Sobota, 10. apríla, 2021Meniny má Igor

Titul na 15 km Heikkinenovi, Bajčičák devätnásty

SITA|1. mar 2011 o 14:25

Víťazom pretekov mužov v behu na lyžiach na 15 km klasickou technikou s intervalovým štartom na majstrovstvách sveta v severských lyžiarskych disciplínach v nórskom Osle sa stal 27-ročný Fín Matti Heikkinen.

OSLO.

Okruh so skutočnou dĺžkou 15 540 m a celkovým prevýšením 567 m zvládol za 38:14,7 min a bol o 13,3 s rýchlejší ako strieborný Nór Eldar Rönning. Bronz takisto zostáva v Nórsku zásluhou Martina Johnsruda Sundbyho.

Z dvojice Slovákov v 77-člennom štartovom poli bol lepší Martin Bajčičák, ktorý obsadil slušné 19. miesto. Za víťazným Heikkinenom zaostal o 1:56,8 min. Ivana Bátoryho klasifikovali na 43. priečke.

Preteky najrýchlejšie rozbehol domáci Nór Eldar Rönning, ktorý už na prvom medzičase po dvoch kilometroch ukazoval súperom chrbát. O päť kilometrov ďalej mal na čele osemsekundový náskok pred Fínom Mattim Heikkinenom, bronzovú pozíciu držal ďalší domáci lyžiar Martin Johnsrud Sundby.

Iba tesne za medailovými priečkami zaostával jeden z favoritov, úradujúci vicemajster sveta v tejto disciplíne spred dvoch rokov z Liberca Čech Lukáš Bauer. Potom však zobral réžiu do rúk Heikkinen. Po desiatich kilometroch vystriedal na čele Rönninga a dva a pol kilometra pred cieľom už mal pred ním vyše sedemsekundový náskok.

Záver mal famózny a jeho odstup od najbližšieho prenasledovateľa Eldara Rönninga narástol v cieli na konečných vyše 13 sekúnd. Bronzovú pozíciu si udržal Martin Johnsrud Sundby, ten bol už o vyše pol minúty pomalší ako nový majster sveta. Čech Lukáš Bauer sa musel uspokojiť až so siedmym miestom.

Matti Heikkinen patrí k skvelým klasikom. Dokázal to už na MS v Liberci 2009, kde skončil tretí. Tentoraz získal zlato a vystriedal na tróne legendárneho Estónca Andrusa Veerpalua, ktorý v deň otvorenia šampionátu v Holmenkollene oznámil ukončenie kariéry.

Martin Bajčičák mal tradične pomalší začiatok, ale potom dokázal svoje tempo stupňovať a postupne sa posúval vo výsledkovej listine vyššie. Na prvom medzičase bol dvadsiaty ôsmy, v polovici trate mu patrila 24. pozícia.

Potom až do posledného medzičasu atakoval elitnú dvadsiatku, v cieli sa mu to predsa len podarilo, keď poskočil na konečnú 19. priečku. Ivan Bátory sa prakticky počas celých pretekov pohyboval na medzičasoch v piatej desiatke výsledkovej listiny. Nakoniec s vyše trojminútovým odstupom obsadil 43. miesto.

Výsledky - 15 km klasickou technikou s intervalovým štartom - muži:

1. Matti Heikkinen (Fín.) 38:14,7 min, 2. Eldar Rönning (Nór.) +13,3 s, 3. Martin Johnsrud Sundby (Nór.) +31,9, 4. Stanislav Volžencev (Rus.) +36,6, 5. Sami Jauhojärvi (Fín.) +44,2, 6. Maurice Manificat (Fr.) +48,8, 7. Lukáš Bauer (ČR) +55,0, 8. Ville Nousiainen (Fín.) +56,3, 9. Tobias Angerer (Nem.) +1:10,1, 10. Maxim Vylegžanin (Rus.) +1:11,0, ... 19. Martin Bajčičák +1:56,8, ... 43. Ivan Bátory (obaja SR) +3:16,8