Sobota, 16. októbra, 2021Meniny má Vladimíra

Tatry majú o konkurenta menej, Švajčiari stopli kandidatúru

(Autor: Ilustračné - SITA/AP)
SITA|4. mar 2013 o 10:33

Švajčiari v referende odmietli kandidatúru St. Moritzu a Davosu na usporiadanie zimných olympijských hier v roku 2022.

ŽENEVA. Švajčiari nechcú organizovať zimné hry v roku 2022. Vo verejnom hlasovaní bolo proti kandidatúre Davosu a St. Moritzu 52,66 % obyvateľov. St. Moritz chcelo po rokoch 1928 a 1948 usporiadať tretie zimné hry v histórii, Davos zatiaľ podujatie nikdy nehostil.

"Neúspešné referendum zastavilo projekt olympijskej kandidatúry Graubünden 2022. Končí sa rozsiahly priekopnícky projekt pre cestovný ruch, podnikanie a šport v tomto regióne. Výsledok je pre nás veľkým sklamaním. Rozhovory o projekte boli veľmi intenzívne na všetkých úrovniach," uviedol v stanovisku na svojom webe Švajčiarsky olympijský výbor.

Samotné mestá Davos a St. Moritz kandidatúru podporili, z ich obyvateľov povedalo svoje "áno" 56,2, resp. 61 %. Vo Švajčiarsku nie je odmietnutie kandidatúry ZOH ničím novým, v Berne nepodporili obyvatelia snahy o ZOH 2010.

V Graubündene sa očakával veľmi tesný výsledok plebiscitu, čo sa potvrdilo. Pred jeho začiatkom sa diskutovalo najmä o financovaní a vplyve na životné prostredie. Ak by Švajčiarsko získalo právo usporiadať zimné olympijské hry v roku 2022, ich rozpočet by bol približne 2,8 miliardy frankov (2,9 miliardy dolárov) a ďalšie vedľajšie náklady by mohli dosiahnuť sumu 1,5 miliardy frankov.

Podporovatelia kandidatúry hovorili, že celkové investície vo výške 4,3 miliardy frankov by sa vrátili vo forme zvýšeného záujmu o cestovný ruch. Z kandidatúry mala ťažiť celá krajina. Oponenti hovorili o vplyve výstavby nových budov, štadiónov, lanoviek a ďalšej infraštruktúry na alpské prostredie.

O usporiadanie ZOH 2022 sa chcú spoločne uchádzať aj Poľsko a Slovensko, navrhovaným hlavným centrom je Krakov. Ďalšími kandidátmi by mali byť nórske Oslo, španielska Barcelona a nemecký Mníchov. MOV vyberie usporiadateľa ZOH 2022 na svojom zasadnutí v auguste 2015 v Kuala Lumpure.

Súvisiace články