Utorok, 20. apríla, 2021Meniny má Marcel

Zmenili systém kvalifikácie. Slovenské reprezentácie zabojujú o ME aj doma

Volejbalisti Slovenska na ME vo volejbale 2019. (Autor: TASR/AP)
TASR|29. jún 2020 o 18:30

Na šampionát postúpi 24 krajín.

BRATISLAVA. Slovenské volejbalové reprezentácie mužov i žien sa v kvalifikácii ME 2021 predstavia aj v domácom prostredí na turnajoch štvorčlenných skupín v januári budúceho roka.

Zmeny v kvalifikačnom procese v pondelok potvrdila Európska volejbalová konfederácia (CEV).

Zmenili formát kvalifikácie

Kvalifikácia sa mala pôvodne odohrať systémom každý s každým doma aj vonku od 15. augusta do 6. septembra tohto roka.

Do plánov však zasiahla pandémia koronavírusu a CEV po komunikácii s národnými federáciami rozhodla o zmene formátu na turnajový systém (dva turnaje) a presune väčšinu programu na január.

Slováci pod vedením nového trénera Mareka Kardoša budú bojovať o postup na ME s Rumunmi, Švajčiarmi a Albáncami, ženské družstvo talianskeho trénera Marca Fenoglia čakajú zápasy s tímami Fínska, Čiernej Hory a Kosova.

Prvé turnaje sa uskutočnia od 7. do 10. januára, druhé turnaje od 14. do 17. januára.

Slováci sa najskôr predstavia doma a o týždeň neskôr v Rumunsku, Slovenky odštartujú kvalifikačné boje v Čiernej Hore a uzavrú ich v domácom prostredí.

O organizátoroch rozhodol žreb

"O organizáciu turnajov mali záujem prakticky všetky krajiny v ženskej aj mužskej vetve, rozhodol preto žreb. Sme veľmi radi, že nám prialo šťastie a v januári budeme hostiť mužský aj ženský kvalifikačný turnaj," povedal na webe svf.sk Tomáš Singer, ktorý je poverený medzinárodnou agendou SVF:

"Podľa výsledku žrebu sme mali aj v mužskej kategórii organizovať druhý turnaj v poradí, ale diplomatickou cestou sa nám napokon podarilo dosiahnuť výmenu s Rumunmi.

Vyhoveli sme tak aj prianiu reprezentačného trénera Mareka Kardoša, ktorý si želal odohrať doma práve úvodný turnaj.

Veríme, že našim reprezentačným tímom pomôže domáce prostredie k splneniu postupového cieľa a že ich k tomu opäť poženú výborní fanúšikovia - rovnako ako na vlaňajšom európskom šampionáte žien v Bratislave."

Na ME sa opäť predstaví 24 krajín

Z mužskej kvalifikácie postúpia na šampionát víťazi siedmich skupín a päť najlepších z druhých priečok. Ženská kvalifikácia má šesť skupín a z každej sa na ME prebojujú dva tímy.

Na január presunuli program 13 skupín, v auguste a úvode septembra sa odohrajú len tri - jedna mužskú a dve ženské. Šampionáty budú mať po druhý raz 24 účastníkov a rovnako ako vlani sa uskutočnia v štyroch krajinách.

Mužov privítajú Poľsko, Česko, Fínsko a Estónsko, ženy sa predstavia v Srbsku, Bulharsku, Chorvátsku a Rumunsku. Spolu s hostiteľmi už má istotu účasti aj ďalších osem najlepších z minuloročných majstrovstiev Európy.

Slováci proti Rumunom naposledy hrali v lete 2011 pri zlatom ťažení v Európskej lige, proti Švajčiarom a Albáncom ešte v ére samostatnosti nenastúpili.

Slovenky si s Fínkami zmerali sily v príprave na vlaňajší šampionát EuroVolley v Bratislave, proti tímom Čiernej Hory a Kosova pôjde o premiérové vzájomné zápasy.

Slovenskí volejbalisti budú bojovať o celkovo jedenástu účasť na európskom šampionáte a ôsmu za sebou. Slovenky sa na ME v ére samostatnosti predstavili dosiaľ štyrikrát.

Kvalifikácia EuroVolley 2021

Muži - E-skupina:

Slovensko, Rumunsko, Švajčiarsko, Albánsko

- prvý turnaj 7. - 10. januára 2021 na Slovensku

- druhý turnaj 14. - 17. januára 2021 v Rumunsku

Ženy - D-skupina:

Slovensko, Fínsko, Čierna Hora, Kosovo

- prvý turnaj 7. - 10. januára 2021 v Čiernej Hore

- druhý turnaj 14. - 17. januára 2021 na Slovensku

Súvisiace články