Nedeľa, 5. decembra, 2021Meniny má Oto

Tretina z pol milióna eur určených na kandidatúru ZOH sa precestuje

Poliaci po olympiáde túžia, dostala by sa aj do slovenských hôr. (Autor: ILUSTRAČNÉ SITA)
SITA|21. okt 2013 o 14:02

Do júla 2015 precestujú naši vladni predstavitelia v súvislosti s kandidatúrou Krakov 2022 vyše 168-tisíc eur.

BRATISLAVA. Predpokladané náklady Slovenska na prípravu spoločnej kandidatúry pod hlavičkou Krakova na zimné olympijské hry 2022 by mali do 31. júla 2015 dosiahnuť sumu 481-tisíc eur. V roku 2014 sa plánuje využiť 310-tisíc eur. V rozpočte nie sú ešte kalkulované náklady na marketingové aktivity, keďže Krakov túto časť kandidátskej stratégie ešte len pripravuje.

Viac ako 40 percent z celkových nákladov tvoria výdaje na služby spojené s prípravou kandidatúry ako sú štúdie, expertízy, posudky, ďalších 35 % sú cestovné náklady a náklady spojené s realizáciou pracovných stretnutí.

Píše sa o tom v nelegislatívnom materiáli "Správa o stave prípravy kandidatúry mesta Krakov na organizovanie zimných olympijských hier Krakov 2022 za spoluúčasti Slovenskej republiky", ktoré predložilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky do medzirezortného pripomienkového konania.

"Na slovenskej strane bude činnosť prípravného výboru zabezpečovaná prostredníctvom záujmového združenia právnických osôb (ZZPO) so 4 členmi: Žilinský samosprávny kraj, Mesto Liptovský Mikuláš, Obec Demänovská Dolina, Slovenský olympijský výbor. ZZPO vznikne najneskôr k 1. 1. 2014. Financovanie činnosti ZZPO spojenej s prípravou kandidatúry ZOH Krakov 2022 so slovenskou spoluúčasťou bude zabezpečené zo štátneho rozpočtu na roky 2014 a 2015 prostredníctvom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR," píše sa vo vládnom materiáli.

V súčasnosti nie je možné vyčísliť investičné náklady na organizáciu ZOH 2022. Nie je však plánovaná na Slovensku žiadna výstavba náročných športovísk a štadiónov. Potrebné sú investície do modernizácie a rekonštrukcie existujúcich objektov.

Na Slovensku by sa v prípade úspechu kandidatúry Krakova uskutočnili súťaže v alpskom lyžovaní, ktorých centrom by bol existujúci areál v Jasnej. Olympijská dedina by bola v areáli Akadémie ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika v Liptovskom Mikuláši, zástupcovia médií by mali využívať ubytovacie kapacity v regióne Liptova.

Súvisiace články