Sobota, 19. júna, 2021Meniny má Alfréd

Najdrahší hráči v dejinách? Prvý zomrel ako chudák

Neymarov prestup do PSG poriadne zatriasol prestupovým trhom. Hráči budú prestupovať za oveľa vyššie prestupové čiastky. (Autor: SITA/AP)
Prémiový obsah
Pavol Spál|6. sep 2017 o 16:43

Pozrite sa, ako sa za posledných viac ako sto rokov vyvíjala cena najdrahších futbalistov planéty.

BRATISLAVA. Brazílčan Neymar prestúpil z FC Barcelona do Paríž Saint-Germain za astronomických 222 miliónov eur, čo z neho robí najdrahšieho futbalistu všetkých čias.

Predošlý svetový rekord Paula Pogbu prekonal o neuveriteľných 122 percent.

„Keď za niekoho zaplatíte takú sumu a hráč sa zraní, tak tie peniaze prakticky vyletia komínom," vyhlásil uznávaný nemecký tréner Jürgen Klopp, v súčasnosti pôsobiaci v Liverpoole.

Podobné výroky padali už v roku 1893, keď Willie Groves prestupoval v Anglicku z West Bromwichu do Aston Villy.

Ako sa za posledných viac než sto rokov vyvíjala cena najdrahších futbalistov planéty.

1. Prvý hráč za sto libier

Skončil s futbalom, keď sa dozvedel, že má tuberkulózu. Chvíľu ešte pracoval ako robotník a potom umrel ako chudák v Edinburghu. Mal tridsaťdeväť. Bolo to pätnásť rokov od jeho rekordného transferu.

Škót Willie Groves bol prvým hráčom, ktorý stál sto libier. V roku 1893 prestupoval z klubu West Bromwich do Aston Villy. V kronikách sa to uvádza ako prvá rekordná prestupová suma. Dnes za takú sumu kúpite možno dva dresy.

Treba však zohľadniť aj to, že v tom čase bola priemerná mzda v Anglicku okolo 40 libier mesačne a napríklad bicykel sa dal kúpiť za šestnásť libier.

Prestupová suma sto libier by dnes zodpovedala asi desiatim tisícom libier. Futbalová asociácia vtedy udelila Aston Ville pokutu, že Grovesa z West Bromwichu získala nepoctivo.

2. Obchod s bielym mäsom

V prvých päťdesiatich rokoch minulého storočia sa o rekordné prestupy starali takmer výlučne anglické kluby.

V roku 1905 Middlesbrough zaplatil za útočníka Sunderlandu Alfa Commona tisíc libier, čo je v prepočte na dnešné ceny asi 115-tisíc eur.

Bol z toho ešte väčší škandál, ako keď padla stolibrová hranica. O prestupe sa debatovalo aj v britskom parlamente.

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články