Beat Feuz ovládol mužský zjazd.
Beat Feuz ovládol mužský zjazd. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|12. feb 2017 o 15:30

Najúspešnejším pretekárom šampionátu je Eric Guay, ktorý získal v zjazde striebro.

ST. MORITZ. Domáci Beat Feuz triumfoval v zjazde mužov na 44. majstrovstvách sveta v alpských lyžiarskych disciplínach vo švajčiarskom St. Moritzi.

Striebro získal víťaz stredajšieho super-G Erik Guay z Kanady (+0,12 s), bronz putoval do Rakúska zásluhou Maxa Franza (+0,37).

"Ťažko hľadám slová, je to obrovský úspech a ešte pred tisíckami domácich divákov. Pred pretekmi sa toho popísalo až-až o našich ambíciách, ale ja som sa snažil koncentrovať iba na svoj výkon. Bolo náročné zvyknúť si na tie neustále posuny štartu, ale nakoniec to dopadlo výborne," povedal Beat Feuz v reakcii pre Eurosport aj neskôr pre rakúske médiá.

Slovenský reprezentant Martin Bendík obsadil 41. priečku s mankom 3,75 sekundy na víťaza.

Víťazovi tlieskal v cieli i tenista Roger Federer:

Súťaž presunuli zo soboty

Kráľovská súťaž sa mala pôvodne uskutočniť už v sobotu, ale pre hmlu na svahu Corviglia sa konala o deň neskôr na skrátenej trati z 3050 na 2920 metrov.

Aj keď hmla prinútila posunúť štart nižšie, boli to dramatické preteky s vysilenými lyžiarmi v cieľových priestoroch.

Profil svahu s umelo vytvorenými skokmi predurčoval náročnosť od začiatku do konca.

Zjazd mužov v sobotu zrušili pre hustú hmlu: fotogaléria

12.2.2017

Lyžiari neboli ani chvíľu v pokoji, neustále museli pracovať na dobrej línii nájazdu do skokov a kompresných oblúkov, či na držaní postoja tela a rovných lyží v ostro rysovaných zákrutách.

Zásadnou súčasťou boli dopady po skokoch, pretekári museli dbať, aby neleteli vzduchom príliš dlho a aby absenciou kontaktu s podkladom neškodili akcelerácii.

Mali rovnaký čas

Postupom pretekov sa riedka hmla v hornej časti rozplynula a slnečné lúče zrýchľovali povrch zjazdovky. Najskôr zaúradovali Taliani.

Peter Fill zdolal Dominika Parisa zásluhou skúsenej jazdy, v ktorej profitoval najmä zo zvládnutia početných skokov.

Potom sa už pozornosť presunula na jedného z hlavných favoritov, no ešte pred Kjetilom Jansrudom zaujal Slovinec Boštjan Kline.

Beat Feuz, víťaz pretekov.
Beat Feuz, víťaz pretekov. (Autor: TASR/AP)

Nór za ním vo vrchnej pasáži prekvapujúco zaostával, ale zrýchlil po treťom medzičase a ujal sa vedenia.

Po Jansrudovi nasledoval Patrick Küng, ktorý dosiahol rovnaký čas 1:39,30 minúty.

Na takmer trojkilometrovej trati bola zhoda časov pozoruhodná a zdalo sa, že ich spoločne dovedie k jednej z medailí.

Najúspešnejší je Guay

Na pódiu však nevydržali, so štartovým číslom trinásť sa pred nich najprv zaradil Feuz, po ňom Guay a o dve stotinky aj Franz.

Tridsaťpäťročný Guay potvrdil svoju excelentnú pripravenosť na vrcholné podujatie, keď po menej výraznej sezóne získal na svetovom šampionáte už druhú medailu.

Jazda Beata Feuza:

Jazda Erica Guaya:

Útočil dokonca na druhé zlato, ešte na predposlednom medzičase bol v zelených číslach v porovnaní s výkonom Feuza.

Guay je po piatich z desiatich individuálnych súťaží najúspešnejší účastník šampionátu.

41.Martin BendíkSR+ 3,75 s

Domov»Zimné športy»V cieli mu tlieskal i Federer. Švajčiar Feuz ovládol zjazd mužov na majstrovstvách sveta