Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Vo Val di Fiemme vyhral Teichmann, Bátory 42.

Axel Teichmann (Autor: ap)
SITA|Publikované 3. jan 2009 o 17:50

Víťazom pretekov mužov na 20 km klasickou technikou s hromadným štartom v talianskom Val di Fiemme.

VAL DI FIEMME. Víťazom dramatických pretekov mužov na 20 km klasickou technikou s hromadným štartom v talianskom Val di Fiemme, ktoré boli šiestou etapou lukratívneho seriálu podujatí v behu na lyžiach Tour de Ski (TdS), sa stal Nemec Axel Teichmann.

V hektickom finiši o 0,3 s zdolal Fína Samiho Jauhojärviho, tretí s odstupom 1,3 s dobehol Kazach Nikolaj Čebotko. Jediný Slovák v 55-člennom štartovom poli Ivan Bátory obsadil 42. priečku, keď za víťazom zaostal o takmer tri minúty. Líder celkovej klasifikácie TdS Dario Cologna dobehol do cieľa štvrtý a udržal si svoju pozíciu.

Preteky sa vyvíjali veľmi zaujímavo. Pomerne skoro sa začalo pole pretekárov naťahovať a odstupy medzi bežcami zväčšovať. Ale až na 17. kilometri sa odpútala deväťčlenná skupinka, ktorá získala mierny náskok a práve v nej sa potom odohrával boj o stupne víťazov. Najviac skúseností ukázal 29-ročný dvojnásobný majster sveta Axel Teichmann, ktorý týmto víťazstvom načal druhú desiatku prvenstiev v pretekoch, ktorých výsledky sa započítavajú do celkovej klasifikácie Svetového pohára, z toho tri triumfy zaznamenal práve v tomto ročníku TdS. Pred záverečnou etapou sa posunul na druhé miesto celkového poradia, za Colognom zaostáva o 34,1 s.

Slovák Ivan Bátory sa neudržal dlho medzi najlepšími. Kým bol na čele celý „balík“, figuroval v jeho druhej polovici. Postupne však začal strácať kontakt s čelom peletónu, definitívny zlom nastal niekde okolo pätnásteho kilometra, keď začal výraznejšie zaostávať. Medzi sedemnástym a začiatkom devätnásteho kilometra mu najlepší ušli o 40 sekúnd, do cieľa mu k tomu pribudlo ešte ďalších 25 sekúnd a v cieli mu namerali odstup od víťazného Teichmanna 2:53,8 min. „Máme za sebou smoliarsky deň, nedarilo sa ani Alene Procházkovej, ani Ivanovi Bátorymu. Určite má na tom veľký podiel únava. V piatok sme strávili na ceste z Nového Mesta na Morave do Val di Fiemme v aute deväť hodín. Sme z toho umiestnenia všetci sklamaní, Ivanovi sa tu vlani podaril veľmi dobrý výsledok. Časť viny za jeho umiestnenie beriem aj na seba, nie celkom sme totiž trafili prípravu lyží. Nebolo to najhoršie, ale ani výborné. Najmä v stúpaniach mal problémy, tam mu to preklzávalo. Taký je však náš šport, jeden deň sa darí, inokedy nie. Skúsime ešte v nedeľu na záver zabojovať, ale k veľkým zmenám v celkovom poradí už asi nedôjde,“ povedal pre agentúru SITA tréner slovenskej mužskej reprezentácie Peter Bartoň.

V celkovej klasifikácii vypadol Ivan Bátory z elitnej tridsiatky, ktorá si na konci TdS rozdelí štvornásobnú bodovú dotáciu do celkovej klasifikácie Svetového pohára. Je tridsiaty piaty, za poslednou bodovanou 30. pozíciou zaostáva o 59,7 s.

Na štart 6. etapy nenastúpili ďalší štyria pretekári - Švéd Marcus Hellner, Nemec Tobias Angerer, Čech Milan Šperl a George Grey z Kanady. Celkovo už tohtoročnú TdS vzdalo 11 mužov, medzi nimi aj Slovák Martin Bajčičák.

V nedeľu je na programe záverečná etapa - beh do vrchu na 10 km voľnou technikou s hendikepovým štartom.

Výsledky:

1. Axel Teichmann (Nem.) 55:19,2 min, 2. Sami Jauhojärvi (Fín.) +0,3 s, 3. Nikolaj Čebotko (Kazach.) +1,3, 4. Dario Cologna (Švajč.) +1,8, 5. Martin Johnsrud Sundby (Nór.) +2,5, 6. Maxim Vylegžanin (Rus.) +3,9, 7. Jens Filbrich (Nem.) +4,0, 8. Petter Northug (Nór.) +6,7, 9. Jaak Mae (Est.) +8,2, 10. Aivar Rehemaa (Est.) +13,8, ... 42. Ivan Bátory +2:53,8

Celkové poradie po šiestich etapách:

1. Dario Cologna (Švajč.) 2:20:53,4 h, 2. Axel Teichmann (Nem.) +34,1 s, 3. Eldar Rönning (Nór.) +1:05,2 min, 4. Vasilij Ročev (Rus.) +1:19,1, 5. Petter Northug (Nór.) 1:23,4, 6. Martin Johnsrud Sundby (Nór.) +1:57,6, 7. Nikolaj Čebotko (Kazach.) +2:07,6, 8. Sami Jauhojärvi (Fín.) +2:20,2, 9. Jaak Mae (Est.) +2:23,1, 10. Pietro Piller Cottrer (Tal.) +2:24,8, ... 35. Ivan Bátory (SR) +6:06,7

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články