Petra Vlhová po zjazde v St. Antone.
Petra Vlhová po zjazde v St. Antone. (Autor: SITA/AP)
Juraj Berzedi|9. jan 2021 o 14:07

Češka atakovala pódiové umiestnenie.

BRATISLAVA, ST. ANTON. Ukázala, že rýchlosť jej pristane. V zjazde Svetového pohára v rakúskom St. Antone podala Petra Vlhová výborný výkon.

„Keď skončí v elitnej pätnástke, bude to vynikajúce,“ predpovedala bývalá lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová v štúdiu RTVS.

„Má na to, aby skončila okolo desiateho miesta,“ dodal spolukomentátor RTVS Karol Král.

Ich tipy boli úspešné, Vlhová skončila dvanásta.

Vlhová je spokojná aj napriek chybám

Zvíťazila Talianka Sofia Goggiová, pred druhou Rakúšankou Tamarou Tipplerovou mala takmer sekundový náskok.

„Obrovský náskok získala v spodnej časti. Jej jazda bola čistejšia ako u ostatných pretekárok. Mala pustené lyže, zrýchľovala a nerobila chyby,“ zhodnotila Velez-Zuzulová.

Tretia skončila Američanka Breezy Johnsonová a štvrtá česká snehová obojživelnícka Ester Ledecká.

Slovenská lyžiarka stratila na víťazku 1,70 sekundy a na pódium to bolo len 66 stotín sekundy.

"Som spokojná, hoci som urobila drobné chyby. Mám však body a veľmi sa teším," priznala Vlhová pre RTVS.

Čo je však dôležité, zdolala nielen viaceré klasické zjazdárky, ale aj mnohé pretekárky, s ktorými bojuje o veľký krištáľový glóbus za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári.

Vlhová zdolala veľké konkurentky

V alpskom lyžovaní rozhodujú často stotiny sekundy. A v tomto zjazde rozhodovala každá jedna.

Medzi dvanástou Vlhovou a trebárs Taliankou Nadiou Delagovou na 23. mieste bol rozdiel len 29 stotín sekundy.

Slovenská lyžiarka zdolala Talianku Martu Bassinovú o stotinu sekundy, jej krajanku Federicu Brignoneovú o osem stotín a Švajčiarku Michelle Gisinovú o šestnásť stotín.

„Je veľmi dôležité, že Petra zvíťazila v tejto mini skupine,“ skonštatoval spolukomentátor RTVS Karol Král.

Petra Vlhová v zjazde v St. Antone.
Petra Vlhová v zjazde v St. Antone. (Autor: TASR/AP)

Vlhová svoju solídnu formu ukazovala už v dvoch meraných tréningoch, na ktorých skončila šestnásta a devätnásta.

Na najrýchlejšie pritom strácala len čosi vyše sekundu.

„Je to fantastický výsledok. Petra podala výkon z tréningov. Bol úžasný. Určite bude spokojná,“ naznačila Velez-Zuzulová.

"Vždy chcem byť najrýchlejšia, ale v zjazde je to náročnejšie. Je tam veľa rýchlych pretekárok. Chcela som skončiť v najlepšej desiatke. Môžem sa tam dostať," dodala Vlhová.

Jej prejav bol úplne iný

V sobotu mala skvelý úvod, keď bola rýchlejšia ako víťazná Goggiová. Postupne sa však prepadávala.

V polovici trate to podľa medzičasov vyzeralo, že skončí až svojimi súperkami v boji o veľký glóbus.

Slovenka však ukázala bojovnosť a záver zvládla výborne.

Budem chcieť útočiť a využiť techniku, ktorá mám v sebe.

Petra Vlhová o nedeľňajšom super-G

Nebála sa riskovať, keď v jednom momente jej namerali rýchlosť 120 km/h. „Je pozitívne, že z Petry bolo cítiť istotu,“ načrtla Velez-Zuzulová.

V minulej sezóne sa Vlhová dokázala v zjazdoch umiestniť až trikrát v elitnej desiatke. V Crans Montane bola dokonca štvrtá.

Aj preto úvodné zjazdy v tejto sezóne vo Val d'Isere boli miernym sklamaním. S 26. a 33. miestom nebola spokojná ani Vlhová.

"Táto trať mi sadla. Bol to pekný a technický zjazd. Ešte musím trochu skĺbiť rýchlosť s technikou a každé ďalšie preteky to môže byť lepšie," vravela.

„Teraz bol jej prejav úplne iný. Pomohlo jej, že trať bola technická. A keďže patrí medzi najlepšie pretekárky v obrovskom slalome, vyhovovalo jej to,“ dodala Velez-Zuzulová.

V super-G sú šance ešte väčšie

V celkovom hodnotení slovenská lyžiarka zvýraznila svoj náskok pred najväčšími prenasledovateľkami.

Na konte má 637 bodov. Pred druhou Švajčiarkou Michelle Gisinovou zvýšila náskok na 139 bodov.

Na tretie miesto sa víťazstvom posunula Goggiová, ktorá má 402 bodov. Štvrtá je s 385 bodmi Mikaela Shiffrinová, ktorá v St. Antone nesúťaží.

Vlhová jazdí aj v nedeľu, o 11.30 (vysiela RTVS) je na programe super-G. A v ňom má 25-ročná Slovenka ešte výraznejšie šance na výborný výsledok.

"Pred zjazdom som si dala pár jázd super-G, aby som sa do toho dostala. Spodnú časť trate mám dobrú. Budem chcieť útočiť a využiť techniku, ktorá mám v sebe," uviedla Vlhová.

Pomáha jej aj Ledecká

Zrejme jej pomáhajú aj tréningy s Ester Ledeckou. Pôvodne bola slovenská lyžiarka dohodnutá, že rýchlostné disciplíny bude trénovať s nemeckým tímom.

"Nemci sa však spojili s Američanmi, ktorí ihneď povedali, že s Petrou nebudú spolupracovať," priznala Velez-Zuzulová.

A preto sa vytvorila česko-slovenská spolupráca, ktorú dopĺňajú aj lyžiarky z menších tímov zo Srbska či Slovinska.

"Petra má dosť ľudí v tíme, ale stále to nie je postačujúce, aby pokryli celú zjazdársku trať. Aj preto sa spojili viaceré tímy," dodala Velez-Zuzulová.

Domov»Zimné športy»Zjazdové lyžovanie»Vlhová dosiahla dôležité víťazstvo, hoci sa do desiatky nevošla. Je za tým aj Ledecká?