Víťazom Pohára UEFA 2006/07 po dráme FC Sevilla

FC Sevilla dokázala po penaltovej lotérii dokráčať k obhajobe prestížneho Pohára UEFA (Autor: REUTERS)
SITA|16. máj 2007 o 23:39

GLASGOW 16. mája (SITA) - Futbalisti španielskeho tímu FC Sevilla sa po roku stali opäť víťazmi Pohára UEFA. Rozhodlo o tom stredajšie finálové stretnutie tohtosezónnej edície európskeho pohára č. 2, ...

GLASGOW 17. mája (SITA) - Futbalisti španielskeho tímu FC Sevilla sa po roku stali opäť víťazmi Pohára UEFA. Rozhodlo o tom stredajšie finálové stretnutie tohtosezónnej edície európskeho pohára č. 2, v ktorom zverenci trénera Juandeho Ramosa zvíťazili nad ďalším zástupcom z Pyrenejského polostrova RCD Espanyol Barcelona až po strelách zo značky pokutového kopu 3:1. Skóre zápasu v Hampden Parku v škótskom Glasgowe otvoril v 18. min po fantastickej samostatnej akcii Adriano Correia, Espanyol vyrovnal o 10 minút neskôr po tečovanej strele Rieru spoza šestnástky. Dôležitý okamih prišiel v 68. min, keď defenzívny stredopoliar "bielo-modrých" Moisés Hurtado videl od hlavného arbitra Švajčiara Massima Busaccu po druhej žltej aj červenú kartu a premožiteľ Artmedie Bratislava z 1. kola Pohára UEFA 2006/07 dohrával s desiatimi mužmi. Sevillu poslal do vedenia v 105. min predĺženia hraného na 2x15 minút, v ktorom neplatilo pravidlo o ´zlatom´ či ´striebornom´ góle, reprezentačný útočník Mali Frederic Kanouté. Andalúzania však v druhej nadstavenej pätnásťminútovke nevyužili viaceré stopercentné šance a Jonatas ich v 115. min potrestal vyrovnávajúcim gólom.

V jedenástkovom rozstrele mali napokon pevnejšie nervy hráči FC Sevilla a stali sa tak len druhým tímom v histórii, ktorému sa podarilo obhájiť trofej v Pohári UEFA. Pred Sevilčanmi to dokázal len oveľa slávnejší španielsky klub Real Madrid v roku 1986.

Výsledok - streda:

• RCD Espanyol Barcelona - FC Sevilla 2:2 po predĺžení (1:1, 1:1), na pok. kopy 1:3 - FC Sevilla sa stal víťazom Pohára UEFA 2006/07

Góly: 28. Riera, 115. Jonatas - 18. Adriano Correia, 105. Kanouté, ŽK: 13. Moisés Hurtado - 63. Luis Fabiano, 82. Kanouté, ČK: 68. Moisés Hurtado (Espanyol) po druhej ŽK za faul, rozhodoval: Massimo Busacca (Švajč.), 48 000 divákov

Espanyol: Iraizoz - Zabaleta, Jarque, Torrejón, David García - Moisés Hurtado - Rufete (56. W. Pandiani), De la Peňa (87. Jonatas), Riera - Luis García, Tamudo (73. Lacruz)

FC Sevilla: Palop - Daniel Alves, Javi Navarro, A. Puerta, Dragutinovič - Ch. Poulsen - Martí, Maresca (46. Jesús Navas), Adriano Correia (76. Renato) - Luis Fabiano (64. A. Keržakov), Kanouté

• Torrejón (Espanyol) - nepremenil

V čisto španielskom finále tohtosezónnej edície Pohára UEFA začali oba tímy pred vypredaným Hampden Parkom v Glasgowe v ofenzívnom duchu a pred oboma bránkami tak vznikali nebezpečné situácie. Už v 4. min vyzvŕtal stredopoliar Sevilly Maresca v rohu šestnástky Davida Garcíu, no jeho prudká strela išla len tesne vedľa svätyne Espanyolu. Na opačnej strane to po akcii už spomenutého Davida Garcíu skúšal Tamudo a v 17. min aj Moisés Hurtado pokusom z 25 metrov, gólman Palop bol však na mieste. V neustálom daždi prakticky vzápätí rozohral brankár Sevilly rukou dlhú loptu na Adriana Correiu, ten si poradil s Davidom Garcíom aj s gólmanom Iraizozom a poslal obhajcu trofeje do vedenia - 0:1. "Periquitos" (andulky, pozn.) nezložili zbrane a už o desať minút sa vrátili do stretnutia. Riera vystrelil spoza šestnástky a jeho pokus nešťastne tečoval za Palopa obranca Daniel Alves - 1:1.

Po zmene strán pokračovali oba tímy v útočnej hre a snažili sa strhnúť vedenie na svoju stranu. Blišie k tomu mal Espanyol, keď v 56. min nebezpečne vystrelil Tamudo a o dve minúty neskôr dokonca Riera opečiatkoval aj brvno, Palop však svoj tím podržal. Dôležitý okamih zápasu prišiel v 68. min, keď hlavný arbiter Švajčiar Massimo Busacca ukázal defenzívnemu stredopoliarovi "bielo-modrých" Moisésovi Hurtadovi druhú žltú a následne červenú kartu po faule pred šestnástkou na striedajúceho Keržakova. Zverenci trénera Ernesta Valverdeho tak dohrávali s desiatimi mužmi. Od tohto momentu sa Sevilla snažila využiť svoju početnú prevahu, vypracovala si niekoľko dobrých príležitostí, no ani jednu z nich do konca riadneho hracieho času nedokázala využiť.

V nadstavenom čase pokračovala jednoznačná prevaha tímu z Andalúzie, no proti dobrej organizovanej obrane Kataláncov sa dlho nevedeli presadiť. Dokázal to až v poslednej minúte prvej nadstavenej pätnásťminútovky útočník Kanouté, ktorý zužitkoval jeden z mnohých centrov z pravej strany od striedajúceho Jesúsa Navasa a poslal aktuálne tretí tím španielskej Primera Division do vedenia - 2:1. V druhom predĺžení nevyužila Sevilla v podaní Puertu v 112. min či Daniela Alvesa v 114. min obrovské šance na zvýšenie náskoku (skvelými zákrokmi sa blysol gólman Iraizoz), čo sa tímu FC vypomstilo o minútu neskôr, keď spoza šestnástky nechytateľne trafil striedajúci Jonatas - 2:2. Prekvapení Sevilčania sa už nezmohli na odpoveď a na rad tak prišiel penaltový rozstrel. V ňom sa športové šťastie priklonilo na stranu Sevilly, ktorá sa tak radovala z úspešnej obhajoby Pohára

Ernesto Valverde (tréner Espanyolu): "Bol to pre nás opäť krutý koniec, ale myslím si, že sa môžeme vrátiť domov so vztýčenými hlavami. V tejto sezóne Pohára UEFA sme neprehrali ani jeden zápas a z 15 duelov sme vyhrali 11. Veril som svojim hráčom, že keď dokázali dvakrát dotiahnuť nepriaznivý stav, napokon zvíťazia. Dnes odohrali všetci fantastický zápas. Ak nám bolo súdené prehrať, som rád, že to bolo napokon takýmto spôsobom. Rozhodlo pravdepodobne vylúčenie Moisésa Hurtada. Ak by sme dohrávali v plnom počte, boli by sme vyhrali. Aj napriek tomu, že gólman Palop je skvelý, veril som svojmu tímu aj v jedenástkovom rozstrele. Aj keď sme prehrali, môžem potvrdiť, že moji chlapci sa cítia ako šampióni."

Juande Ramos (tréner FC Sevilla): "Je to nádherný pocit byť opäť šampiónmi, obzvlášť keď vieme, aké bolo ťažké to dosiahnuť. Víťazstvo tejto trofeje nás určitým spôsobom odbremenilo a teraz sa nám bude ľahšie finišovať aj v domácej lige a Kráľovskom pohári. Som zvedavý, či sa nám podarí zabezpečiť pre klub v tejto sezón ďalší víťazný pohár. Je to pre nás fantastický rok. Začal sa triumfom v Superpohári nad Barcelonou a teraz sme sa vlastne kvalifikovali do ďalšieho. Myslím si, že proti Espanyolu sme boli celý čas lepším mužstvom, za stavu 2:1 v náš prospech sme mali niekoľko príležitostí dať tretí gól, no nestalo sa a nasledoval vzrušujúci penaltový rozstrel. Ten je už lotériou, nedá sa natrénovať, nám však pomohli väčšie skúsenosti a najmä Palop bol úžasný."