TRNAVA. Taký zápas sa v histórii najvyššej slovenskej futbalovej súťaže nikdy neodohral. Predtým a ani potom.
Trnave išlo o titul, Rimavskej Sobote o záchranu.
Podľa oficiálnych údajov sa na tribúnach rimavskosobotského štadióna tlačilo 11-tisíc ľudí, podľa odhadov ich možno bolo aj o štyritisíc viac.
Z toho tretina z Trnavy, hoci sa hralo cez týždeň.
Hostia prišli oslavovať vytúžený titul, mesto obsadili už od rána, pred ich sektorom vyhrávala dychovka.
Už boli pripravené aj slávnostné odznaky: Spartak Trnava, majster ligy 1996/97.
Nakoniec sa však z osláv stala pre Trnavčanov nočná mora. Prehrali 1:2. Futbalový titul získali ich rivali z Košíc.
Z ihriska na javisko
Práve tento zápas sa stal námetom novej inscenácie Divadla Jána Palárika v Trnave s názvom Futbal alebo Bílý andel v pekle.
Scenár napísal Daniel Majling v spolupráci s Michalom Jánošom, režisérom je Ján Luterán.
„Zdalo sa nám, že je to živá, lokálna téma v Trnave, ale tiež to hovorí niečo o deväťdesiatych rokoch, o korupcii, o tom, ako to na Slovensku fungovalo a možno stále funguje,“ povedal pre SME o výbere témy Daniel Majling.
V hre vystupuje sedem ústredných postáv – traja futbalisti: Ďuso, Stano a Miro, teda Július Šimon, Stanislav Fišan a Miroslav Karhan, tréner Karol Pecze, prezident klubu Jozef Bachratý, pankáč z kotla a telocvikár.
Text sa skladá z autentických výpovedí priamych aktérov spomínaného stretnutia.
Divák nemá čakať veľké investigatívne zistenia, ale poskytne sa mu jedinečný pohľad do duše tých, ktorých osud ten zápas v Rimavskej Sobote najviac ovplyvnil.
Mnohí totiž boli presvedčení o tom, že niektorí Trnavčania nebojovali zo všetkých síl. Najčastejšie sa v týchto súvislostiach skloňovalo meno Šimona a Fišana.
„Stali sa tam chyby, padli kuriózne góly, ale myslím si, že hráčom išlo naozaj o titul. Chceli ho vyhrať, urobili pre to všetko, ale stala sa takáto vec,“ myslí si Majling, ktorý pri tvorbe niekoľkokrát počúval rozhovory s aktérmi.
Dodáva však, že to môže posúdiť len z pozície „amatérskeho psychológa“.
Sto minút
V čase pandémie sa zápasy najvyššej súťaže hrajú bez divákov, divadlá však môžu naplniť polovicu kapacity.
Na predpremiére inscenácie to vyzeralo ako na zápase: ultras Spartaka vyvesili vlajky. Fanúšikovské chorály, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou predstavenia, spievali spolu s hercami.