Pondelok, 1. marec, 2021Meniny má Albín

Vydarená sezóna dáva Procházkovej novú motiváciu

SITA|Publikované 26. mar 2009 o 13:04

Slovenská reprezentantka v behu na lyžiach Alena Procházková sa v končiacej sa sezóne definitívne etablovala medzi absolútnou svetovou elitou.

BANSKÁ BYSTRICA.

To, čo naznačila už vlani, v tejto sezóne potvrdila - na Slovensku po dlhých rokoch máme opäť pretekárku, ktorá dokáže v pretekoch najvyššieho rangu pravidelne útočiť na najvyššie pozície. Dvadsaťštyriročná Banskobystričanka v zime 2008/09 dvakrát stála v pretekoch Svetového pohára na stupňoch víťazov, raz dokonca na tom najvyššom. Stala sa iba druhou Slovenkou, ktorá zvíťazila v pretekoch o krištáľový glóbus, naposledy sa to podarilo pred dvadsiatimi rokmi Alžbete Havrančíkovej ešte v drese vtedajšej ČSSR.

Šesťkrát sa dostala do desiatky najlepších. V hodnotení šprintu v rámci SP obsadila skvelé šieste miesto. "Nemôžeme byť nespokojní. Sú to nielen pre ňu, ale pre celé slovenské bežecké lyžovanie fantastické výsledky. Dokázala v pretekoch zdolať absolútne svetové hviezdy ako Fínku Virpi Kuitunenovú, Nórku Marit Björgenovú, Švédku Annu Olssonovú. Na majstrovstvách sveta skončila až za ňou aj kráľovná šprintu Petra Majdičová. V piatich pretekoch prišla až po nej do cieľa aj celková víťazka SP Poľka Justyna Kowalczyková. Šieste miesto v konečnom hodnotení šprintu je pre ňu pred olympijskou sezónou obrovskou vzpruhou do ďalšej práce," zhrnul najdôležitejšie fakty jej tréner Ján Valuška.

Sezóna bola dlhá a nesmierne náročná. "Nielen pre pretekárku, ale aj pre mňa ako jej trénera sú každé preteky obrovským stresom. Najmä v šprintoch je to mimoriadny nápor na psychiku. Teraz prichádza uvoľnenie. Počas nadchádzajúceho víkendu bude Alena ešte štartovať na majstrovstvách Slovenska v Štrbskom Plese a potom ešte v tradičnom behu na Žiarsku chatu, ale to už budú iba preteky pre radosť," pokračoval strojca úspechov tohtoročnej slovenskej lyžiarskej jednotky.

Napriek tomu, že Svetový pohár je už ukončený, úplný oddych pre študentku telesnej výchovy na banskobystrickej UMB ešte neprichádza. Budeme pokračovať v tréningoch doma v Králikoch a na Skalke pri Kremnici. Snehové podmienky sú zatiaľ vynikajúce, trate pravidelne upravované. Potom chceme ešte vycestovať do Álp, kde budeme striedať bežky a skialpinistické lyže. Plánujem, že absolvujeme niekoľko túr po hrebeňoch až do konca apríla. Takáto zmena príde vhod, bude to pre nás oboch aktívny relax," naznačil ďalšie plány na najbližšie obdobie skúsený tréner.

V hlave už má poskladaný aj plán letnej prípravy. Budúca sezóna bude mať prívlastok olympijská, na úspech v nej bude potrebné ešte väčšie úsilie.

"V máji príde krátka dovolenka, rehabilitácia v kúpeľoch. Letnú prípravu začneme v Španielsku netradične na bicykloch rekondičným sústredením pri mori. Chuť do ďalšieho kolotoča ťažkých tréningov Alene nechýba. Dôležité však budú finančné podmienky. Garancie od Slovenského olympijského výboru a Národného športového centra máme. Rovnako aj náš klub Slávia UMB Banská Bystrica signalizuje, že by to na základe Aleniných výsledkov mohlo byť lepšie ako vlani. Verím, že aj novovytvorená Slovenská lyžiarska asociácia bude pracovať na vyššej úrovni, ako to bolo v ére Slovenského lyžiarskeho zväzu. Sme veľmi radi, že sme nesklamali našich sponzorov, bez ktorých by sme nikdy nedosiahli také vynikajúce výsledky. Dúfame, že sme oslovili aj nových, aby sme mohli v začatej ceste pokračovať," optimisticky zakončil Ján Valuška.

Súvisiace články