Začala sa slávna Rely Dakar. Zo Slovákov skončil na úvod lepšie Svitko

(Autor: Facebook)
SITA|2. jan 2017 o 15:11

Obhajca celkového druhého miesta finišoval štrnásty. Ivana Jakeša klasifikovali na tridsiatej pozícii.

RESISTENCIA. Slovenskí motocyklisti Štefan Svitko a Ivan Jakeš obsadili v pondelňajšej úvodnej etape na pretekoch Rely Dakar 14., resp. 30. priečku.

Tridsaťštyriročný Žaškovčan Svitko zvládol 39 kilometrov dlhý špeciálny úsek za 29:36 minúty, štyridsaťtriročnému Jakešovi to trvalo o 1:25 minúty dlhšie.

Z víťazstva sa tešil španielsky jazdec Juan Pedrero García po penalizácii pôvodne prvého Francúza Xaviera de Soultraita. Ten dostal minútový trest pre prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti a prepadol sa na desiatu pozíciu.

García vyhral o dvanásť sekúnd pred Američanom Rickym Brabecom. Tretí bol Portugalčan Paulo Goncalves s mankom dvadsiatich šiestich sekúnd.

"V noci popršalo a trať bola nebezpečná, takže som išiel na istotu. Na jednom úseku som takmer vypadol z motorky. Vzhľadom na to mám z prvej etapy dobrý pocit, Dakar sa len začal," zhodnotil Svitko svoj výkon v nahrávke na oficiálnom fanúšikovskom konte na facebooku.

Obhajcu vlaňajšieho prvenstva Tobyho Pricea z Austrálie klasifikovali na sedemnástej pozícii, za víťazom zaostal o 1:25 minúty.

V utorok čaká na pretekárov druhá etapa so štartom v Resistencii a cieľom v San Miguel de Tucamán. Meraný úsek má pre motocykle, štvorkolky a automobil dĺžku 275 kilometrov, kamióny zdolajú 284 kilometrov.

Štefan Svitko obhajuje na Dakare celkové druhé miesto z vlaňajška.

Rely Dakar 2017 - 1. etapa

(Asunción /Parag./ - Resistencia /Arg./, meraný úsek: 39 km)

30.Ivan JakešSRKTM+ 2:39 min

1. Juan Pedrero García (Šp.) Sherco 28:22 min, 2. Ricky Brabec (USA) Honda +12 s, 3. Paulo Goncalves (Portug.) Honda +26, 4. Sam Sunderland (V. Brit.) KTM +27, 5. Joan Barreda Bort (Šp.) Honda +30, 6. Matthias Walkner (Rak.) KTM +40