázne je, kedy sa vzchopí a dostane do formy z úvodu roka. V septembri má v pláne turnaje v Tokiu, Wu-chane a Pekingu.

„Dominika by si mala dať prestávku a znova sa pustiť do tréningu,“ uvažoval bývalý daviscupový reprezentant Dominik Hrbatý.

„Najdôležitejšie je, aby znova začala víťaziť. Možno by mala skúsiť menšie turnaje. To nie je žiadna hanba. Z vlastnej skúsenosti viem, že po neúspešnej sérii som si zvolil challengery alebo som išiel do kvalifikácie, aby ma výhry znova postavili na nohy.“

Hrbatý v kariére nespolupracoval so psychológom, hoci viacerí tenisti využívajú pomoc týchto odborníkov.

„Vždy som veril iba svojej práci,“ tvrdil bývalý 12. hráč ATP. „Ak som si v tréningu odviedol svoje, potom som vedel, že výsledky sa dostavia. Aj Dominika verí sama sebe, tvrdej drine. Potrebuje zopár víťazstiev a znova sa do toho dostane.“

Mladá tenistka: Taký zápas povzbudí

Nasadené hráčky sa snažím ubehať, hovorí úspešná 15­ročná teniska MÁRIA PETRA KERDÍKOVÁ, ktorá je momentálne 38. medzi dorastenkami na Slovensku.

Čo hovoríte na prehru Cibulkovej s 15-ročnou Američankou Bellisovou?

„Je to zlé, že Cibulková prehrala s hráčkou, ktorú by mala poraziť, ale v tom je tenis zaujímavý, že sa neodohrá tak, ako by sme chceli alebo ako hovoria výsledky. Vždy je nejaké prekvapenie.“

Hrali ste podobný zápas s vysoko nasedenou hráčkou?

„Minulý rok na turnaji dorasteniek som dostala jedenástu na Slovensku a ja som ešte nebola dorastenka. Porazila som ju, hoci s ňou už prehralo veľa dobrých hráčok. Mňa to veľmi prekvapilo. Porazila som vtedy tri veľmi dobré hráčky, všetko mi išlo. Prehrala som vo štvrťfinále s ďalšou nasadenou, ale bol to môj najlepší turnaj, aký som odohrala.“

Čím ste ich prevýšili?

„Mojou výhodou bolo, že som dokázala všetko vybehať, nemala som problém dobehnúť ani ťažkú loptu. Keď hrám s ťažkou súperkou, viem, že silou ju neprebijem, keďže je to mohutnejšia aj staršia hráčka, tak sa snažím vybehať všetky lopty tak, aby som jej narobila problémy.“

Čo vás počas takého zápasu najviac zväzuje?

„Určite mám pred súperkou rešpekt, lebo má väčšiu šancu vyhrať ako ja.“

Páči sa vám tenis Dominiky Cibulkovej?

„Páči sa mi, ako hrá, raz by som chcela byť na jej mieste a hrať také veľké turnaje, aké hrá ona.“

Je pre vás víťazstvo mladej Američanky motiváciou?

„Povzbudilo ma, že sa dá vyhrať aj zápas proti vysoko nasadenej hráčke, že sa jej netreba báť. Ani mne sa v poslednom čase nedarí vyhrávať, ale verím, že sa to zlepší. Po takom zápase si poviem, že proti každému sa dá hrať a proti každému sa dá vyhrať.

Miriam Zsilleová

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články