PARÍŽ. A mali sme to tu opäť. Večerný program na druhom grandslamovom podujatí sezóny Roland Garros, tzv. night sessions, sa aj v tomto roku stal výhradne mužskou záležitosťou. Ani jeden z exkluzívnych večerných zápasov nepatril ženám.
Zatiaľ čo elitné tenistky ako Ons Jabeurová či Aryna Sabalenková vravia o neúcte, vedenie turnaja sa bráni ekonomickými argumentmi. Na povrch však vyplávali fakty, ktoré oficiálnu verziu postavili na hlavu.
A do toho všetkého sa zamiešal známy tréner Patrick Mouratoglou s teóriou, ktorá v tenisovom svete vzbudila značnú pozornosť.
Hlasná kritika absencie ženských zápasov vo večernom programe a hlavnom vysielacom čase na Roland Garros nie je niečo nové, ale v tomto ročníku dosiahla bod varu.
Opäť sa ozvali hráčky a aj časť fanúšikov a poukazujú na pretrvávajúcu nerovnosť v tenise.
Prečo sa parížsky grandslamový turnaj ako jediný zo štyroch drží formátu, ktorý systematicky znevýhodňuje ženy?
VIDEO: Aryna Sabalenková - Coco Gauffová vo finále Roland Garros 2025
Mauresmová: Hodnota za peniaze
Riaditeľka turnaja a bývalá svetová jednotka Amélie Mauresmová čelí kritike vysvetlením, ktoré sa na prvý pohľad zdá logické.
Večerný program na Roland Garros, vysielaný exkluzívne na platforme Amazon Prime Video, ponúka iba jediný zápas.
Divák, ktorý si kúpi drahú vstupenku, tak podľa nej očakáva "hodnotu za tie peniaze". Tou je vraj istota dlhšieho zápasu, ktorú garantuje mužský zápas, ktorý sa hrá na tri víťazné sety.
"Ženské zápasy by sa mohli skončiť naozaj rýchlo a zaradiť dodatočný zápas do nočného bloku by nebolo uskutočniteľné," bránila sa Mauresmová.
Táto argumentácia však dostala trhlinu. Ako informoval portál The Athletic, organizátori Roland Garros údajne odmietli žiadosť vysielateľa Amazon Prime o nasadenie ženského zápasu s domácou Lois Boissonovou do večerného programu.
Francúzska tenisová federácia (FFT) odmietla túto konkrétnu situáciu komentovať.
Táto informácia naznačuje, že rozhodnutie uprednostniť zápasy mužov nemusí vychádzať od vysielateľa, ale priamo od organizátorov.
Hlas na obranu organizátorov
Do už aj tak napätej atmosféry vstúpil s razanciou sebe vlastnou renomovaný tréner Patrick Mouratoglou. Ten sa, naopak, usporiadateľov zastal a kritiku hráčok označil ako neférovú.
Jeho najkontroverznejší argument? Súčasnému ženskému tenisu chýba globálna superstar formátu Sereny Williamsovej. Práve Serena bola v roku 2021 jedna z mála žien, ktoré sa vo večernom čase objavili.
"Je to nefér, pretože Iga Swiateková ani Aryna Sabalenková nie sú Serena Williamsová. Prečo bola Serena v night session? Pretože je Serena. To pritiahne každého," povedal Mouratoglou.
Dodal, že pre hráčky je v skutočnosti výhodnejšie hrať cez deň na hlavnej stanici francúzskej televízie, ktorá má väčší dosah než platená nočná zóna Amazonu.
Kritici tohto pohľadu môžu oponovať, že hviezdy sa stávajú hviezdami práve vďaka tomu, že dostávajú priestor v hlavnom vysielacom čase.
Upierať im túto možnosť a potom sa sťažovať na nedostatok superhviezd je zacyklený paradox.
Rovnako tento pohľad čiastočne zužuje hodnotu celého športu na jedinú generačnú hviezdu, a pritom zľahčuje špičkovú kvalitu, ktorú ponúkajú aj ďalšie hráčky.
Hlas hráčok
Sklamanie neskrývali už ani aktérky.
"Je to trochu ironické. Ženský šport či konkrétne ženský tenis prakticky neukazujú a potom povedia: 'Ľudia predsa sledujú najmä mužov.' To je predsa jasné, keď mužov ukazujú viac. Všetko je previazané," povedala Ons Jabeurová, jedna z najväčších kritičiek.
Svetová jednotka Sabalenková súhlasí: "Zaslúžime si rovnaké zaobchádzanie. Zaslúžime si väčší priestor, lepšie načasovanie a viac ľudí, ktorí nás budú sledovať."
Bieloruska poukázala tiež na absurdnú situáciu, keď prvé zápasy dňa na hlavných kurtoch sa často začínajú pred poloprázdnymi tribúnami.
Postoj bývalej jednotky a aktuálne svetovej sedmičky Igy Swiatekovej je mierne odlišný.
VIDEO: Aryna Sabalenková - Coco Gauffová vo finále Roland Garros 2025
Osobne preferuje denné zápasy pre rytmus a regeneráciu. Zároveň však plne podporuje slová svojej rivalky v boji za rovnaké príležitosti.
"Samozrejme by som si priala, aby sa ženský tenis propagoval a bol v správny čas na správnom mieste. Naša hra si zaslúži rovnakú expozíciu," uviedla poľská hviezda.
Ozveny minulosti
Súčasná kontroverzia neprišla len tak náhle. Je to dlhodobý problém, ktorý sa na Roland Garros opakuje od zavedenia večerných zápasov v roku 2021.
Štatistiky sú neúprosné a odhaľujú systematický nepomer. Z celkových 52 večerných duelov dostali ženy priestor iba v štyroch.
Po poslednom večernom stretnutí žien v roku 2023 medzi Sabalenkovou a Sloane Stephensovou nenasledoval už žiadny ďalší.
Vzniká tak zjavný dvojaký meter. Zatiaľ čo mužská špička si všeobecne užíva status hviezd a istotu priestoru v hlavnom čase, u žien akoby rovnaké postavenie nestačilo.
Požiadavka na status novodobej Sereny Williamsovej je latka, ktorú od mužoch nežiadajú.
Čísla neklamú
Argumentácia o menšej komerčnej atraktivite žien sa navyše zdá byť v rozpore s pevnými dátami.
Ženská tenisová asociácia WTA v roku 2024 ohlásila rekordnú globálnu sledovanosť presahujúcu 1,1 miliardy divákov, čo je o 10 percent viac než predchádzajúci rekord z roku 2023.
Stúpla aj návštevnosť na turnajoch. Ženský tenis je komerčne na vzostupe a jeho potenciál je obrovský.
Ide to aj inak
Vedenie Roland Garros obhajuje svoj prístup argumentom, že divákom sa musí vstupenka vyplatiť. Riešenie zaisťujúce rovnosť aj komerčný úspech pritom dávno existuje.
Australian Open a US Open volia osvedčený model dvoch večerných zápasov, ktorý takmer vždy ponúkne atraktívnu kombináciu mužského a ženského súboja.
Tento formát je divácky populárny a zaručuje spravodlivý priestor ženám v hlavnom vysielacom čase.
Avšak aj tento prístup má svoje problémy. US Open je známy extrémne dlhými zápasmi končiacimi sa po polnoci, ako napríklad vlaňajší duel medzi Donnou Vekičovou a Čeng Čchin-wen, ktorý sa skončil v noci o 2.15 h.
Australian Open zase občas naplánuje dva mužské zápasy za sebou. Napriek tomu ich formát štrukturálne umožňuje spravodlivé zastúpenie žien a flexibilitu v plánovaní. A to je zásadný rozdiel oproti Parížu, ktorý rovnosť systematicky znemožňuje.
Wimbledon, aj keď pre miestne regulácie nemá plánované nočné zápasy, ukazuje ešte iný prístup.
Hra pod strechou môže pokračovať do 23.00 h, ale cieľom je dokončiť denný program, nie vytvoriť exkluzívny slot.
Spoločná iniciatíva ATP a WTA sa síce snaží o obmedzenie koncov v neskorých hodinách a parížsky štart o 20.15 h sa do nich zmestí, ale jadro problému je v rozhodnutí hrať iba jeden zápas.
Parížsky krok späť
Debata o spravodlivom nasadzovaní zápasov tak na Roland Garros zostáva otvorená. Zatiaľ čo ostatné grandslamové turnaje využívajú formát dvoch večerných stretnutí, ktorý umožňuje pravidelné zaradenie žien, parížsky model s jedným zápasom túto flexibilitu obmedzuje.
Pokiaľ sa vedenie turnaja bude držať tohto systému, debaty o rovnosti sa pravdepodobne budú každoročne opakovať.
Otázka tak neznie, či je ženský tenis dosť dobrý pre večerný program. Otázka znie, prečo vedenie turnaja aktívne odmieta formát, ktorý sa inde vo svete osvedčil, a ktorý by ukončil každoročné debaty o nerovnosti.
Nie je to otázka nutnosti, ale voľby. A tá v tomto ročníku vyslala do sveta veľmi spiatočnícky signál.
Autor píše pre portál tbtennis.cz