RIO DE JANEIRO. Za kombináciu viacerých extrémov, ktorá nemá za posledných 20-30 rokov na vrcholnom podujatí obdobu, označil slovenský tréner Martin Fraňo sobotňajšie cyklistické preteky s hromadným štartom mužov na olympijských hrách v Riu de Janeiro.
Jediný slovenský zástupca Patrik Tybor (na OH sa objavil vďaka rošáde miesteniek s horskou cyklistikou) mal na 237,5 km dlhej trati s viacerými strmými stúpaniami na dvoch náročných okruhoch pri teplote cez 30° mimoriadne náročnú úlohu.
Pred svojím olympijským debutom svoj cieľ 28-ročný pretekár Dukly Banská Bystrica jednoducho pomenoval základnú ambíciu: "Mojím cieľom je dôjsť do cieľa."
A splnil ju, pri jeho mene sa objavila 45. pozícia zo 63 cyklistov, ktorých klasifikovali na Fort Copacabana.
Pred ním iba známe mená
O náročnosti olympijských pretekov ešte viac vypovedá fakt, že ďalších 81 ich nedokončilo vrátane veľkých mien ako Vincenzo Nibali, Richie Porte, Rigoberto Urán, Jarlinson Pantano, Tom Dumoulin, či Tony Martin.
Pre porovnanie treba uviesť, že v Tybor skončil najvyššie spomedzi jazdcov z tímov s kontinentálnou licenciou (Dukla Banská Bystrica).
Portál cycling-info.sk uvádza, že z "prokontinentálnych" pretekárov boli lepší ako slovenský zástupca iba Nemec Emanuel Buchmann (Bora-Argon 18) a Argentínčan Eduardo Sepúlveda (Fortuneo-Vital Concept).
Inak samé veľké mená známe z pretekov WorldTour či Grand Tour.
"Možno sa niekomu 45. miesto môže máliť, ale my sme spokojní. Patrik podal nadštandardný výkon, do posledných metrov bojoval o čo najlepšie umiestnenie. Treba si uvedomiť, že takéto náročné jednorazové preteky predtým v kariére nikdy neabsolvoval. Strmé stúpania na ostrom slnku dali poriadne zabrať, organizmus sa prehrieval a viacerí pretekári to nezvládli. Boli to preteky o silnej morálke. A pritom, keď sme si pred dvoma dňami boli pozrieť trať, bolo príjemných 22-23 °C a pod mrakom. V pretekoch potom prišiel teplotný extrém," skonštatoval tréner Martin Fraňo pre agentúru SITA.
S umiestnením je spokojný
Patrik Tybor o svojom olympijskom debute, na ktorý sa poctivo pripravoval aj na vysokohorskom sústredení na Chopku, povedal: "Celkom mi sadol deň, aj keď trať bola ešte o čosi náročnejšia, než som predpokladal. Približne v polovici pretekov som mal krízu, potom som sa trochu prebral. Obidva okruhy boli náročné. Ten prvý sa šiel aj po kockách, kde sa to vždy natiahlo a strácal sa kontakt s čelom. Kopce tam boli kratšie, ale strmšie. Druhá časť, tam bol zase kopec dlhší, prvé štyri kilometre prudké, potom 1 km zjazd a ďalšie štyri kilometre do kopca, trochu miernejšie. Dalo to poriadne zabrať."
Keby mu niekto pred pretekmi zaručil, že vôbec dôjde do cieľa, bol by spokojný. Štyridsiate piate miesto považuje za "celkom pekné".
"Tento výsledok je pre mňa veľká motivácia do ďalších pretekov, dúfam, že ma to v pozitívnom zmysle nakopne. Najbližšie ma už počas ďalšieho víkendu čakajú dve jednorazovky v Poľsku," skonštatoval Tybor.
V tomto roku skončil celkovo pätnásty na Okolo Slovenska a pripísal si po jednej víťaznej etape na aprílových pretekoch Okolo Maroka a v marci Okolo Kamerunu.
Víťaz prekvapil
Tréner Fraňo sa krátko vyjadril aj k celkovým výsledkom olympijského vrcholu v Riu. Víťazstvo Belgičana Grega van Avermaeta, ktorý je typologicky podobný jazdec ako Peter Sagan a nie typický vrchár, rozhodne nečakal.
"Je to prekvapenie, že vyhral Avermaet, ale moji favoriti neboli ďaleko. Tipoval som, že zvíťazí Rodríguez a ten skončil piaty. Čakal som, že vysoko budú Aru či Majka a obaja skončili v prvej šestke. Majkov bronz je skvelý výsledok pre poľskú cyklistiku. Smolu mali Taliani, ktorí ťahali, ako sa patrí, ale Nibali v záverečnom zjazde spadol a nedokončil.." dodal Fraňo.