1.Primož RogličSlovinskoJumbo-Visma46:39 min
7.Richard CarapazEkvádorIneos-Grenadiers+49 s
8.Remi CavagnaFrancúzskoDeceuninck - Quick Step+58 s
9.David De la CruzŠpanielskoUAE Team Emirates+59 s
10.Jasha SütterlinNemeckoSunweb+1:07 min

MIRADOR DE ÉZARO. Slovinský cyklista Primož Roglič zvíťazil v utorňajšej 13. etape 75. ročníka pretekov Vuelta a Espaňa, ktorou bola individuálna časovka na takmer 34 kilometrov.

Jazdec tímu Jumbo-Visma si na španielskych cestách pripísal už štvrtý triumf a znovu si obliekol červený dres pre lídra celkového poradia.

Na druhom mieste v utorok skončil so sekundovým mankom Američan Will Barta (CCC Team), tretí bol Portugalčan Nelson Oliveira z Movistaru (+10 s).

Výrazný náskok pred Carapazom

Takmer celá časovka sa išla po rovinatej trati, no organizátori pripravili pre cyklistov náročný záver v podobe 1,8 km dlhého stúpania s priemerným sklonom až 14,8%. Väčšina pretekárov si preto pred kopcom menila časovkársky špeciál za cestný bicykel.

Tridsaťročný Roglič bol najväčší favorit na triumf v etape a papierové predpoklady aj potvrdil. V celkovom poradí má pred záverečnými piatimi etapami náskok 39 sekúnd pred doterajším lídrom Ekvádorčanom Richardom Carapazom.

Cyklista tímu Ineos-Grenadiers bol v časovke siedmy. Tretí celkovo je Brit Hugh Carthy (EF Pro Cycling), ktorý stráca 47 sekúnd na Rogliča.

"Je to krásne, už je to dlho, čo som vyhral časovku. Prekvapujúco sa cítim silný, čakal som, že budem oveľa viac trpieť, ale išlo sa celkom dobre.

Je lepšie mať 39 sekúnd k dobru, ako ich strácať. Chalani sú naozaj silní a pobijeme sa o ten červený dres. Musíme zostať sústredení," povedal v rozhovore slovinský cyklista.

Bartovi náskok v stúpaní nestačil

Z úvodu štartového poľa dosiahol výraznejší čas Alex Edmondson (48:24 min) z Mitcheltonu-Scott. Nasledujúcich štyridsať pretekárov jeho čas neprekonalo, podarilo sa to až Remimu Cavagnovi (47:37 min).

Francúza v drese Quick Stepu následne prekonal až Nelson Oliveira (Movistar), ktorý dovtedajšieho lídra zdolal na oboch medzičasoch a v cieli mu nadelil dokonca 48 sekúnd. Ani jeho vedenie však nevydržalo dlho a ešte o deväť sekúnd rýchlejší bol Will Barta (CCC).

Na druhom medzičase mal Roglič tretí najlepší čas, keď na Američana strácal 17 sekúnd. Až do záverečných metrov však stupňoval svoj výkon a nakoniec sa dostal o sekundu do čela.

Čakalo sa už len na Carapaza. Ekvádorčan mal už pod kopcom vyše dvadsaťsekundovú stratu na Rogliča, na stúpaní stratil ďalší čas a nakoniec zaostal za Slovincom o 49 sekúnd.

3.Sepp KussUSAJumbo-Visma27 b
Domov»Cyklistika»Vuelta a Espaňa»Roglič vyhral časovku o jednu sekundu, opäť si obliekol červený dres