Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Zamerá sa na mládež. Slovenský hádzanársky zväz predstavil stratégiu rozvoja

Kelescényi predstavil stratégiu slovenskej hádzanej. (Autor: SITA)
TASR|Publikované 3. okt 2016 o 12:54

Stratégia má pomôcť získať nové talenty a dostať hádzanú na školy.

BRATISLAVA. Výrazne rozšíriť hráčsku základňu, vybudovať regionálne centrá hádzanej a dostať reprezentačné tímy na špičkovú medzinárodnú úroveň.

Slovenský zväz hádzanej (SZH) v pondelok v Bratislave načrtol stratégiu rozvoja hádzanej na Slovensku na roky 2016 až 2022.

Zamerajú sa na mládež

"Našou ambíciou je ešte výraznejšie dostať hádzanú na školy, zvýšiť počet hráčov i vyškolených trénerov. Cieľom je dostať reprezentačné tímy na špičkovú medzinárodnú úroveň. K tomu má pomôcť aj vytvorenie piatich až ôsmich regionálnych centier hádzanej, ktoré by mali fungovať od roku 2017. Hlavným mottom pri ich tvorbe je vytvorenie jednotnej a modernej metodiky v príprave mladých hráčov," vysvetlil viceprezident SZH Ernö Kelecsényi.

Do roku 2022 by sa podľa predstáv zväzu mala hráčska základňa hádzanej takmer strojnásobiť na počet 15 000.

"Dôraz budeme klásť na mládež, rozvoj rýchlosti, sily a technickej zdatnosti. Nezačíname od nuly, ale postupne chceme do projektu zapojiť až 300 škôl a aktívne spolupracovať nielen s ministerstvom, ale najmä so samosprávou. Hádzaná je dynamicky a masovo sa rozvíjajúci šport a na to musíme reagovať," tvrdí Kelecsényi.

Na dosiahnutie cieľov sú potrebné finančné zdroje.

"Už prebiehajú rokovania s potenciálnymi partnermi. Polovicu finančného krytia by mal zabezpečiť zväz, 30 percent pôjde z prostriedkov od VÚC a mesta, 15 percent od sponzorov a 5 percent z EÚ. Realizácia spomenutých projektov z našej stratégie si vyžiada 20- až 30-percentné zvýšenie pôvodného rozpočtu," pokračoval.

Angažovali skúseného odborníka

Pomôcť k naplneniu cieľov má pomôcť aj angažovanie skúseného dánskeho odborníka. Od júla pracuje v pozícii technického riaditeľa SZH Dán Heine Ernst Jensen.

Bývalý kouč nemeckej ženskej reprezentácie je poverený tvorbou a koordináciou systému práce s mládežou na Slovensku a zároveň je hlavným trénerom reprezentačného tímu dievčat do 17 rokov.

Skúsený odborník Jensen má byť veľkou posilou. (Autor: SITA)

"Potrebujeme čas a trpezlivosť. Výsledky sa nedostavia zo dňa na deň, musíme ísť krok po kroku. Verím, že výsledkom našej práce bude širší okruh adeptov na reprezentačný dres a pravidelná účasť slovenských tímov na európskych a svetových šampionátoch. Chceme, aby sa slovenská hádzaná stala v budúcnosti značkou kvality," uviedol Jensen.

Autor: TASR

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.