Piatok, 23. júla, 2021Meniny má Oľga

Začína sa Tour de Ski, zo Slovenska iba Bajčičák a Mlynár

Prvenstvo na Tour de Ski obhajuje Dario Cologna. (Autor: TASR/AP)
SITA|28. dec 2011 o 14:36

Medzi mužmi sa očakáva súboj medzi Colognom a Nórom Petterom Northugom.

OBERHOF. Úvodným prológom v nemeckom Oberhofe sa vo štvrtok 29. decembra začne už 6. ročník prestížneho a lukratívneho seriálu pretekov v behu na lyžiach Tour de Ski (TdS). V aktuálnej sezóne, v programe ktorej nie sú olympijské hry ani majstrovstvá sveta, je to malý vrchol. Jeho výsledky mnohé naznačia o konečnom poradí Svetového pohára 2011/2012.

V každej etape sa "hrá" o body do celkovej klasifikácie, elitná tridsiatka v konečnom poradí si na svoje konto pripíše štvornásobok "tradičnej" bodovej dotácie. Víťaz bude mať bodové konto bohatšie až o 400 bodov, druhý v poradí o 320, tretí zinkasuje 240 bodov atď.

Favoritmi Cologna a Kowalczyková

TdS však plní nielen bodové, ale aj bankové kontá najlepších. V jednotlivých etapách si medailisti delia 10 000 švajčiarskych frankov (CHF) systémom 5 - 3 - 2, za postavenie v celkovom poradí po jednotlivých etapách sú takisto finančné bonifikácie a na záver sa porciujú pre beh na lyžiach doslova rozprávkové sumy.

Víťazi kategórie mužov i žien zinkasujú po 150 000 CHF, k striebornej medaile je bonus 100 000 CHF a bronz je dotovaný sumou 50 000 CHF. Len pre zaujímavosť, vlaňajší víťazi Švajčiar Dario Cologna a Poľka Justyna Kowalczyková si za desať dní zarobili po takmer 200 000 CHF (aktuálny kurz 1 CHF = cca 0,820 eura).

Obhajcovia majú na svojom konte po dva celkové triumfy. Cologna zvíťazil v rokoch 2009 a 2011, Kowalczyková ako jediná v zatiaľ krátkej histórii TdS dokázala vyhrať dva ročníky v rade - 2010 a 2011.

Uzavrieť zlatý hetrik jej bude chcieť prekaziť najmä suverénka novembrovo-decembrovej časti SP Nórka Marit Björgenová, ale aj jej krajanka Therese Johaugová, ktorá vlani skončila druhá.

Medzi mužmi sa očakáva tuhý súboj medzi Colognom a Nórom Petterom Northugom, do ktorého sa chystajú zasiahnuť aj ďalší pretekári.

TdS bude mať tento rok až deväť etáp tradične v štyroch strediskách. Po dvoch etapách sa bude konať v nemeckých strediskách Oberhofe a v Oberstdorfe, zvyšných päť v Toblachu a Val di Fiemme v Taliansku.

V programe sú dva šprinty - jeden klasickou a jeden voľnou technikou, dva behy s intervalovým, dva s hromadným a tri s hendikepovým štartom podľa aktuálnych odstupov v celkovej klasifikácii. Voľnými dňami sú iba 2. a 6. január. Celkovo na ženy čaká 63 km, na mužov až 110 km.

Bez Procházkovej

Slovensko bude mať zastúpenie iba v kategórii mužov. Alena Procházková musí TdS vynechať pre pretrvávajúce zdravotné problémy. V utorok ráno odcestovali do dejiska úvodných dvoch etáp Martin Bajčičák, ktorý je zároveň reprezentačným trénerom, a jeho kolega a zverenec Peter Mlynár. Realizačný tím bude "až" trojčlenný. K Radovi Zimovi a Ondrejovi Benkovi-Rybárovi pribudol aj bývalý kormidelník slovenskej mužskej reprezentácie Peter Bartoň.

"Sme radi, že sa Peter nechal nahovoriť a pôjde s nami. Absolvovať taký náročný seriál iba s dvoma technikmi by bolo prakticky nemožné. Aj v trojici to budú mať nesmierne ťažké, ale veríme, že to zvládnu," povedal pre agentúru SITA Martin Bajčičák.

On sa chystá absolvovať celý seriál, Peter Mlynár pôjde prvých šesť etáp, potom sa rozhodne podľa aktuálneho postavenia v celkovom poradí.

"Ešte nikdy takéto niečo neabsolvoval, je skôr šprintér. Posledné tri etapy sú extrémne dlhé a fyzicky náročné. Ešte nie je pripravený na takú záťaž. Ak by však existovala šanca na dobré umiestnenie, možno by to potiahol až do konca. Nechávam to otvorené," pokračoval skúsený 35-ročný pretekár a tréner v jednej osobe.

Svetová špička sa pripravuje na TdS ako na skutočný vrchol sezóny. "Od návratu z ostatných pretekov Svetového pohára v slovinskej Rogle sme už znižovali objemy tréningov a zamerali sme sa už len na doladenie detailov. V predchzádzajúcich dňoch to boli už len jednofázové tréningy, išli sme do intenzity. V okolí Štrbského plesa boli výborné podmienky na prípravu. Dalo sa trénovať voľnú aj klasickú techniku. Verím, že to bude dobré," zhrnul Martin Bajčičák posledné dni prípravy.

Vlani ho už v Oberhofe deň pred štartom TdS zastavili lekári, ktorí u neho namerali zvýšenú hladinu hemoglobínu a nepustili ho na štart. Keďže u Bajčičáka je to geneticky dané, v januári tohto roka mu Medzinárodná lyžiarska federácia udelila výnimku, ktorej platnosť mu pred začiatkom novej sezóny predĺžila o ďalší polrok.

"To vlaňajšie sklamanie ešte stále bolí, tentoraz by sa to nemalo opakovať," verí jediný slovenský lyžiar-muž, ktorý má na svojom konte aj prvenstvo v pretekoch SP.

Na TdS ide s jednoznačnými cieľmi. "Určite chcem bodovať v jednotlivých etapách v dlhých behoch a pokúsim sa zabojovať o elitnú tridsiatku v konečnom poradí. Mojím veľkým želaním je byť aspoň raz v desiatke najlepších. Najviac si verím na záverečnú etapu, ktorou je výbeh po legendárnej zjazdovke Alpe Cermis vo Val di Fiemme. Myslím si, že mám na to, aby som práve tam ukázal, čo vo mne skutočne je," naznačil Martin Bajčičák svoje ambície.

Od Petra Mlynára čaká plnohodnotný výkon na hranici jeho osobných možností a schopností. "Bol by som rád, keby sa v šprintoch a dvoch krátkych etapách čo najviac priblížil k bodovaným priečkam. Vo fínskom Kuusame na začiatku sezóny mu chýbalo menej ako jeden a pol sekundy. Keby tak motyka vystrelila, azda by mohol aj zabodovať," optimisticky uzavrel Martin Bajčičák.

ico

Program 6. ročníka Tour de Ski:

29. decembra (štvrtok):

Prológ - Oberhof (Nem.): ženy 2,5 km (14.15), muži 3,75 km (15.15) voľnou technikou s intervalovým štartom

30. decembra (piatok):

2. etapa - Oberhof (Nem.): ženy 10 km (14.15), muži 15 km (15.15) klasickou technikou s hendikepovým štartom podľa odstupov z prológu

31. decembra (sobota):

3. etapa - Oberstdorf (Nem.): ženy a muži šprint klasickou technikou, kvalifikácia (13.30), finále (14.30)

1. januára (nedeľa):

4. etapa - Oberstdorf (Nem.): skiatlhlon - muži 10+10 km (13.00), ženy 5+5 km (15.45) klasickou a voľnou technikou s hromadným štartom

2. januára (pondelok) voľný deň

3. januára (utorok):

5. etapa - Toblach (Tal.): muži 5 km (12.45), ženy 3 km (15.45) klasickou technikou s intervalovým štartom

4. januára (streda):

6. etapa - Toblach (Tal.): ženy a muži šprint voľnou technikou, kvalifikácia (10.45), finále (12.15)

5. januára (štvrtok):

7. etapa - Toblach - Cortina d´Ampezzo (Tal.): muži 35 km (13.00), ženy 15 km (15.30) voľnou technikou s hendikepovým štartom podľa aktuálnych odstupov v celkovom poradí

6. januára (piatok): voľný deň

7. januára (sobota)

8. etapa - Val di Fiemme (Tal.): muži 20 km (12.30), ženy 10 km (15.45) klasickou technikou s hromadným štartom

8. januára (nedeľa)

9. etapa - Val di Fiemme (Tal.): beh do vrchu na zjazdovke Alpe Cermis - ženy 9 km (12.30), muži 9 km (14.30) voľnou technikou s hendikepovým štartom podľa aktuálnych odstupov v celkovom poradí

Konečné poradie TdS 2011:

MUŽI: 1. Dario Cologna (Švaj.) 4:28:02,0 h, 2. Petter Northug (Nór.) +27,3 s, 3. Lukáš Bauer (ČR) +1:44,1, 4. Curdin Perl (Švaj.) +1:58,2, 5. Roland Clara (Tal.) +2:06,5, 6. Jean Marc Gaillard (Fr.) +2:27,5, ... Slovensko nemalo zastúpenie

ŽENY: 1. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 2:47:31,0 h, 2. Therese Johaugová (Nór.) +1:21,5, 3. Marianna Longová (Tal.) +2:40,7, 4. Arianna Follisová (Tal.) +3:19,9, 5. Charlotte Kallová (Švéd.) +4:27,7, 6. Petra Majdičová (Slovin.) +4:52,6, ... jediná Slovenka na štarte Alena Procházková odstúpila po 6. etape, keď jej v celkovej klasifikácii patrila výborná 10. priečka

Prehľad víťazov doterajších ročníkov:

2007 - Tobias Angerer (Nem.) a Virpi Kuitunenová (Fín.)

2008 - Lukáš Bauer (ČR) a Charlotte Kallová (Švéd.)

2009 - Dario Cologna (Švaj.) a Virpi Kuitunenová (Fín.)

2010 - Lukáš Bauer (ČR) a Justyna Kowalczyková (Poľ.)

2011 - Dario Cologna (Švaj.) a Justyna Kowalczyková (Poľ.)

2012 - ? ? ? a ? ? ?

Súvisiace články