Sobota, 27. novembra, 2021Meniny má Milan

Tottenham sa zastal svojich židovských fanúšikov a uviedol na pravú mieru kontroverzné označenie

Tottenham má za sebou veľmi zlý týždeň. (Autor: tasr)
SITA|27. feb 2019 o 20:39

Anglický klub má silnú fanúšikovskú základňu v židovských komunitách.

LONDÝN. Anglický futbalový klub Tottenham Hotspur sa zastal časti svojich fanúšikov, ktorí sa často hrdia označením "Yid Army", čo predstavuje pomenovanie Židov a pre niektoré skupiny ľudí môže vyznieť urážlivo.

Toto vyhlásenie nasledovalo po výzve zo strany mestského konkurenta FC Chelsea, ktorý predstaviteľov Spurs požiadal, aby raz a navždy ukončilo akékoľvek dohady ohľadne tejto citlivej témy.

Tottenham má dlhodobo silnú fanúšikovskú základňu v židovských komunitách, priaznivci klubu sa preto často s pýchou označujú za "Yid Army". Podľa Svetového židovského kongresu však tento pojem v ostatnom čase začal v sebe zahŕňať značné pejoratívne a antisemitské posolstvo.

„Vždy sme mali jasný postoj v tom, že naši fanúšikovia, či už židovského alebo nežidovského pôvodu, tento termín nikdy nepoužili na nejaký útok," uviedol Tottenham vo svojom vyhlásení a zdôraznil, že takéto označenie vnímajú priaznivci Spurs ako česť.

Podporovatelia FC Chelsea v decembrovom dueli Európskej ligy 2018/2019 v Budapešti proti MOL Vidi FC mali údajne spievať antisemitské chorály na adresu Tottenhamu. Chelsea momentálne čelí sankciám zo strany Európskej futbalovej únie (UEFA).

Súvisiace články