Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Víťazom skiatlonu Cologna, Bajčičák šestnásty

SITA|Publikované 21. mar 2009 o 13:32

Víťazom skiatlonu mužov na 10+10 km klasickou a voľnou technikou s hromadným štartom v rámci finále Svetového pohára v behu na lyžiach vo švédskom Falune sa stal Dario Cologna.

FALUN. Víťazom skiatlonu mužov na 10+10 km klasickou a voľnou technikou s hromadným štartom v rámci finále Svetového pohára v behu na lyžiach vo švédskom Falune sa stal Dario Cologna zo Švajčiarska. Druhý skončil Rus Alexander Legkov, tretie miesto patrilo Francúzovi Vincentovi Vittozovi. Slovák Martin Bajčičák obsadil šestnáste miesto, čo je po desiatej priečke v behu na 15 km klasickou technikou a pätnástom mieste v skiatlone na februárových majstrovstvách sveta v českom Liberci jeho tretí najlepší výsledok v sezóne.

V prvej polovici pretekov, v ktorej bežali pretekári klasickou technikou, sa o roztrhanie hlavnej skupiny pokúsili Čech Lukáš Bauer, Nemec Tobias Angerer a Rus Alexander Legkov. Už sa zdalo, že sa im to podarí, keď si na ôsmom kilometri vytvorili náskok necelých desať sekúnd. Na prezúvanie lyží pred skejtovou druhou polovicou pretekov však už opäť prišli vo veľkej v tej chvíli 23-člennej skupine, v ktorej bol aj Slovák Martin Bajčičák. Približne sedem kilometrov pred cieľom zobral réžiu do rúk Švajčiar Dario Cologna. Bežcovi, ktorý veľkú časť sezóny absolvoval v žltom drese vedúceho pretekára celkovej klasifikácie bojov o krištáľový glóbus, sa podarilo čelo pretekov natiahnuť a nakoniec aj spolu s ďalšími šiestimi súpermi svojim prenasledovateľom ušli. Na medzičase po pätnástich kilometroch mali už 15-sekundový náskok. V druhej skupine výborne pracoval Martin Bajčičák spolu s Čechom Martinom Koukalom a Švédom Marcusom Hellnerom. Práve vďaka ich aktivite sa skupiny opäť spojili. Cologna však opäť nastúpil a "zobral so sebou" aj Rusa Legkova a Francúza Vincenta Vittoza. Ani tento nástup ale nebol ešte rozhodujúci. O víťazstvo sa nakoniec bojovalo v dramatickom finiši. V ňom si však Cologna nenechal zobrať prvenstvo. Druhý dobehol do cieľa Švéd Marcus Hellner, tretia priečka patrila Nemcovi Tobiasovi Angererovi.

Martin Bajčičák príkladne zabojoval a skončil šestnásty, keď za Colognom zaostal o 19,5 s. Druhý Slovák v 83-člennom štartovom poli Ivan Bátory dobehol do cieľa na 61. pozícii o bezmála štyri minúty neskôr ako víťazný Cologna.

V nedeľu sú vo Falune na programe záverečné preteky celého ročníka SP - beh na 15 km voľnou technikou s hendikepovým štartom podľa odstupov v celkovom poradí finále. Body do celkovej klasifikácie bojov o krištáľový glóbus sa budú udeľovať až potom a iba tým pretekárom, ktorí dokončia celý štvordielny finálový blok.

Výsledky - skiatlon mužov na 10+10 km:

1. Dario Cologna (Švajč.) 54:59,5 min, 2. Marcus Hellner (Švéd.) +1,7 s, 3. Tobias Angerer (Nem.) +2,4, 4. Pietro Piller-Cottrer (Tal.) +2,7, 5. Vincent Vittoz (Fr.) +3,7, 6. Alexander Legkov (Rus.) +4,8, 7. Martin Koukal (ČR) +12,0, 8. Alex Harvey (Kan.) +12,2, 9. Jean Marc Gaillard (Fr.) +12,7, 10. Lukáš Bauer (ČR) +13,2, ... 16. Martin Bajčičák +19,5, 61. Ivan Bátory (obaja SR) +3:59,2

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.