Lukáš Rosenbaum.
Lukáš Rosenbaum. (Autor: Facebook Slovenský atletický zväz)
Sportnet, TASR|21. júl 2024 o 18:44 (aktualizované 21. júl 2024 o 20:40)

O rekord šampionátu sa postarala česká bežkyňa Adéla Holubová.

BANSKÁ BYSTRICA. Slovenský chodec Lukáš Rosenbaum obsadil na domácich ME v atletike do 18 rokov v chôdzi na 5000 m výborné 4. miesto.

V nedeľňajších pretekoch dosiahol čas 21:26,96 min, čím vylepšil svoje osobné maximum o 13,61 sekundy.

Zverenec trénera Romana Benčíka zaostal za víťazným Talianom Alessiom Coppolom (21:01,44 min) o 25,52 s. Druhý skončil Seamus Clarke z Írska, tretí finišoval Nicolo Vidal z Talianska. Rosenbaumovi ušlo miesto na pódiu o 15,08 s.

"Je tam trochu aj smútok, že to mohla byť medaila. Tá bola vzdialená 15 sekúnd odo mňa, takže neberiem to tak, že je to tesné. Osobný rekord som si

vylepšil o trinásť sekúnd, s tým som spokojný, že sa to podarilo v takomto teplom počasí.

Na tie podmienky, ktoré panovali som spokojný, a to aj s tým, že iba traja chlapci ma predbehli," uviedol Rosenbaum.

Svojho zverenca pochválil aj jeho tréner Benčík: "Som veľmi spokojný s jeho výkonom. Doposiaľ mu vo výkonoch chýbalo levie srdce a dnes dal do toho všetko. Aj dušu, aj srdce.

V tomto veľmi náročnom a teplom počasí mali chlapci ťažšie podmienky než predtým dievčatá a Lukáš si i napriek tomu vytvoril nový osobný rekord, takže aj to je úžasné."

V rovnakej súťaži figuroval na 11. pozícii Jakub Mažgút, ktorý finišoval v čase 23:22,26 min.

"Zo začiatku sa mi išlo dobre, aj napriek hroznému počasiu, no bojoval som až do konca. Je z toho pekné 11. miesto a som spokojný.

Chceli sme, aby som išiel v skupinke a držal sa okolo 6. miesta, no bolo to ťažké, preto som bol až v tej druhej, tam to bolo jednoduchšie," povedal Mažgút pre Slovenský atletický zväz.

Desaťbojár Matej Stanislav obsadil v súťaži atletickej všestrannosti 28. priečku. Na záver súťaže zabehol 1500 m za 4:58,07, čím sa premiérovo dostal pod päť minút.

Získal za to 571 bodov, spolu v súčte 6146 b a prekonal svoje kariérové maximum o 111 b.

Zlato si vybojoval Tristan Konso z Estónska najlepším svetovým výkonom roka v tejto vekovej kategórii (7549 b).

Vo finále behu žien na 800 m 16-ročná favoritka Shaikira Kingová doplatila na dve kolízie v záverečnej časti pretekov a prehrala o 6 stotín s českou Adélou Holubovou, ktorá zároveň utvorila rekord šampionátu časom 2:04,23 min.

U mužov už Britom zlatá medaila neušla, keď preteky ovládol Matthew McKenna časom 1:52,91 min.

Domov»Ďalšie športy»Atletika»Slovenský chodec oslavuje výborný výsledok, svoj osobný rekord vylepšil o 13 sekúnd