KOŠICE. Slovenské reprezentantky vo vodnom póle vstúpia do ME v Splite (26. augusta - 9. septembra) s cieľom odovzdať svoje maximum a pokúsiť sa o prekvapenie.
Tréner Szabolcs Eschwig-Hajts má k dispozícii 13-členný káder, v ktorom nefigurujú Maya Bernal Villová a ani Dina Telipková, keďže sa im doteraz nepodarilo získať slovenské občianstvo.
Slovenky sa do dejiska šampionátu presunú po sústredení v maďarskom Szentési, v ktorom ladili formu na úvod turnaja.
Kormidelník slovenského tímu nedávno vyjadril túžbu mať v družstve 14 hráčok, keďže tím čakajú aj testovania na Covid-19 a v prípade pozitívneho prípadu by mal jedno miesto "k dobru."
Spokojnosť bude, ak do toho dajú maximum
Napokon je v kádri 13 hráčok, medzi ktorými je aj Júlia Janovová, ktorá dlhodobo žije v USA a premiéru v reprezentácii absolvovala na nedávnom turnaji PIA Cup v Košiciach.
Slovenky na ňom obsadili 2. miesto, keď dvakrát zdolali Veľkú Britániu, no v oboch zápasoch podľahli maďarskému tímu III. Kerületi Budapešť.
O účasti slovenského družstva na ME sa rozhodlo začiatkom apríla 2022, keď Medzinárodná plavecká federácia vylúčila ruské tímy zo všetkých súťaží. Slovenky štartovali vo februári na kvalifikačnom turnaji ME v Bukurešti, na ktorom obsadili v 5-člennej tabuľke nepostupové 3. miesto.
Po marcovom vylúčení Ruska (aj Bieloruska) z vodnopólových súťaží zostali voľné miesta na záverečnom turnaji ME. V ženskej súťaži pripadali do úvahy tímy, ktoré obsadili 3. miesta v kvalifikačných skupinách.
Slovenky mali rovnaký priemer získaných bodov (1,5) ako Švajčiarky a v ich prospech napokon zahralo lepšie skóre aj vyšší počet strelených gólov.
Turnaj odštartujú piatimi zápasmi v základnej B-skupine, v ktorej postupne nastúpia proti Taliansku, Izraelu, Srbsku, Španielsku (víťaz predošlých ME, strieborné na OH 2020) a Francúzsku.
"V pozícii trénera musím naše možnosti hodnotiť reálne. Po olympijskej kvalifikácii sme boli prakticky dva roky bez trénera a neskôr sme trištvrte roka neboli vo vode počas protipandemických opatrení.
Ak si niekto myslí, že to môžeme dobehnúť, tak je na omyle. Naše vodné pólo je amatérsky šport a dievčatá majú aj iné povinnosti. Ja budem rád, ak dosiahneme ciele, ktoré sme si dali my v tíme.
Spokojný budem vtedy, keď hráčky odovzdajú to, čo je v nich a budeme si môcť povedať, že do toho dali maximum," uviedol Eschwig-Hajts.
So Srbkami hrali vyrovnane
Už základná skupina ukáže, na čo si jeho zverenky môžu trúfať. "Talianky sú favoritky, to je jasné. Po nich nás čaká Izrael, proti ktorému chceme zabojovať a získať nejaké body. Proti Srbkám budeme vidieť, ako na tom reálne sme.
Následne nastúpime proti Francúzkam a Španielkam, ktoré sú tiež európska špička. Izrael napreduje, jeho hráčky chodia na ťažké turnaje a pravidelne sa konfrontujú so silnými súpermi. V tomto sú pred nami.
V nedávnych zápasoch so Srbkami v Dunajskej lige sme videli, že vieme s nimi hrať vyrovnanú partiu."
Kormidelník SR vítal turnajovú previerku v Košiciach aj prípravu v Szentési, ktoré mu ukázali silné aj slabšie stránky družstva: "V mnohých momentoch dievčatá ukázali dobré veci a veľmi sa mi páči kompaktnosť tímu. Otázna je kondícia niektorých hráčok, ktorú v tejto chvíli neviem odhadnúť."