Nedeľa, 17. októbra, 2021Meniny má Hedviga

Stredopoliar Hamburgu údajne hrá s falošnou totožnosťou, nesedí ani dátum narodenia

Bakery Jatta si už aj zatrénoval s mužstvom Hamburgu. (Autor: TASR/AP)
SITA|7. aug 2019 o 12:42

Nesedí viacero faktov o hráčovi.

BRATISLAVA. Na nemeckej futbalovej scéne sa objavila veľká aféra v súvislosti s účastníkom tamojšej II. bundesligy - tímom Hamburger SV.

Podľa informácií denníka Sport Bild sa gambijský stredopoliar tohto mužstva Bakery Jatta v skutočnosti volá Bakary Daffeh. Navyše, nezhoduje sa ani hráčov dátum narodenia.

Vraj sa narodil o tri roky skôr

"Bakery Jatta z HSV je podozrivý z falšovania dokladov totožnosti," uvádza sa v stredajšom vydaní spomenutého periodika.

Nemeckí žurnalisti sa dostali až k bývalým trénerom hráča v Gambii, ktorí mu mali pomôcť zamaskovať pravú totožnosť. Jatta sa oficiálne narodil 6. júna 1998, no podľa zistení redaktorov Sport Bildu prišiel na svet už 6. novembra 1995 - ako Bakary Daffeh.

Jatta prišiel do Nemecka v roku 2015 ako utečenec z Gambie. Zakrátko sa dostal do klubu Hamburger SV, v ktorom sa postupne dostal až do A-mužstva. V ňom dosiaľ odohral 47 súťažných zápasov. V januári predĺžil zmluvu s Hamburgom až do roku 2024.

Redaktori tohto denníka ešte 29. júla požiadali klub o stanovisko. Keďže činovníci HSV ani hráčov manažér sa s nimi nechceli stretnúť, rozhodli sa prípad publikovať.

"Ak sú informácie pravdivé, znamená to, že Jatta oklamal nielen HSV, ale aj nemecké úrady. Keď v roku 2015 prišiel do Nemecka, predložil dokumenty, že je neplnoletý (mal mať vtedy 17 rokov, pozn.), aby mal väčšiu pravdepodobnosť na pridelenie práva na pobyt v krajine," píše Sport Bild.

Klub považuje Jattu za bezchybného športovca

Hráč údajne klamal aj o svojej futbalovej minulosti. Krátko po príchode do Nemecka zdôraznil, že dovtedy nehral za žiadny africký tím.

"Pred niekoľkými mesiacmi som si kopal do lopty s kamarátmi. Zvyčajne naboso, na betóne. Kto mal topánky, bol kráľ," povedal Jatta.

Dvaja tréneri z Gambie však povedali niečo iné. Poznali ho pod menom Bakary Daffeh, ktorý vo vlasti hrával za viaceré kluby a pôsobil aj v Senegale a Nigérii. Mal dokonca nastúpiť aj za gambijskú reprezentáciu do 20 rokov.

Klub z Hamburgu sa nakoniec rozhodol poskytnúť aspoň krátke vyhlásenie, v ktorom nepochybuje o Jattovej úprimnosti a označuje ho za bezchybného športovca a spoľahlivého hráča.

"Máme k dispozícii jeho platný pas aj pracovné povolenie," komentoval Hamburger SV.

Súvisiace články