Soňa Stanovská.
Soňa Stanovská. (Autor: TASR)
TASR|15. aug 2023 o 10:52

Zo zlata sa na MS tešia aj Britky.

KRAKOV. Slovenskí reprezentanti vo vodnom slalome obsadili desiate miesto v 3xK1 na majstrovstvách sveta juniorov a do 23 rokov v Krakove.

Trojica Filip Stanko, Iľja Buran a Matej Blaščík stratila v kategórii do 23 rokov na víťazných Francúzov 10,87 sekundy.

Víťazné trio Leo Vuitton, Titouan Castryck a Anatole Delassus malo len jeden dotyk na poslednej bránke a pred Španielskom triumfovalo o 0,81 sekundy.

Strieborná hliadka mala taktiež jeden "ťuk" a bronz vybojovali Taliani so štyrmi trestnými sekundami (+3,95). Aj Slováci nazbierali štyri trestné sekundy, obe chyby zaznamenal Stanko.

Na Češky stratili skoro 20 sekúnd

Lepšie sa darilo v juniorskej kategórii ich krajankám, ktoré skončili na šiestom miesta. Trojica Petronela Ižová, Stanislava Ďuratná a Simona Blaščíková stratila na víťazné Češky 19,90 sekundy.

Slovenská hliadka nazbierala 10 trestných sekúnd. Blaščíková mala bezchybnú jazdu, no Ižovej nevyšla druhá polovica trate a dva ťuky mala Ďuratná.

Víťazky Klára Kneblová, Klára Mrázková a Bára Galušková tvorili jedinú hliadku s bezchybnou jazdou. Druhé miesto obsadilo Nemecko (+4,34) s dvoma trestnými sekundami a pódium doplnili Slovinky.

V kategórii do 23 rokov skončili slovenské kajakárky piate. Soňa Stanovská, Ivana Chlebová a Ďuratná stratili na víťazné Britky 15,40 sekundy.

V tejto trojici išla bez chyby Stanovská, no zvyšné dve pretekárky nazbierali dokopy osem trestných sekúnd. Chlebová nezvládla prejazd prvými dvoma bránkami a ďalšie dve sekundy pridala na červenej štrnástke.

Ďuratná "ťukla" bránku číslo päť. Víťazky Phoebe Spicerová, Lois Leaverová a Ellis Millerová mali len jednu chybu, druhé boli Češky (+1,34), ktorým zrušili pôvodný 50-sekundový trest. Aj v tejto kategórii vybojovali bronz Slovinky.

Paňková sa sústredí na seniorské MS

Slovenskí juniori skončili šiesti. Richard Rumanský, Daniel Hodas-Pauer a Jakub Ševčík urobili dve chyby a stratili na najrýchlejších Nemcov 10,35 sekundy.

Rumanský išiel bez dotyku, po jednom nazbierali zvyšní kajakári. Kanál v Krakove zvládli ako jediní bez chyby víťazi – Enrico Dietz, Christian Stanzel a Erik Sprotowsky triumfovali pred Francúzskom o 2,50 sekundy.

Na podujatí sa nezúčastňuje Zuzana Paňková. Osemnásťročná slovenská "obojživelníčka" štartuje aj v elitnej kategórii a sústredí sa na septembrové MS vo Veľkej Británii. Tie sú zároveň aj olympijskou kvalifikáciou.