Utorok, 19. októbra, 2021Meniny má Kristián

Robili si z neho žarty. Nepočujúci tenista dosiahol prvý triumf na okruhu ATP

Lee Duck-hee. (Autor: TASR/AP)
SITA|20. aug 2019 o 13:36

Vyhral zápas vo Winston-Saleme.

WINSTON-SALEM. Kórejčan Lee Duck-hee je ojedinelý zjav medzi profesionálnymi tenistami. Dvadsaťjedenročný mladík nikdy nepočul, keďže sa narodil ako hluchý.

Napriek tomu nechce, aby bol konkurentmi či verejnosťou považovaný za hendikepovaného športovca. Šikovný pravák pred dvoma rokmi atakoval najlepšiu svetovú stovku, ale debut na podujatí ATP zažil až v pondelok.

Na turnaji v americkom Winston-Saleme zdolal Švajčiara Henriho Laaksonena 7:6 (4), 6:1 a v druhom kole si zmeria sily s Poliakom Hubertom Hurkaczom.

Aktuálne 212. hráč svetového rebríčka chce byť motiváciou aj pre ďalších ľudí, ktorí trpia rovnakými ťažkosťami ako on.

"Nenechajte sa znechutiť. Ak tvrdo trénujete a idete si za svojím, môžete dosiahnuť všetko, čo chcete. Nenechajte ľudí, aby vás urážali za to, že ste v niečom znevýhodnený," uviedol 175 centimetrov vysoký tenista, ktorého premiérový triumf na okruhu ATP sprevádzala kuriózna situácia.

Lee bol iba dve loptičky od víťazstva, keď sa nad kurtom prehnala búrka a zápas musel byť prerušený na takmer päť hodín. Po návrate na dvorec však Kórejčan nezaváhal a súpera vybavil za 87 sekúnd.

Mladý Ázijčan začal s tenisom v siedmich rokoch a už odvtedy si pozorne počítal body v hlave, keďže výroky rozhodcu nepočul. Problémom je to predovšetkým na challengerových turnajoch alebo podujatiach ITF.

Lee sa však nevyhol zaváhaniu ani vo Winston-Saleme, kde chcel podávať za stavu, keď bol gem už na konci.

"Myslím si, že empajrový rozhodca mi zabudol dať signál. Čakal som, že mi niečo ukáže," prezradil hráč, ktorý začal hrať na seniorskej úrovni už ako 14-ročný.

V zbierke má osem titulov z turnajov ITF a trikrát bol v challengerovom finále.

"Ľudia si zo mňa v minulosti robili žarty, že by som nemal hrať tenis. To mi len dodalo motiváciu, aby som ich presvedčil o opaku," dodal mladý Kórejčan.

Súvisiace články