Therese Johaugová má momentálne skvelú fazónu.
Therese Johaugová má momentálne skvelú fazónu. (Autor: SITA/AP)
TASR|6. jan 2016 o 15:37

Tesne za najlepšou tridsiatkou sa umiestnila Slovenka Alena Procházková.

OBERSTDORF. Ďalším suverénnym nórskym triumfom sa skončila stredajšia 5. etapa Tour de Ski, ktorú bežkyne na lyžiach absolvovali v nemeckom Oberstdorfe na 10 km klasicky s hromadným štartom.

V dramatickom súboji sa opäť na najvyšší stupeň postavila Therese Johaugová, ktorá na druhú priečku odsunula krajanku Ingvild Flugstadovú Östbergovú o desať sekúnd.

Tretia finišovala ich reprezentačná kolegyňa Heidi Wangová.

Slovenská reprezentantka Alena Procházková, ktorá dosiahla v utorňajšej 4. etape 12. miestom jej najlepší výsledok v prebiehajúcej zime v šprinte klasickou technikou, v stredu skončila 32. so stratou 2:46,3 minúty.

Celkovou líderkou Tour je síce stále Östbergová, ale Johaugová, víťazka Tour z roku 2014 a priebežná líderka poradia Svetového pohára, po zisku bonusových sekúnd stiahla výrazne jej náskok.

Johaugová spolu s Östbergovou a Wangovou od začiatku nasadili vysoké tempo, na 4 km mali k dobru už skoro 15 sekúnd a ich náskok stále narastal.

Wangová sa snažila držať súperiek, ale napokon to bol duel Johaugovej a Östbergovej.

Na 9 kilometri ale prišiel rozhodujúci atak favoritky, ktorá v záverečnom kilometri predstihla rivalku a triumfovala časom 26:37,6 minúty.

Osemetapová Tour de Ski pokračuje v piatok v Dobbiacu súťažou žien na 5 km, resp. mužov na 10 km voľne a vyvrcholí v nedeľu 10. januára v talianskom Val di Fiemme záverečným náročným stúpaním na zjazdovku Alpe Cermis.