25.05.2023 | Štvrť.
3 - 0
(1:0, 1:0, 1:0)

Američania nedali šancu Čechom, revanšovali sa im za vysokú prehru

Americký hokejista Nick Perbix (uprostred) oslavuje gól v zápase proti Česku na MS 2023. (Autor: TASR/AP)
Sportnet, TASR|25. máj 2023 o 17:30 (aktualizované 25. máj 2023 o 18:25)

USA neinkasovali vo štvrťfinále ani gól.

MS v hokeji 2023 - štvrťfinále

USA - Česko 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Góly: 13. Coronato (Hutson, Mackey), 29. Perbix (Grimaldi), 50. Gauthier (Tynan)

Rozhodovali: Frandsen (Dánsko), Sewell (V. Británia) - Wyonzek (Kanada), Yletyinen (Švédsko), vylúčení: 2:1 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0

Diváci: 7411

USA: DeSmith - Samberg, Perbix, Kleven, Perunovich, Thrun, Mackey, Hutson - Grimaldi, Bonino, A. Tuch - Bjork, O'Connor, Garland - Gauthier, Tynan, Mazur - Farrell, Brown, Coronato - L. Tuch

Česko: Vejmelka - Kundrátek, Kempný, Košťálek, Dvořák, Zbořil, Jordán, Němeček - Kubalík, Sobotka, Červenka - Beránek, Černoch, Flek - Kaut, Zohorna, Smejkal - Tomášek, Špaček, Voženílek - Lenc

TAMPERE. Hokejisti USA vyhrali aj ôsmy zápas na MS v hokeji 2023 a ako prví si v Tampere zaistili postup do záverečných bojov o cenné kovy.

Vo štvrťfinálovom zápase boli proti Česku lepším tímom. Mali hernú i streleckú prevahu (34:15) a v každej tretine dokázali prekonať Karla Vejmelku.

Za stavu 0:3 sa už viac ako tri minúty pred koncom odhodlali Česi k hre bez brankára, ale nedokázali si vypracovať ani jednu vážnejšiu šancu.

Po góloch Matta Coronata, Nicka Perbixa a Cuttera Gauthiera sa tak Američania revanšovali Čechom za prehru z minuloročného šampionátu, keď partii okolo Davida Pastrňáka podľahli v zápase o bronz 4:8.

Do semifinále MS sa prebojovali tretíkrát za sebou. Meno ich súpera v boji o finálovú miestenku určia až ďalšie štvrtkové stretnutia.

Pozrite si kompletný program šampionátu, výsledky a tabuľky.

Pavúk MS v hokeji 2023

Priebeh zápasu USA - Česko na MS v hokeji 2023

I. tretina:

USA nastúpili bez útočníka Eyssimonta, ktorý dostal dištanc za zákrok na obrancu Sandina v zápase so Švédskom (4:3 pp).

Po obojstranne opatrnom začiatku sa ako prví osmelili Američania, ktorí sa začali presadzovať svojou silnou stránkou - dlhým manévrovaním s pukom a rotáciou hráčov v útočnom pásme.

Po takejto situácii padol aj prvý gól, v 13. minúte sa dostal k dorážke Coronato a z otočky po biliardových odrazoch puku otvoril skóre.

Gól ešte viac rozkrútil americký kolotoč pred Vejmelkom. Česi nevedeli nájsť rytmus, za celú prvú dvadsaťminútovku vyslali iba dve strely na bránku.

II. tretina:

Do druhej tretiny vstúpili trochu živšie, brankár DeSmith musel byť v strehu po pokusoch Zbořila a Fleka. Američania však ustáli menší český nápor.

Czech Republic's team players react after the quarterfinal match between United States and Czech Republic at the ice hockey world championship in Tampere, Finland, Thursday, May 25, 2023. (AP Photo/Pavel Golovkin)
United States Scott Perunovich, centre, celebrate with teammates as they won the quarterfinal match between United States and Czech Republic at the ice hockey world championship in Tampere, Finland, Thursday, May 25, 2023. (AP Photo/Pavel Golovkin)
United States Matt Coronato, centre, celebrates with teammates as they won the quarterfinal match between United States and Czech Republic at the ice hockey world championship in Tampere, Finland, Thursday, May 25, 2023. (AP Photo/Pavel Golovkin)
United States Nick Perbix, centre left, celebrate with teammates as they won the quarterfinal match between United States and Czech Republic at the ice hockey world championship in Tampere, Finland, Thursday, May 25, 2023. (AP Photo/Pavel Golovkin)
United States head coach David Quinn, right, celebrates with team members as they won the quarterfinal match between United States and Czech Republic at the ice hockey world championship in Tampere, Finland, Thursday, May 25, 2023. (AP Photo/Pavel Golovkin)
United States team players celebrate as they won the quarterfinal match between United States and Czech Republic at the ice hockey world championship in Tampere, Finland, Thursday, May 25, 2023. (AP Photo/Pavel Golovkin)
United States head coach David Quinn gestures during the quarterfinal match between United States and Czech Republic at the ice hockey world championship in Tampere, Finland, Thursday, May 25, 2023. (AP Photo/Pavel Golovkin)
Czech Republic's Jiri Smejkal, left, and United States Dylan Samberg battle for the puck during the quarterfinal match between United States and Czech Republic at the ice hockey world championship in Tampere, Finland, Thursday, May 25, 2023. (AP Photo/Pavel Golovkin)
United States' Nick Perbix, second right, celebrates with teammates after scoring his side's second goal during the quarterfinal match between United States and Czech Republic at the ice hockey world championship in Tampere, Finland, Thursday, May 25, 2023. (AP Photo/Pavel Golovkin)
United States' Nick Perbix, center, celebrates with teammates after scoring his side's second goal during the quarterfinal match between United States and Czech Republic at the ice hockey world championship in Tampere, Finland, Thursday, May 25, 2023. (AP Photo/Pavel Golovkin)
Czech Republic's goalie Karel Vejmelka fails to save United States' second goal by Nick Perbix during the quarterfinal match between United States and Czech Republic at the ice hockey world championship in Tampere, Finland, Thursday, May 25, 2023. (AP Photo/Pavel Golovkin)
United States Nick Perbix, centre, celebrates with teammates after scoring his side's second goal during the quarterfinal match between United States and Czech Republic at the ice hockey world championship in Tampere, Finland, Thursday, May 25, 2023. (AP Photo/Pavel Golovkin)
Americkí hokejisti sa tešia po triumfe nad Českom vo štvrťfinále MS v hokeji 2023.

Navyše, v polovici stretnutia zvýšili náskok, keď obranca Perbix spoza ľavého kruhu vymietol ľavý horný roh bránky Vejmelku.

Česi sa len s námahou dostávali do šancí, v 38. min Špačeka zastavil betónom DeSmith, ktorý napokon kryl v zápase všetkých 15 striel.

III. tretina:

Tréner Jalonen v tretej tretine premiešal zostavu a stiahol hru na tri formácie, no ani to Čechom nepomohlo. Nedarilo sa im v koncovke, krátko po prestávke Červenka v nájazde stroskotal na DeSmithovi.

A keď v 50. min Gauthier po vyhratom buly parádne trafil k bližšej žŕdke, bolo jasné, že USA si už postup nenechajú ujsť. Česi tri a pol minúty pred koncom odvolali brankára, no duel už nedokázali zdramatizovať.

Hlasy po zápase

/zdroj: IIHF a ČT Sport/

Nick Bonino, kapitán USA: "Sme plní sebavedomia, no vieme, aké ťažké je na tomto turnaji víťaziť, aké náročné je získať medailu. V semifinále sa budeme opäť sústrediť na našu hru, preštudujeme si súpera a jeho herný štýl, no hlavná koncentrácia bude na náš výkon."

Casey DeSmith, brankár USA: "Myslím si, že predvádzame skutočne výborný hokej. Hráme rýchlo, spoliehame na naše silné zbrane, dokážeme súperov prevýšiť a vypláca sa nám aj naša poctivá defenzívna hra."

Dominik Kubalík, útočník Česka: "Je to pre nás veľké sklamanie. Nezačali sme, ako sme chceli, prvá tretina mala byť z našej strany lepšia. Potom sme to tlačili celý zápas pred sebou. Presilovky nám nepomohli, mali sme veľmi málo striel. Za celý turnaj sme nedali ušmudlaný gól, málo sme si za tým chodili. Veľmi ma to mrzí. Skutočne som si myslel, že toto bude zápas, ktorý zvládneme. USA majú tím plný mladých hráčov, ktorí majú budúcnosť pred sebou, jasne nás prevýšili."

Roman Červenka, kapitán Česka: "USA boli hokejovo lepší, ale to neznamená, že sme im to nemohli znepríjemniť. Američania nás nepúšťali do šancí, tých pár, do ktorých sme sa dostali, bolo treba využiť. Škoda tej mojej nepremenenej v úvode tretej tretiny, ak by bol z toho gól, dalo by nám to krv do žíl. V hale bolo ticho, ťažko sa hrá hokej bez ľudí, ale na to sa nedá vyhovárať, pre oba tímy to bolo rovnaké."

Domov»MS v hokeji 2023»Američania nedali šancu Čechom, revanšovali sa im za vysokú prehru