Streda, 27. októbra, 2021Dnes je Deň černovskej tragédie, Meniny má Sabína

UEFA pripomenula rozhodcom právo stopnúť zápas pre rasizmus

(Autor: ilustračné - Fotolia)
SITA|28. mar 2013 o 13:39

Inštitúcie zodpovedné za organizáciu súťaží majú inštruovať rozhodcov, aby pri akomkoľvek takomto prejave okamžite prerušili zápas.

SOFIA. Prejavy rasizmu na európskych futbalových štadiónoch by mali mať za následok zastavenie stretnutia. Takýto postup odporučil výkonný výbor Európskej futbalovej únie (UEFA) na základe návrhu Rady pre stratégiu profesionálneho futbalu (PFSC). Predsedal jej prezident UEFA Michel Platini.

Spoločná platforma UEFA, Asociácie európskych kubov (ECA) a Medzinárodnej federácie profesionálnych futbalistov (FIFPro) vyzvala hráčov a trénerov, aby "otvorene vystúpili proti každému prípadu správania s rasovo diskriminujúcim podtextom, aj keby to znamenalo kritizovať vlastných fanúšikov alebo spoluhráčov".

Štátne úrady v členských krajinách sú zase poverené zabezpečiť, aby osoby konajúce v rozpore s rasovou toleranciou boli zadržané, podrobené trestnému stíhaniu a potrestané zákazom vstupu na štadióny.

Doterajšia smernica UEFA z roku 2009 vyžadovala tri kroky, prvým bolo prerušenie zápasu a výzva hlásateľa divákom, druhým prerušenie na istý čas a tretím úplné ukončenie. V skutočnosti sa ani tento postup nedodržiaval a rozhodcovia nevyužívali svoje právo.

Súvisiace články