Pondelok, 2. augusta, 2021Meniny má Gustáv

Šéf ruského tenisu: Ak by rozhodkyňa nespadla na zem, Djokoviča nevylúčia

Novak Djokovič v 1. kole US Open 2020. (Autor: TASR/AP)
SITA|7. sep 2020 o 17:01

Rus sa zastal srbského tenistu.

BRATISLAVA. Hlavný rozhodca US Open Sören Frimel tvrdí, že diskvalifikácia Novaka Djokoviča bolo jediné správne riešenie, lebo trafil čiarovú rozhodkyňu.

Na druhej strane dlhoročný šéf Ruskej tenisovej federácie Šamiľ Tarpiščev si myslí, že rozhodcovia v prípade Djokovič pochybili.

"Djokovič zasiahol rozhodkyňu do krku a spôsobil jej ujmu. V rozhovore so mnou Novak trval na tom, že to bola náhoda a nie úmysel. A preto by nemal byť z turnaja vylúčený. Všetci sme sa zhodli, že to urobil neúmyselne, ale realita je taká, že spôsobil bolesť rozhodkyni a pravidlo je v tomto jednoznačné.

Prihliadalo sa aj na to, akou rýchlosťou bola vypálená loptička, ktorá zasiahla rozhodkyňu do krku," vyhlásil hlavný rozhodca US Open Sören Frimel podľa španielskeho denníka Marca.

Na druhej strane dlhoročný tenisový odborník Tarpiščev tvrdí, že rozhodnutie o diskvalifikácii Djokoviča je absolútne nesprávne.

Čiarový rozhodca vraj musí vidieť všetko

"Hráč nevidel, kam odpaľuje loptičku. Bol v absolútne normálnom psychickom stave. Nechcel to urobiť. Myslím si, že ak by čiarová rozhodkyňa nespadla na zem, Djokovič by nebol vylúčený," uviedol Tarpiščev na ruskom webe Championat.com a pokračoval.

"Nerozumiem, prečo už predtým netrestali Djokoviča, keď tvrdo napálil loptičku do steny za sebou. Nebol tam nikto, ale bolo to závažnejšie, lebo to urobil zámerne. Rozhodcovia akoby čakali na ďalší priestupok, aby ho mohli vyradiť z turnaja."

Dlhoročný kapitán ruských fedcupových aj daviscupových tímov sa zamýšľa aj nad tým, ako je možné, že rozhodkyňa vôbec neregistrovala, že k nej smeruje loptička.

"Čiarový rozhodca musí vidieť všetko, musí mať rýchlu reakciu, na to má aj špeciálnu prípravu. A ešte niečo. Koľkokrát odpustili na US Open Serene Williamsovej, keď vyrábala škandály? To určite nie je v poriadku," dodal Tarpiščev.

Nepriblížil sa Nadalovi s Federerom

Djokovič mal pred osemfinálovým súbojom na US Open s Carrenom Bustom v tomto roku vo dvojhre stopercentnú bilanciu 26-0.

Pred vypuknutím koronakrízy a zastavením sezóny v polovici marca vyhral Australian Open v Melbourne aj turnaj ATP 500 v Dubaji a tiež výrazne pomohol Srbom k triumfu v úvodnom ročníku novej tímovej súťaže ATP Cup v Austrálii.

Po augustovom reštarte sezóny si pripísal ďalší turnajový triumf na podujatí ATP Masters 1000 v Cincinnati, ktoré sa však hralo z bezpečnostných a preventívnych dôvodov v New Yorku ako bezprostredná príprava na US Open.

Belehradský rodák nevyužil ideálnu príležitosť na zisk 18. grandslamového titulu v kariére, ktorým by sa na jeden triumf priblížil Španielovi Rafaelovi Nadalovi a na dva historickému lídrovi Švajčiarovi Rogerovi Federerovi.

Práve Nadal a Federer v New Yorku tento rok chýbali a Djokovič bol väčšinou odborníkov aj fanúšikov pasovaný za najväčšieho favorita.

Súvisiace články