Elina Svitolinová.
Elina Svitolinová. (Autor: TASR/AP)
SITA|2. mar 2022 o 10:50

Tenistka pôvodne nechcela nastúpiť na zápas.

MEXICO CITY. V prvom kole tenisového turnaja Monterrey Open v Mexiku vyhrala Elina Svitolinová z Ukrajiny nad ruskou reprezentantkou Anastasiou Potapovovou 6:2, 6:1.

Pôvodne Ukrajinka chcela zápas bojkotovať, ale rozhodla sa, že hraním môže pre svoju krajinu urobiť viac.

Dôležitým faktorom zmeny jej postoja bolo aj rozhodnutie Ženskej tenisovej asociácie a Medzinárodnej tenisovej federácie, že jej súperka nemohla hrať s národnými symbolmi, teda pod ruskou vlajkou.

“Neobviňujem ruských športovcov, nie sú zodpovední za inváziu do našej vlasti,“ napísala Svitolinová na Instagram.

Víťazka sa obliekla do žlto-modrých farieb.

“Dnes to bol pre mňa veľmi špeciálny zápas. Som smutná, ale zároveň šťastná, že tu môžem hrať tenis. Počas zápasu som sa veľmi sústredila. Bola som na misii za svoju krajinu. Od začiatku som bola pripravená,“ povedala po zápase 27-ročná turnajová jednotka.

Svitolinová vyhrala turnaj v Mexiku pred dvoma rokmi. Tohtoročný šampión získa odmenu 31-tisíc dolárov.

“Všetky odmeny, ktoré zarobím, budú pre ukrajinskú armádu,“ prezradila adeptka na titul. V druhom kole sa stretne s Bulharkou Viktorijou Tomovovou.

Ukrajinská tenistka je dvojnásobnou grandslamovou semifinalistkou. Na okruhoch WTA vyhrala šestnásť titulov. Najvyššie postavenie v rebríčku zaznamenala v roku 2017, keď dosiahla na tretie miesto. Momentálne jej patrí 15. pozícia.

Domov»Tenis»Ukrajinka Svitolinová deklasovala Rusku a odmeny venuje ukrajinskej armáde