Sobota, 27. novembra, 2021Meniny má Milan

Tréner Čada: Ostaneme slovenským tímom

Hokejisti Slovana sa pred vlastnými fanúšikmi lúčili so sezónou v KHL. (Autor: TASR)
Vojtech Jurkovič|26. feb 2013 o 18:56

Po poslednom zápase Slovana v KHL si spolu s hráčmi kľakol na kolená prvýkrát aj český tréner. Rostislav Čada ďakoval divákom.

BRATISLAVA. Tím trénera Rostislava Čadu vyvolal u odjakživavyberavého bratislavského diváka nový, v minulosti nevídaný efekt.

Fanúšikovia oceňovali najmä bojovnosť a súdržnosť tímu, nepotrpeli si na páčivú hru s elegantným kombinačným prechodom do útočného pásma.

V minulosti diváci takmer automaticky očakávali, že generácie Jozefa Golonku, bratov Šťastných či Zdena Cígera budú valcovať súperov nátlakovým hokejom a strieľať veľa gólov. A vychutnávať výnimočné kúsky hviezd.

Čadovci zväčša od prvej do poslednej sekundy dreli o najtesnejšie získané body.

Samotný tréner si poslednú sezónu v Slovane cení vyššie ako dva tituly majstra Slovenska s Košicami.

Základom bolo pozitívne prostredie

„Pozerám sa na kvalitu súťaže, KHL je najlepšia v Európe. Aj keď sa ťažko porovnáva s národnými ligovými súťažami. Pred sezónou by som nepovedal, že je možné vytvoriť takéto pozitívne prostredie a hrať v ňom. Nie je to úspech jedného človeka, ale skupiny ľudí, ktorá tu pracovala. Počas celej súťaže sme mali vyrovnané výkony. Nemali sme hernú a bodovú krízu, to znamená viac ako dva zápasy bez bodu. Aj keď nám od novembra chýbal zranený kapitán Šatan, ktorý ťahal mužstvo,“ vravel Čada.

Brankár Jaroslav Janus sedel v kabíne po poslednej prehre s Dinamom (2:3) sklamaný.

„Je to zvláštne, nemôžem tomu uveriť, že už je koniec sezóny. Do majstrovstiev sveta je veľmi dlhý čas. Budem sa naďalej pripravovať. Verím, že ma neminie aspoň nominácia na prípravu. Budem sa v nej snažiť potvrdiť výkony z dlhodobej sezóny. Škoda, že mi to v play off nešlo ako v základnej časti.“

Vondrku mrzela šanca

Útočník Michal Vondrka vyzeral ako kôpka nešťastia po nepremenenej šanci, ktorá mohla znamenať predĺženie.

„Tak málo chýbalo. Škoda, že sme nehrali celý zápas ako poslednú tretinu. Miklík mi pekne prihral, ale puk som nestačil zdvihnúť. Nechali sme si streliť tri góly a potom sa to už ťažko dobiehalo. Som úplne dojatý tou atmosférou.“

Švarný: Dinamo obháji

Úvodným gólom v presilovke naštartoval Slovan obranca Ivan Švarný. „Nemáme za čo hanbiť, dreli sme celú sezónu a asi nikto nečakal, že to dotiahneme do play off. S Dinamom sme mohli uhrať lepší výsledok, ale oni podľa mňa pôjdu ďaleko a myslím si, že opäť získajú Gagarinov pohár.“

Tréner Čada má so Slovanom zmluvu na ďalších päť rokov.

„Chceme skvalitniť káder. Filozofia sa však nemení - sme slovenský klub a chceme hrať predovšetkým so slovenskými hokejistami. KHL zostavilo tabuľku na základe investícií finančných prostriedkov v klube na jedného hráča. Slovan má podľa tohto ukazovateľa najlepšie výsledky,“ dodal Čada.

Anketa: Ako na vás zapôsobil Slovan v KHL, bola to správna voľba?

walter.jpgJaroslav Walter, bývalý reprezentant a tréner

Keby mi niekto pred sezónou povedal, že Slovan sa dostane do play off, asi by som si myslel, že nie je celkom v poriadku. Slovan si zaslúži uznanie, dosiahol obrovský úspech. Vstup do KHL znamenal pre mužstvo obrovský skok dopredu. To, že mal prakticky celú sezónu plný dom, je úžasné, atmosféra bola mimoriadna. Je pravda, že Slovan nehral extra pekný hokej, ale v hokeji za posledných pár rokov neúprosne platí, že vyhráva ten, kto dostane najmenej gólov.

filc.jpgJán Filc, bývalý tréner reprezentácie

Príchod Slovana do KHL splnil účel, fantasticky stúpol divácky záujem, mladí hráči mali dobrý vstup do sezóny, z čoho môže časom ťažiť aj reprezentácia. V závere základnej časti sa Slovan nevyhol ani slabšiemu obdobiu, ale zvládol to. Mám obavy z negatívneho dopadu na domácu extraligu. Verím, že slovenské kluby niečo časom dobehnú, ale nevidím na to reálne zdroje.

ciger.jpgZdeno Cíger, bývalý reprezentant a tréner

Vždy som bol zá-stanca toho, aby naše najlepšie kluby hrali v silnejšej konkurencii. S obnovou spoločnej československej súťaže to nevyšlo. Sám zo skúsenosti viem, že ak majú hráči podmienky – nielen finančné – ale mám na mysli zázemie v kabíne či priestory pre regeneráciu a všeobecnú starostlivosť, ich motivácia a výkonnosť sa znásobuje. To je princíp profesionálneho hokeja.

novotny.jpgJindřich Novotný, bývalý tréner

Bratislavský klub urobil správny krok pre všeobecné spopularizovanie hokeja a pripravil aj hráčov pre reprezentáciu. V play off narazili na seba súperi s podobným herným štýlom, rozdiel bol však v tom, že Dinamo malo dostatok skúsených hráčov. Keby mal Slovan k dispozícii Šatana, Višňovského so Sekerom, zdravého Lipianskeho, skôr by zvládol kľúčové momenty.

Vojtech Jurkovič

Súvisiace články