Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Švédi majú na MS ďalšie zlato, na 15 km voľne vyhral medzi mužmi Olsson

(Autor: Twitter)
SITA|Publikované 25. feb 2015 o 15:37

Z dvojice slovenských reprezentantov bol lepší Martin Bajčičák. Obsadil 46. miesto s odstupom 3:17,0 min za Olssonom.

FALUN. Švéd Johan Olsson sa stal majstrom sveta v behu na lyžiach v disciplíne 15 km voľnou technikou s intervalovým štartom na šampionáte lyžiarov-klasikov vo Falune.

Olsson zvíťazil s náskokom 17,8 sekundy pred Francúzom Mauricem Manificatom. Tretí Nór Anders Glöersen stratil 19,2 sekundy.

Tridsaťštyriročný Olsson má už jedenásť medailí z vrcholných podujatí. Z majstrovstiev sveta pridal do zbierky piatu, z toho druhú zlatú.

Prvýkrát sa na MS zo zlata tešil pred dvoma rokmi vo Val di Fiemme. Vtedy triumfoval na 50 km klasicky s hromadným štartom.

Obhajca titulu z Val di Fiemme Nór Petter Northug skončil v poli porazených na 62. mieste. Ďalší z favoritov Švajčiar Dario Cologna bol osemnásty.

Usporiadajúce Švédsko získalo zásluhou Charlotte Kallovej a Johana Olssona v rozpätí dvoch dní dva najcennejšie kovy. Výrazne začína konkurovať Nórom v boji o najúspešnejšiu krajinu na MS 2015.

"Pred pretekmi som veril v dobrý výsledok. Už prvý z dvoch okruhov som absolvoval veľmi dobre," rozhovoril sa pred kamerami Eurosportu Olsson.

"V cieli som mal pomerne veľký náskok, ale nemal som sa veľmi s kým porovnávať, keďže tí najlepší štartovali s oveľa vyššími číslami. Teším sa za seba, ale aj celé Švédsko, že máme ďalšiu zlatú medailu. Verím, že v štafetách môžeme byť veľmi silní."

V 86-člennom štartovom poli boli aj dvaja slovenskí reprezentanti. Skúsenejší Martin Bajčičák obsadil 46. miesto s odstupom 3:17,0 min za Olssonom.

"Podmienky boli dosť náročné. Sneh bol mokrý, podklad rozsypaný. Od rána aj trochu poprchávalo. Išiel som na trať s tým, že je to v podstate moja najslabšia disciplína. Veril som , že ak by mi vyšiel deň, mohol by sa podariť lepší výsledok," prezradil TASR Bajčičák.

"Nadšený však vôbec nie som. Beriem to ale tak, že je to moja príprava na päťdesiatku. Tam mám tajný sen - po tých doterajších umiestneniach by som sa chcel zmestiť do 30. miesta."

Druhý slovenský zástupca Peter Mlynár skončil na 65. priečke (+4:54,0).

MS vo Falune - 15 km voľnou technikou s intervalovým štartom, muži:

1. Johan Olsson (Švéd.) 35:01,6 min

2. Maurice Manificat (Fr.) +17,8

3. Anders Glöersen (Nór.) +19,2

4. Marcus Hellner (Švéd.) +39,8

5. Finn Haagen Krogh (Nór.) +47,6

6. Bernhard Tritscher (Rak.)

7. Lukáš Bauer (ČR) +54,7

8. Chris Andre Jespersen (Nór.) +57,2

...

46. Martin Bajčičák +3:17,0

65. Peter Mlynár (obaja SR) +4:54,0

Súvisiace články