Nedeľa, 25. júla, 2021Meniny má Jakub, Timur

Čarovné slovko - kompromis. Čo stojí za úspechom dvojice Djokovič a Vajda?

Marián Vajda a Novak Djokovič na Tennis Classic v Bratislave v roku 2012. (Autor: Archív SME - Tomáš Benedikovič)
SITA|22. okt 2020 o 17:19

Vajda hovorí o úspešnej spolupráci s Djokovičom.

BRATISLAVA. Od roku 2006 s približne ročnou prestávkou trvá spojenie slovenského trénera Mariána Vajdu so srbským tenistom Novakom Djokovičom.

Pod vedením Vajdu získal Djokovič všetkých 17 grandslamových titulov, stal sa svetovou jednotkou a dlhodobo patrí do absolútnej svetovej špičky.

Na otázku, dokedy potrvá výnimočne úspešná spolupráca, odpovedal 55-ročný Vajda v dobrej nálade, že kým nebude Novak najlepší v histórii.

"Dúfam, že spolupracovať budeme dovtedy, kým nezlomí všetky rekordy. Verím, že spolu získame viac ako 20 grandslamových titulov," uviedol Vajda v rozhovore pre srbský denník Večernje novosti.

Momentálne majú Roger Federer aj Rafael Nadal pred Djokovičom náskok troch víťazných "grandslamov".

Neúspešné finále ich nerozdelí

Vajda zažil v spoločnosti Djokoviča viacero trénerov z radov bývalých skvelých hráčov na čele s Borisom Beckerom, Andrem Agassim či Todom Martinom.

Ani jeden z nich však nevydržal pri rodákovi z Belehradu tak dlho ako jeho slovenský "parťák".

Momentálne sa o zázemie fenomenálneho Srba stará spoločne s Chorvátom Goranom Ivaniševičom.

A hoci nedávno Djokovič utrpel hladkú prehru od Rafaela Nadala vo finále Roland Garros, slovensko-chorvátske spojenie vo všeobecnosti prináša veľké úspechy.

"Bol to jeden z Novakových zlých dní a najlepší zasa pre Nadala. Španiel vedel využiť každé zaváhanie svojho súpera a vytrval až do konca zápasu," analyzoval parížske finálové zlyhanie Vajda.

"Nič sa však nedeje, Novak zostal na čele svetového rebríčka a stále je veľký šampión. Podstatné je, že naďalej má motiváciu zlepšovať sa, aby sa stal najlepším hráčom histórie.

A dôležitá je vášeň pre hru. Tú mal v sebe od mladosti a stále ho to drží," doplnil.

Čarovné slovko - kompromis

Pracovný vzťah s najlepším tenistom na svete im funguje dlhodobo. Rodák z Považskej Bystrice vysvetľuje, ako je to možné.

"Sme ako rodina a našim čarovným slovkom je kompromis. Na začiatku to s Novakom nebolo ľahké. Ja som bol ešte veľmi mladý tréner a on zasa mladý hráč," spomína si Vajda.

"Rodina z neho chcela mať najlepšieho na svete a museli sme urobiť veľa vecí, aby sa splnili tieto ich sny. Chyby sa neodpúšťali, ale vyzerá to tak, že sme ich veľa neurobili. Časom sme sa stali aj priateľmi a trvá to dodnes. Spája nás teda dlhodobý pozitívny vzťah."

Marián Vajda a Novak Djokovič na Tennis Classic v Bratislave v roku 2012. (Autor: Archív SME - Tomáš Benedikovič)

Vajda tvrdí, že mentalita Srbov a Slovákov je v mnohom podobná. Aj preto si tak navzájom rozumejú.

"Máme rovnaký prístup k humoru, rozprávame si rovnaké vtipy, na veľa vecí sa pozeráme zladene. Vždy mi dôveroval a ja som vždy dôveroval jemu," hovorí.

"Ide o vzájomný rešpekt. Každý deň hovoríme spolu nielen o športe, ale aj o súkromnom živote. To nás posúva ďalej dopredu," prezradil Vajda.

Svetový hráč vďaka odhodlaniu

V športe niekedy o víťazstvách a prehrách rozhodujú drobnosti.

V tenise to je vo vyrovnaných zápasoch najmä schopnosť mentálne sa skoncentrovať na dôležité okamihy na kurte a bezvýhradne si veriť.

A to aj vtedy, keď sa zápas nevyvíja podľa predstáv. Práve v tom je Djokovič silný.

"Jeho absolútne odhodlanie byť najlepším z neho robí rozdielového hráča. Pozná svoj cieľ a podriaďuje mu všetko. Svoje povinnosti si plní na sto percent, je absolútny profesionál," uznáva Vajda.

"Jeho mentalita a prístup sú výnimočné. Keď zvládne techniku, taktiku alebo niečo iné, získa sebadôveru a potom zničí súpera."

Marián Vajda a Novak Djokovič na Tennis Classic v Bratislave v roku 2012. (Autor: Archív SME - Tomáš Benedikovič)

Djokovič sa svojho času o Vajdovi vyjadril, že je najlepší tréner, ale aj najhorší kartový hráč. Aká je reakcia z druhej strany?

"Ďakujem mu za toho trénera, moje ego je naplnené," pousmial sa Vajda.

"Naposledy pred finálovým zápasom v Ríme som s ním prehral v hre 'uno', lenže predtým som ho zdolal štyrikrát po sebe. A to už do médií nepovedal..."

V čase pandémie koronavírusu, ale aj počas zlého počasia či leteckých presunov na turnaje často utužujú vzťahy hraním kartových alebo iných spoločenských hier.

"Samozrejme, na prvom mieste je analýza jeho zápasov. Spôsob, akým Novak dokáže zhodnotiť svoje zápasy a poučiť sa z toho, dotiahol do dokonalosti," hrdo pokračuje.

Vždy nájdu spoločnú reč

V obsiahlom rozhovore prišla reč aj na podobnosť slovenčiny so srbčinou či spoločný hudobný vkus.

"Je viacero srbských slov, ktoré sa podobajú slovenským. A sú aj také, ktoré radšej netreba vyslovovať," zasmial sa Vajda.

"Naučil som sa napríklad slovo 'makaze', čiže nožnice. Rovnako Nolemu prízvukujem, aby na tréningoch zapol do hry aj 'kukovi' a 'noge', čiže boky aj nohy, lebo tenis sa hrá aj s nohami," doplnil.

"Čo sa týka hudby, Novak aj fyzioterapeut Miljan radi počúvajú srbské piesne. A ja sa k nim pridávam. Sú iné ako slovenské, ale tiež som si ich obľúbil - ľudové aj moderné.

Majú aj krásne slová, ktoré zasiahnu priamo do srdca," doplnil Vajda pre web novosti.rs.

Súvisiace články