Stosurová do semifinále WTA Champs. Na Li dala kanára

Samantha Stosurová
Samantha Stosurová (Autor: SITA/AP)
SITA|28. okt 2011 o 17:50

Len jeden gem uhrala čínska tenistka v súboji so sedmičkou turnaja a v Istanbule končí. Na poslednú chvíľu si miesto medzi štvoricou najlepších zabezpečila aj Zvonariovová, ktorá môže poďakovať Kvitovej.

ISTANBUL. Austrálska tenistka Samantha Stosurová sa stala treťou semifinalistkou dvojhry na koncoročnom "výberovom" podujatí TEB BNP Paribas WTA Championships v Istanbule.

V piatkovom súperení dvoch tohtosezónnych grandslamových víťaziek si poradila s päťkou žrebu Na Li z Číny za 67 minút absolútne suverénne 6:1, 6:0. Jediný gem stratila za stavu 4:0 pri vlastnom podaní.

Stosurová: Herne mi to dnes mimoriadne išlo

"Som absolútne šťastná z toho, akým spôsobom sa mi podarilo pozviechať sa z predchádzajúcej prehry na tomto turnaji. Herne mi to dnes mimoriadne išlo."

"Pred semifinále na akomkoľvek podujatí nemôžete bez ohľadu na meno súperky očakávať ľahký zápas, tobôž na koncoročnom šampionáte. Pokúsim sa ťažiť aj zo skúseností, ktoré som nazbierala vlani," povedala v interview ešte na kurte Stosurová, ktorá na víťazné údery bola lepšia 15:4 a zároveň urobila výrazne menej nevynútených chýb (22:32). Štatistika Číňanky je teda priam príšerná.

Duel úradujúcej víťazky newyorských US Open Stosurovej a ázijskou hrdinkou parížskeho Roland Garros 2011 bol zhodou okolností priamym súbojom o konečné druhé miesto v tabuľke základnej Bielej skupiny za Viktoriou Azarenkovou.

Bieloruska nadobudla istotu prvenstva už vo štvrtok, hoci až v piatok odohrá svoj záverečný zápas v skupine, a to proti Francúzke Marion Bartoliovej ako náhradníčke za Rusku Mariu Šarapovovú.

Ešte sa musí rozhodnúť v Červenej skupine

V Červenej skupine si už zabezpečila miestenku do víkendovej vyraďovacej fázy tohto podujatia pre najlepšie v bodovaní Race Petra Kvitová.

Záverečný piatkový zápas medzi Azarenkovou a náhradníčkou Marion Bartoliovou z Francúzska, ktorá zastúpila Rusku Mariu Šarapovovú, mal už iba formálny význam. Bartoliová, ktorá sa budúci týždeň ako jednotka predmetného podujatia predstaví na tzv. malých MS na indonézskom ostrove Bali, zvíťazila za 152 minút 5:7, 6:4, 6:4.

Šancu na prienik do semifinále už stratila dánska líderka svetového rebríčka Caroline Wozniacka, ale napriek tomu znova bude jednotkou renkingu na záver sezóny.

Dvadsaťsedemročná univerzálka Stosurová, ktorá sa v rokoch 2005 a 2006 radovala na MS WTA vo štvorhre po boku Američanky Lisy Raymondovej, potvrdila, že proti Na Li to vie: bilanciu upravila už na 6:0 (v tejto sezóne 4:0). Proti členkám Top 5 má v roku 2011 štatistiku 7:2, predtým jej skóre z takýchto stretnutí bolo 7:21.

Víťazka US Open z predmetnej sezóny triumfovala na dvoch z ostatných štyroch šampionátov (2007 Justine Heninová, 2010 Kim Clijstersová). Dvadsaťdeväťročná debutantka medzi elitou Na Li od svojho životného triumfu na antuke vo francúzskej metropole má značne chabú zápasovú štatistiku 6:9.

Kvitová pomohla Zvonariovovej

Ruská tenistka Vera Zvonariovová sa stala poslednou semifinalistkou WTA Championships.

Rozhodlo o tom víťazstvo Češky Petry Kvitovej nad Poľkou Agnieszkou Radwanskou za 103 minút 7:6 (4), 6:3 v piatkovom záverečnom zápase programu základnej Červenej skupiny.

Radwanskej by pritom stačil na prienik medzi najlepšie štyri aj zisk aspoň jedného setu, v tom úvodnom viedla veľmi sľubne 5:1.

V sobotu sa v semifinále stretne Kvitová s Austrálčankou Samanthou Stosurovou a Zvonarevová vyzve Bielorusku Viktoriu Azarenkovú, víťazku Bielej skupiny.

4. Šarapovová 2 0 2 0:4 16:26 0*

*už nebude pokračovať, nahradí ju Marion Bartoliová (Fr.-9)

Legenda: poradie, hráčka, zápasy, víťazstvá, prehry, sety, gemy, body.

Predchádzajúce výsledky: Stosurová - Šarapovová 6:1, 7:5, Na Li - Šarapovová 7:6 (4), 6:4, Azarenková - Stosurová 6:2, 6:2, Azarenková - Na Li 6:2, 6:2

Pozn.: Pri rovnosti bodov dvoch hráčok je rozhodujúcim kritériom vzájomný zápas.

4. Wozniacka 3 1 2 3:5 34:41 2

Predchádzajúce výsledky: Wozniacka - Radwanská 5:7, 6:2, 6:4, Kvitová - Zvonarevová 6:2, 6:4, Zvonarevová - Wozniacka 6:2, 4:6, 6:3, Kvitová - Wozniacka 6:4, 6:2, Radwanská - Zvonarevová 1:6, 6:2, 7:5

Pozn.: Pri rovnosti troch hráčok rozhodla "percentáž" gemov.