Ricky Rubio (vľavo) v súboji s Kevinom Durantom.
Ricky Rubio (vľavo) v súboji s Kevinom Durantom. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|3. aug 2021 o 08:30 (aktualizované 3. aug 2021 o 16:24)

Slovinci v boji o finále vyzvú Francúzsko.

TOKIO. Basketbalisti USA podľa očakávaní postúpili do semifinále olympijského turnaja. V tokijskej Saitama Super Arene zdolali v repríze finále z roku 2012 reprezentantov Španielska 95:81.

Európanom výborne vyšiel úvod zápas, v prvom polčase dokonca viedli dvojciferným počtom bodov. Ešte do prestávky však dokázali Američania vyrovnať a v druhom polčase výrazne zlepšili streľbu.

V tretej štvrtine si vypracovali 16-bodový náskok a hoci sa ešte Španieli dotiahli na rozdiel šiestich bodov, o prekvapenie na úkor favorita sa nepostarali.

Najlepším strelcom zápasu bol Ricky Rubio s 38 bodmi, no veľmi dobre mu sekundoval Kevin Durant, ktorý zaťažil konto Španielov 29 bodmi.

"Musíme to dotiahnuť do konca. Mali by sme tu byť, pretože nás zaujíma iba zlato,“ povedal Durant, ktorého cituje agentúra AP.

Americkí basketbalisti Kevin Durant a Devin Booker.
Americkí basketbalisti Kevin Durant a Devin Booker. (Autor: TASR/AP)

V drese európskeho mužstva sa v utorok pravdepodobne naposledy predstavil hviezdny Marc Gasol. "Myslím si, že je na čase, aby si jazdu užili aj iní,“ naznačil odchod zo scény 36-ročný rodák z Barcelony.

V boji o finále sa výber USA stretne s Austráliou, ktorá v záverečnom štvrťfinále deklasovala Argentínu 97:59. "Protinožcom" pred piatimi rokmi v Riu tesne unikol cenný kov, keď v súboji o bronz podľahli Španielsku o bod po prehre 88:89.

Účasť v bojoch o medaily si ako prví zaistili pri premiére pod piatimi kruhmi Slovinci, ktorí deklasovali Nemcov 94:70. Tentokrát hviezdneho rozohrávača Luku Dončiča zatienil spoluhráč Zoran Dragič, ktorý dal 27 bodov.

Semifinálovými súpermi Slovinska budú Francúzi, ktorí zvíťazili nad Talianskom 84:75 aj vďaka 22 bodom Rudyho Goberta. Pre piatimi rokmi v Riu im tesne unikla bronzová medaila po prehre so Srbskom.