Nedeľa, 28. novembra, 2021Meniny má Henrieta

Čínska vláda o zmiznutí tenistky: Kauza je úmyselne nafúknutá a spolitizovaná

Šuaj Pcheng. (Autor: TASR/AP)
TASR|23. nov 2021 o 10:57

Ľudia by tento prípad mali prestať zámerne nafukovať, uviedol hovorca.

PEKING. Čínska vláda považuje celú kauzu Šuaj Pcheng za úmyselne nafúknutú a spolitizovanú.

Tridsaťpäťročná tenistka začiatkom novembra obvinila vplyvného čínskeho politika a bývalého vicepremiéra Kao-li Čanga zo sexuálneho napadnutia a vyše dva týždne o nej nik z tenisovej komunity nepočul, preto panovali obavy o jej bezpečnosť.

Tie úplne nerozptýlil ani nedeľný videohovor medzi prezidentom Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomasom Bachom a čínskou tenistkou.

Šuaj Pcheng sa ukázala na verejnosti až cez víkend, keď sa podľa fotografií zverejnených organizátorom objavila na mládežníckom turnaji v Pekingu.

"Myslím si, že ľudia by mali prestať zámerne nafukovať tento prípad a politizovať ho," uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien v reakcii na otázku, či kauza poznačila medzinárodný obraz Číny.

Šuaj Pcheng v telefonáte poďakovala MOV za vyjadrené obavy o jej situáciu. Vysvetlila, že je v bezpečí vo svojom dome v Pekingu a podľa jej slov by malo byť v tejto chvíli rešpektované jej súkromie.

Z tohto dôvodu trávi teraz čas najradšej s priateľmi a rodinou a plánuje sa aj naďalej venovať tenisu.

Mlčanie čínskej vlády v reakcii na žiadosti o informácie o tenistke podnietili výzvy na bojkot budúcoročných zimných olympijských hier v Pekingu.

Vedenie WTA zároveň pohrozilo, že stiahne svoje podujatia z krajiny, ak nebude zaistená bezpečnosť Šuaj Pcheng. Informovala agentúra AFP.

Súvisiace články