Vlhová skončila v super-G v štvrtej desiatke, zlato získala senzačne Ledecká

Ester Ledecká (uprostred), vľavo druhý Anna Veithová a vpravo tretia Tina Weiratherová.
Ester Ledecká (uprostred), vľavo druhý Anna Veithová a vpravo tretia Tina Weiratherová.
Sportnet|17. feb 2018 o 00:00

V cieli nemohla uveriť, že sa stane olympijskou šampiónkou.

ZOH 2018 - výsledky:

ženy - super-G:

1.Ester LedeckáČesko1:21,11 min.
2.Anna VeithováRakúsko+0,01 s
3.Tina WeiratherováLichtenštajnsko+0,11
4.Lara GutováŠvajčiarsko+0,12
5.Johanna SchnarfováTaliansko+0,16
32.Petra VLHOVÁSlovensko+3,15
35.Barbara KANTOROVÁSlovensko+4,19

PJONGČANG. Česká lyžiarka Ester Ledecká šokujúco získala na ZOH v Pjongčangu zlatú medailu v super-G.

V Alpskom centre Čongson časom 1:21,11 minúty triumfovala s náskokom jedinej stotiny sekundy pred obhajkyňou titulu Annou Veithovou z Rakúska. Bronz brala Tina Weiratherová z Lichtenštajnska (+0,11 s).

Pozrite si momentky zo super-G, ktorý šokujúco ovládla Češka Ledecká: fotogaléria

24.5.2018

Vlhová: Brala som to ako tréning

Slovenka Petra Vlhová obsadila 32. miesto so stratou 3,15 s na víťazku.

"Išla som s tým, že si to chcem užiť. Brala som to ako tréning, super-G som dlho netrénovala, potrebujem sa do toho dostať.

Myslím si, že to nebol veľmi ťažký super-G, bol to taký obrovský slalom s väčšími vzdialenosťami a rýchlosťou. Dnes sa dalo ísť, čo sa ukázalo aj pri nečakanej víťazke, podľa mňa to boli pekné preteky."

Ďalšia slovenská reprezentantka Barbara Kantorová sa umiestnila na 35. priečke (+4,19): "Stále to môže byť lepšie, ale nebolo to také zlé, strata nebola až taký prepad ako v super-G, ktoré som išla predtým. Trať bola vynikajúca, človek si mohol užiť jazdu."

Snoubordistka kráľovnou super-G

Dvadsaťdvaročná Ledecká išla až so štartovým číslom 26 a v cieli pripravila pre všetkých obrovské prekvapenie. Na prvom medzičase ešte strácala 3 stotiny na Veithovú, potom však už bola v zelených číslach až do konca.

V cieli nemohla uveriť, že sa stane olympijskou šampiónkou. Ledecká je "pôvodom" snoubordistka, je majsterkou sveta v paralelnom obrovskom slalome.

Aj v ňom bude v Pjongčangu jazdiť. Pre Česko získala v Kórejskej republike prvé zlato, celkovo majú Česi už päť medailí: 1-2-2.

"Je to niečo neuveriteľné. V cieli som si myslela, že to musí byť chyba na časomiere. Alebo že som minula bránu. Mala som v sezóne najväčší sen, že tu budem súťažiť v dvoch športoch. A teraz toto," citovala agentúra APA senzačnú víťazku.

Veithová po zdravotných problémoch strieborná

Dvadsaťosemročná Veithová, za slobodna Fenningerová, získala už jej tretiu olympijskú medailu. V Soči bola strieborná aj v obrovskom slalome.

V sobotu na zjazdovke v Čongsone v hornej polovici strácala pol sekundy na priebežnú líderku Weiratherovú, ale v dolnej polovici zrýchlila.

Napokon bola v cieľovom priestore o jedinú desatinku sekundy rýchlejšia ako jej súperka z Lichtenštajnska.

Pre trojnásobnú majsterku sveta a dvojnásobnú celkovú víťazku Svetového pohára je síce strata zlata isto bolestná, no zároveň je satisfakciou po veľkých zdravotných problémoch v uplynulých rokoch.

Online prenos Zimná olympiáda 2018 (ZOH, lyžovanie): Super-G, ženy (Petra Vlhová)

Zimní olympijské hry - Alpské lyžovanie
17.02.2018 o 04:00
Ženy - Super-G
Prenos
Česká republika získava prvé zlato z Hier XXIII. olympiády, ktoré hostí juhokórejsky Pjongčang. Ester Ledecká dokonale zaskočila celý lyžiarsky svet, keď ovládla dnešné Super G. Anna Veithová po výbornej jazde už prijímala v cieli gratulácie, tešila sa z obhajoby zlatej medaily, ale napokon ju Češka senzačne zdolala o jednu stotinku sekundy. Dnešné výsledky boli skutočne veľmi tesné. Smutná bude štvrtá Lara Gutová, ktorú od bronzu Tiny Weiratherovej delila takisto len jedna stotinka. Lepší výsledok zo slovenských pretekárok dosiahla Petra Vlhová, keď obsadila 32. miesto. Barbara Kantorová skončila o tri priečky nižšie. Ja vám ďakujem za pozornosť a prajem pekný deň.
Dnešné preteky sa skončili.
45
Tak napokon sme boli svedkami už len jazdy Olhy Knyšovej, pretože Marija Škanovová z Bieloruska do pretekov nezasiahla. Prvá spomínaná Ukrajinka sa zaraďuje na chvost konečného poradia so stratou 9,49 sekundy.
43
Rumunka Ania Monica Caillová sa zaraďuje na 36. miesto, tesne za Slovenku Barbaru Kantorovú. V cieli jej namerali stratu 4,63 sekundy na senzačnú víťazku Ester Ledeckú. Na štarte máme ešte dve pretekárky.
42
Elvedina Muzaferijaová z Bosny a Hercegovina ide na posledné miesto, keďže stratila 6,86 sekundy. Zaujímavosťou je, že stále registrujeme len jedinú pretekárku, ktorá svoju jazdu nedokončila. Bola ňou Kira Weidleová.
41
Priznám sa, že som bol zvedavý na to, aký čas zajazdí Sabrina Simaderová z exotickej Kene. Som ale milo prekvapený, keďže manko predstavuje len 5,14 sekundy. Keňanka si tak pripísala na konto skalp hneď troch súperiek.
40
Štvrtú desiatku ukončila Kim Vanreuselová z Belgicka. Už na druhom medzičase stráca takmer tri sekundy. Napokon sa jej manko zastavilo na hranici 6,49 sekundy, čo jej stačí na predposledné miesto.
39
Sarah Schleperová bola ešte pomalšia než reprezentantka Čile, ktorá štartovala o dve miesta pred ňou. Mexičanka stratila 6,82 sekundy, no ťažko povedať, či mala naviac.
38
Slovinka Tina Robnika ide na priebežné 34. miesto. Zaujímavý súboj zviedla s Češkou Kateřinou Pauláthovou, ale napokon v tomto internom súboji zaostala o jednu stotinku sekundy.
37
Noelle Barahonová z exotického Čile smeruje na samotný chvost výsledkovej listiny. Na Ester Ledeckú stratila viac než šesť sekúnd, čo je veľmi veľa. Na olympiáde je však niekedy dôležitejšie zúčastniť sa než vyhrať.
36
Kateřina Pauláthová sa zaraďuje medzi slovenské pretekárky. Na druhom medzičase stráca len sekundu, no následne sa toto manko viac než strojnásobilo. Češke patrí aktuálne 33. pozícia.
35
Austrálčanka Greta Smallová prekonáva časy oboch slovenských reprezentantiek. V cieli na líderku stratila 2,98 sekundy, čo jej stračí na zrejme konečné 31. miesto.
34
Vlhová - Super-G - Lyžovanie - Online prenos - ZOH 2018 | SPORTNETBarbara Kantorová nenadviaže na svoje 22. miesto spred štyroch rokov. V cieli stratila viac než štyri sekundy, a tak sa zaraďuje na priebežné 32. miesto. Uvidíme, či to bude aj jej konečné umiestnenie.
33
Maryna Gąsienicová-Danielová predviedla celkom pekný výkon, keď za víťaznou Češkou zaostala len o 2,1 sekundy. Momentálne figuruje na 24. mieste, s čím Poľka rozhodne môže byť spokojná.
32
Alexandra Colettiová, reprezentujúca Monako, sa zaraďuje tesne pred slovenskú lyžiarsku hviezdu. V porovnaní s Petrou Vlhovou bola rýchlejšia o 25 stotín sekundy. Patrí jej tak pozícia na konci tretej desiatky.
31
Vlhová - Super-G - Lyžovanie - Online prenos - ZOH 2018 | SPORTNETPetra Vlhová sa pri svojej premiére v superobrovskom slalome zaraďuje na priebežné 29. miesto. Za víťaznou Ester Ledeckou zaostala o 3,15 sekundy. Spomedzi pretekárok v cieli zdolala len Kanaďanku Roni Remmeovú.
30
Elitnú tridsiatku pretekárok nám ukončila Slovinka Maruša Ferková. V cieli jej patrí priebežné 25. miesto, no my veríme, že ju minimálne o jednu priečku nižšie odsunie Petra Vlhová. Slovenka sa spustí dolu svahom po krátkej pauze.
29
Roni Remmeová je skôr expertkou na technické disciplíny, čo sa teraz aj potvrdilo. Kanaďanka sa zaraďuje na posledné miesto, keďže sa jej strata vyhupla na hranicu takmer piatich sekúnd.
28
Breezy Johnsonová môže byť spokojná so svojim dnešným výkonom. V internom súboji s krajankou Alice McKennisovou bola o niečo rýchlejšia, a tak sa zaraďuje na pekné 14. miesto.
27
Alice McKennisová sa zaraďuje na priebežné pätnáste miesto. Na senzačnú líderku spoza rieky Moravy stratila 1,09 sekundy. Na štarte je už pripravená ďalšia Američanka Breezy Johnsonová.

26
Vlhová - Super-G - Lyžovanie - Online prenos - ZOH 2018 | SPORTNETTak toto je neuveriteľné! ESTER LEDECKÁ tomu nemôže uveriť, ale v cieli zdolala Annu Veithovú o jedinú stotinku sekundy. Snowboardistka zo stovežatej Prahy totálne šokovala všetkých ľudí v Jeongseon Alpine Centre. Česko tak získa svoju prvú zlatú medailu z Hier XXIII. olympiády.
25
Lisa Hörnbladová na druhom medzičase strácala pol sekundy. Následne sa jej manko viac než strojnásobilo, a tak sa Švédka zaraďuje na začiatok tretej desiatky. Teraz spozornia najmä českí fanúšikovia, keďže na štarte je Ester Ledecká.
24
Druhou reprezentantkou Kanady v krátkom časovom slede bola Candace Crawfordová. Tá od začiatku výrazne strácala a nemohla atakovať ani čas svojej krajanky. Momentálne je úplne posledná, keďže nabrala stratu 2,57 sekundy.
23
Kanaďanka Valérie Grenierová v polovici trate viedla o nepatrných osem stotín sekundy. Potom však spravila chybu, ktorá ju stála drahocenný čas. Rodáčka z Ottawy smeruje až na 20. miesto, čo je po dobrom úvode sklamanie.
22
Jennifer Piotová v úvode svojej jazdy atakovala rýchlosť 100 km/h. Následne už nebola taká rýchla ako Anna Veithová a postupne začala strácať. V cieli sa zaraďuje na 17. miesto, keď oproti Romane Miradoliovej dosiahla o dve stotinky horší čas.
21
Kira Weidleová z Nemecka strácala na druhom medzičase 0,35 sekundy. Na ďalší meraný úsek sa ale už nedostala, pretože chybovala na trati a je vôbec prvou ženou, ktorá dnešné Super G nedokončí.
20
Druhú nasadenú desiatku ukončila Romane Miradoliová. Francúzska pretekárka nepredviedla takú dobrú jazdu ako súperka pred ňou. Ide až na priebežné 16. miesto, keďže jej strata sa po prejazde cieľom zastavila na 1,24 sekundy.
19
Cornelia Hütterová predviedla s vysokým štartovým číslom veľmi vydarenú jazdu. Rýchlostne síce stráca na najlepšie, no v cieli ide na siedme miesto s mankom ani nie pol sekundy. Rodáčka z Grazu žiari spokojnosťou.
18
Tamara Tipplerová nemala veľkú šancu ohroziť svoju krajanku na líderskej pozícii. Jej manko sa na medzičasoch postupne zvyšovalo a Rakúšanka sa zaraďuje na priebežné 15. miesto.
17
Nevyspytateľná Ragnhild Mowinckelová neprehovorila do poradia na popredných pozíciach. Nórka stratila v cieli 88 stotín sekundy, a tak momentálne začína druhú desiatku výsledkovej listiny. Rodáčka z Molde nevyzerá byť spokojná.
16
Michelle Gisinová rozbehla svoju jazdu fantasticky a na druhom medzičase viedla o štyri desatiny. Svoj sľubný náskok ale nedokázala udržať. V cieli za Annou Veithovou zaostala o 0,45 sekundy, čo jej stačí na priebežné siedme miesto.
15
Vlhová - Super-G - Lyžovanie - Online prenos - ZOH 2018 | SPORTNETAnna Veithová je novou líderkou dnešných pretekov a je veľmi pravdepodobné, že dokáže obhájiť svoj triumf z ruského Soči. Spočiatku to s ňou nevyzeralo dobre, ale práve druhú polovicu trate zvládla Rakúšanka na výbornú. V cieli jej namerali o desatinu rýchlejší čas než Tine Weiratherovej.
14
Tina Weiratherová v cieli emotívne prežíva dojazd každej zo svojich súperiek. Viktoria Rebensburgová mala dobre našliapnuté k tomu, aby ju zdolala, no záverečnú časť trate nezvládla podľa svojich predstáv. Napokon stratila 0,4 sekundy a je šiesta.
13
Sofia Goggiaová na druhom medzičase viedla o dve desatiny sekundy. Následne ale spravila chybu, po ktorej takmer skončila na zemi. Talianka situáciu ustála, dokázala sa ešte skoncentrovať, no v cieli nemôže byť so šiestym miestom spokojná.
12
Laurenne Rossová sa zaraďuje na siedme miesto s mankom takmer jednej sekundy. Američanka ale v cieli rozdáva úsmevy na každú stranu a vyzerá byť spokojná. Jej krajanka Lindsey Vonnová sa momentálne delí o štvrté miesto.
11
Po reklamnej prestávke sme sledovali dramatickú jazdu v podaní Federicy Brignoneovej. Talianka zvládla úsek medzi druhým a tretím medzičasom skvele a bola na prvom mieste. Záver jej ale príliš nevyšiel a s mankom 27 stotín ide na zemiakovú pozíciu.
10
Francúzka Tiffany Gauthierová nemohla ohroziť pretekárky, ktoré sú momentálne na stupňoch víťaziek. Už na druhom medzičase stráca 66 stotín sekundy, no a v cieli svoje manko ešte zdvojnásobila. Zaraďuje sa tak na ôsmu priečku.
9
Nicole Schmidhoferová je úradujúcou majsterkou sveta z tejto disciplíny. Rakúskych fanúšikov ale dnes svojou jazdou nepotešila a v cieli bezmocne rozhadzuje rukami. Stratila 1,07 sekundy, čo jej stačí na zdolanie len dvoch súperiek.
8
Švajčiarka Jasmine Fluryová v tejto sezóne ovládla jedny preteky Svetového pohára, no dnes vydarený výsledok nepridá. Na Tinu Weiratherovú stratila viac než sekundu, a tak sa zaraďuje na predposlednú priečku.
7
Vlhová - Super-G - Lyžovanie - Online prenos - ZOH 2018 | SPORTNETTina Weiratherová ešte nezískala medailu z olympijských hier, no dnes sa to môže zmeniť. Reprezentantka Lichtenštajnska na všetkých medzičasoch tesne viedla a v cieli jej namerali o stotinku lepší čas než v prípade Lary Gutovej.
6
Corinne Suterová nezosadila svoju krajanku z priebežnej líderskej pozície. Jej jazda nebola taká rýchla a manko sa zvýšilo najmä v záverečnom úseku. Napokon ide Švajčiarka na piate miesto, keď zdolala len Tessu Worleyovú.
5
Vlhová - Super-G - Lyžovanie - Online prenos - ZOH 2018 | SPORTNETLara Gutová stále živí šancu na zisk olympijského zlata zo Super G. So Švajčiarkou to nevyzeralo dobre, na treťom medzičase strácala viac než tri desatiny, ale napokon zdolala Johannu Schnarfovú o 0,04 sekundy.
4
Nadia Fanchiniová máličko strácala na všetkých troch medzičasoch, hoci grafika signalizovala rýchlosť viac než 92 km/h. Talianka môže ľutovať pokazený záver, kde stratila množstvo času a s odstupom 61 stotín ide na tretie miesto.
3
Prvou talianskou pretekárkou bola Johanna Schnarfová. Na prvom medzičase strácala tri stotinky, no následne zrýchlila a ide do čela pretekov. Americkú favoritku Lindsey Vonnovú zdolala o 0,22 sekundy.
2
Tessa Worleyová je špecialistkou na obrovský slalom, hoci ten jej pod piatimi kruhmi vôbec nevyšiel. Francúzka si chuť nenapraví ani v dnešnom Super G, pretože na vedúcu Američanku stratila viac než dve sekundy.
1
Lindsey Vonnová má svoju jazdu za sebou a v cieli bude netrpezlivo čakať na záverečný výsledok. Dosiahla čas 1:21,49 minúty. V cieľovom priestore sa chytá za hlavu, pretože na trati spravila niekoľko menších chybičiek.
ŠTART
Superobrovský slalom v juhokórejskom Pjongčangu bol práve odštartovaný. Začíname skutočne veľmi z ostra, keďže ako prvá sa predstaví favoritka Lindsey Vonnová.
Peknú športovú noc prajem všetkým fanúšikom alpského lyžovania. Jeongseon Alpine Centre dnes bude hostiť ďalšiu medailovú disciplínu, ktorou bude ženské Super G. Na štartovej listine figurujú aj dve Slovenky, ktoré sa budú snažiť dosiahnuť čo najlepšie umiestnenie.

OD OLYMPIJSKÉHO DEBUTU UBEHLO 30 ROKOV

Super G, alebo ak chcete superobrovský slalom, si odbil svoju premiéru pod piatimi kruhmi v roku 1988. Najväčší športový sviatok hostilo kanadské Calgary a vôbec prvou víťazkou sa suverénne stala Rakúšanka Sigrid Wolfová. V ruskom Soči nadviazala na úspech svojej krajanky Anna Fenningerová, ktorá triumfovala pred Mariou Höfl-Rieschovou a Nicole Hospovou. Dnes by ste toto meno v štartovej listine hľadali márne – dôvod je však prostý. Rodáčka zo Salzburgu sa v roku 2016 vydala za dlhoročného priateľa Manuela Veitha a na rozdiel od niektorých iných lyžiarok si svoje dievčenské meno nenechala. Na olympijské zlato z tejto disciplíny 20 rokov čakajú USA, no dnes majú veľký tromf v podobe Lindsey Vonnovej.

VONNOVÁ SO ŠPECIÁLNOU MOTIVÁCIOU

V tejto sezóne Svetového pohára sa ženské Super G išlo celkovo šesťkrát a zakaždým sme spoznali inú víťazku. Naposledy sa v talianskom stredisku Cortina d'Ampezzo radovala Lara Gutová, ktorá je priebežnou líderkou disciplíny. Trikrát na pódiu skončila Tina Weiratherová, no medailu z olympijských hier vo svojej zbierke ešte nemá. Úradujúcou svetovou šampiónkou zo Super G je Nicole Schmidhoferová, no podľa odborníkov je favoritkou číslo jeden spomínaná Lindsey Vonnová. Američanka pre zranenie musela vynechať olympiádu v Soči, no nedávnymi víťazstvami v Garmisch-Partenkirchene ukázala dobrú formu. Navyše, bude mať špeciálnu motiváciu. Prípadné víťazstvo by venovala nedávno zosnulému dedkovi. „Chcem vyhrať pre neho," povedala Vonnová.

ŠTARTOVKA S DVOMA SLOVENKAMI I ČEŠKAMI

Štartová listina obsahuje celkovo 45 pretekárok. Reálnu šancu na zlato majú najmä tie, ktoré pôjdu v prvých dvoch nasadených skupinách, teda do pätnásteho miesta. Dá sa povedať, že nechýba žiadna veľká favoritka. O čo najlepší výsledok zabojuje aj dvojica Sloveniek. Petra Vlhová pôjde s číslom 31 a bude si chcieť aspoň trochu napraviť chuť po včerajšom zbabranom slalome. Zaujímavosťou je, že v rámci Svetového pohára neabsolvovala Liptáčka ani jeden superobrovský slalom. O tri miesta za ňou vyštartuje Barbara Kantorová, ktorá pred štyrmi rokmi obsadila v Soči 22. miesto. Najväčšou českou nádejou je Ester Ledecká. V obrovskom slalome postúpila do druhého kola a napríklad získala cenný skalp Bernardette Schildovej. Okrem nej uvidíme v akcií aj Kateřinu Pauláthovú.
Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 03:00.
Nachádzate sa tu: