Brit zobral Alcarazovi prvý set na turnaji, Wawrinka na US Open končí

Carlos Alcaraz na US Open 2023. (Autor: TASR/AP)
Sportnet, TASR|2. sep 2023 o 22:08 (aktualizované 3. sep 2023 o 08:19)

Na US Open končí nasadená šestnástka.

NEW YORK. Španielsky tenista Carlos Alcaraz je v osemfinále dvojhry na záverečnom grandslamovom podujatí roka US Open 2023.

Do rovnakej fázy postúpil aj tretí nasadený Daniil Medvedev z Ruska po triumfe nad Argentínčanom Sebastianom Baezom v troch setoch 6:2, 6:2, 7:6 (6).

Obhajca titulu a najvyššie nasadený hráč Alcaraz stratil v stretnutí 3. kola s Britom Danielom Evansom prvýkrát v priebehu turnaja set, no napokon triumfoval 6:2, 6:3, 4:6, 6:3.

Jeho ďalší súper bude nenasadený Talian Matteo Arnaldi, ktorý vyradil šestnástku pavúka Camerona Norrieho z Veľkej Británie 6:3, 6:4 a 6:3 a opäť vylepšil svoje grandslamové maximum.

Alcaraz vyhral hladko oba predchádzajúce vzájomné duely s Evansom a aj na začiatku sobotného stretnutia potvrdzoval úlohu jasného favorita.

Prvý set získal bez problémov 6:2 a zdalo sa, že bude mať ľahkú cestu medzi šestnástku najlepších. Rýchlo zahnal aj mierne problémy v úvode druhého setu, keď prehrával 0:2.

Vzápätí získal štyri gemy v sérii a aj druhé dejstvo sa stalo jeho korisťou. V treťom sete však už skóre po strate vlastného podania v siedmej hre neotočil a Evans si vynútil pokračovanie zápasu.

O osude štvrtého setu rozhodol brejk Alcaraza v šiestej hre na 4:2 a za stavu 5:3 potom premenil hneď svoj prvý mečbal. Zápas trval 3:10 h.

"Dan je nepríjemný súper, vie prekvapiť, takže to bol dobrý zápas aj pre divákov. Ukázali sme im pár dobrých úderov, pár dobrých výmen a verím, že sa im to páčilo. Snažili sme sa ich baviť.

Som naozaj rád, že idem ďalej, videl som pavúk a viem, že sa musím sústrediť predovšetkým na seba a ísť kolo za kolom," zhodnotil duel Alcaraz.

Dvadsaťročný Španiel môže obhájiť titul na US Open ako prvý muž od roku 2008, keď to dokázal Roger Federer.

"Samozrejme, že obhajoba titulu je môj cieľ. Naposledy sa to podarilo Rogerovi, takže by som bol rád súčasť turnajovej histórie spolu s ním."

Víťaz US Open spred dvoch rokov Medvedev mieril v prvých dvoch setoch jasne za triumfom.

V štvrtom geme tretieho setu však stratil servis a toto dejstvo nakoniec rozhodol až tajbrejk. Medvedev vyhrával 6:3, no nepremenil prvé tri mečbaly a nakoniec rozhodol esom.

Nenasadený britský tenista Jack Draper sa prvýkrát v kariére dostal do osemfinále dvojhry na podujatí veľkej štvorky.

V sobotnom dueli 3. kola si poradil s domácim Američanom Michaelom Mmohom v štyroch setoch 6:4, 6:2, 3:6 a 6:3.

V boji o štvrťfinále sa stretne s ôsmym nasadeným Rusom Andrejom Rubľovom, ktorý vyhral nad Francúzom Arthurom Rinderknechom 3:6, 6:3, 6:1 a 7:5.

US Open 2023

Dvojhra mužov - 3. kolo:

Alexander Zverev (Nem.-12) – Grigor Dimitrov (Bul.-19) 6:7 (2), 7:6 (8), 6:1, 6:1

Jannik Sinner (Tal.-6) – Stan Wawrinka (Švaj.) 6:3, 2:6, 6:4, 6:2

Daniil Medvedev (Rus.-3) – Sebastian Baez (Arg.) 6:2, 6:2, 7:6 (6)

Alex de Minaur (Aus.-13) – Nicolas Jarry (Čile) 6:1, 6:3, 6:2

Carlos Alcaraz (Šp.-1) - Daniel Evans (V. Brit.-26) 6:2, 6:3, 4:6, 6:3

Andrej Rubľov (Rus.-8) - Arthur Rinderknech (Fr.) 3:6, 6:3, 6:1, 7:5

Matteo Arnaldi (Tal.) - Cameron Norrie (V.Brit.-16) 6:3, 6:4, 6:3

Jack Draper (V. Brit.) - Michael Mmoh (USA) 6:4, 6:2, 3:6, 6:3

Domov»Tenis»Brit zobral Alcarazovi prvý set na turnaji, Wawrinka na US Open končí