Toyota premiérovo vyhrala 24 Le Mans, členom víťaznej posádky bol aj Alonso

Zľava Alonso, Buemi a Nakadžima.
Zľava Alonso, Buemi a Nakadžima. (Autor: TASR/AP)
SITA|17. jún 2018 o 15:41

Na skompletizovanie Trojkoruny mu chýba triumf v 500 míľ Indianapolis.

LE MANS. Toyota pretavila dvadsiaty pokus na premiérové prvenstvo vo vytrvalostných motoristických pretekoch 24 hodín Le Mans.

Pri neúčastí ďalších tovární v kráľovskej kategórii LMP1 splnila úlohu favorita, hybridné prototypy číslo 8 a 7 sa umiestnili na prvých dvoch pozíciách.

Vo víťaznej posádke #8 sa striedali Švajčiar Sebastien Buemi, španielsky pilot F1 Fernando Alonso a Japonec Kazuki Nakadžima. Práve on bol za volantom v cieli v nedeľu o 15.00, keď prežil satisfakciu za edíciu 2016.

Aj vtedy smeroval za víťazstvom, no jeho auto vypovedalo službu kolo pred koncom.

Alonso je víťaz Veľkej ceny Monaka F1 a pridal druhý diel motoristickej Trojkoruny, na jej skompletizovanie mu chýba triumf v zámorských pretekoch 500 míľ Indianapolis.

Toyota sa stala po Mazde v roku 1991 druhou japonskou automobilkou s celkovým víťazstvom na najslávnejšom vytrvalostnom podujatí.

Posádka #8 stihla na okruhu La Sarthe 388 kôl, #7 na druhom mieste (Mike Conway/V. Brit., Kamui Kobajaši/Jap., Jose Maria Lopez/Arg.) odjazdila o dva menej. Tretiu aj štvrtú priečku celkovo obsadil súkromný tím LMP1 Rebellion Racing.