Pondelok, 2. augusta, 2021Meniny má Gustáv

Víťazom Concacafu bude opäť Mexiko alebo USA

Futbalisti Mexika obhajujú na CONCACAFe titul. (Autor: SITA/AP)
SITA|24. jún 2011 o 11:10

Obhajcami prvenstva sú Mexičania, osemnásobní šampióni zóny CONCACAF, Američania majú na konte štyri celkové triumfy. Američania sa musia vyrovnať s absenciou Jozyho Altidora, Mexičanom chýba suspendovaná pätica hráčov.

LOS ANGELES. Na ostatných piatich edíciách šampionátu krajín Strednej a Severnej Ameriky a karibskej oblasti - CONCACAF Gold Cup sa z celkového triumfu tešili buď hráči Mexika, alebo Spojených štátov amerických a inak tomu nebude ani v prípade 11. ročníka tohto podujatia.

Finále je na programe v sobotu 25. júna na štadióne Rose Bowl v Pasadene (o 3.00 h SELČ, už v nedeľu ráno).

Obhajcami prvenstva sú Mexičania, osemnásobní šampióni zóny CONCACAF, Američania majú na konte štyri celkové triumfy.

Vo formáte a pod názvom Gold Cup sa doteraz z celkového víťazstva tešili iba tímy Mexika (päťkrát), USA (4) a Kanady (1).

Práve "El Tricolor" na čele s mladými puškami Javierom "Chicharitom" Hernándezom (Manchester United) a Giovanim dos Santosom (Tottenham Hotspur) je vo finále miernym favoritom. V roku 2007 reprezentanti USA zdolali Mexičanov tesne 2:1, tí im to však o dva roky neskôr vrátili aj s úrokami keď uspeli jednoznačne 5:0.

V záverečnom súboji turnaja v jeho aktuálnom formáte sa spomenuté dve regionálne mocnosti stretli štyrikrát a "The Stars and Stripes" triumfovali iba raz.

Američania sa musia vyrovnať s absenciou zraneného Jozyho Altidora, Mexičanom už dlhšie chýba pre klenbutenrol suspendovaná pätica hráčov. Hlavným "argumentom" tímu Josého Manuela de la Torreho by mal byť sedemgólový Javier Hernández, ktorý má najvýraznejší podiel na doterajšej výrazne pozitívnej gólovej bilancii svojho mužstva (18:2).

Národný výber okolo kapitána Rafaela Márqueza navyše neprehral v 18 dueloch na Gold Cupe v rade. Domáca reprezentácia sa naopak sústredí skôr na defenzívu, keď gól neinkasovala už úctyhodných 322 minút.

Šampión Gold Cupu sa kvalifikuje na Pohár konfederácií 2013.

Súvisiace články