Štefan Svitko.
Štefan Svitko. (Autor: Erik Vlčák/Slovnaft Rally Team)
SITA|14. jan 2020 o 13:15

Vyhral Čiľan Quintanilla.

BRATISLAVA. Víťazom deviatej etapy 42. ročníka pretekov Rely Dakar v Saudskej Arábii v kategórii motycklov sa stal Čiľan Pablo Quintanilla.

Celkovo 410 km meraných úsekov z mesta Wadi Al-Dawasir do Haradhu zvládol za 3:30:33 h a iba o necelé minúty zdolal Austrálčana Tobyho Prica.

Slovenský reprezentant Štefan Svitko obsadil v utorok 17. miesto. Na víťazného pretekára stratil takmer 15 minút, ale celkovej klasifikácii sa udržal v elitnej desiatke.

Rodák zo Žaškova si počas celej etapy držal konštantné tempo a vo výsledkovej listine figuroval okolo 17. miesta. V celkovej klasifikácii je naďalej desiaty, pričom na lídra Rickyho Brabeca stráca už viac než jeden a pol hodiny.

Žiaden z favoritov v utorok nemal výrazné technické problémy, a tak nenastali veľké zmeny v priebežnom poradí. Američan Brabec má tri etapy pred koncom podujatia náskok viac než 20 minút na dnešného víťaza Pabla Quintanillu. Tretie miesto patrí Tobymu Pricovi.

Utorkovú 9. etapu medzi automobilmi najlepšie zvládol Francúz Stéphane Peterhansel. Líder celkového poradia Španiel Carlos Sainz v utorok obsadil piatu priečku, za hlavným prenasledovateľom Katarčanom Nasserom Al-Attiyahom (v utorok druhý, pozn.) zaostal o 6:16 min a v celkovej klasifikácii má pred ním už len 24-sekundový náskok.

Posádka Fordu v zložení Čech Miroslav Zapletal a slovenský navigátor Marek Sýkora obsadila v utorkovej etape až 41. priečku, v celkovej klasifikácii si udržala 18. pozíciu. Česko-slovenská dvojica mala v utorok smolu, keď 40 km pred cieľom im praskla jedna z poloosí na automobile. Oprava ich poriadne zdržala a preto mala v cieli 9. etapy stratu na víťazného Peterhansela takmer hodinu.