Pondelok, 1. marec, 2021Meniny má Albín

Štochl je na Slovensku vo svojom odbore fenoménom

Richard Štochl. (Autor: SITA)
Pavol Spál|Publikované 6. jan 2011 o 21:30

Ak podáme maximum, môžeme sa vyrovnať na MS i najlepším, tvrdí Richard Štochl. Patrí medzi najlepších brankárov sveta. Na Slovensku sa stal Richard Štochl hádzanárom roka už šiestykrát.

Ak podáme maximum, môžeme sa vyrovnať na MS i najlepším, tvrdí Richard Štochl. Patrí medzi najlepších brankárov sveta. Na Slovensku sa stal Richard Štochl hádzanárom roka už šiestykrát.

BRATISLAVA. Meria vyše dva metre a vo svojom odbore patrí medzi najlepších na svete. Vyštudovaný učiteľ Richard Štochl je najvýraznejšou hádzanárskou postavou v histórii samostatného Slovenska.

Cez polčas do kabíny nechodí. V bráne je maximálne sústredený. Akoby meditoval sťa mních.

Je oporou najslávnejšieho francúzskeho tímu Montpellier HB. Vo svojom športe je u nás jednotkou.

V národnom tíme pôsobí už takmer pätnásť rokov, odohral dvesto zápasov, strelil šesť gólov. Pritom je brankár. V utorok vyhral anketu najlepší hádzanár roka. Šiestykrát, aj to je unikát.

Odjakživa brankárom

„Nie je to pre mňa rutina. Mám z toho veľkú radosť, aj keď tak nevyzerám. Je to ocenenie mojej roboty," vravel tridsaťpäťročný kapitán, ktorý začal s hádzanou ako deväťročný v rodných Michalovciach.

„Inšpiroval ma otec. Vždy som chcel byť iba brankárom. Iný post som neskúšal."

Štochl získal titul so slovinským Celje Pivovarna Laško a v lete prestúpil do Montpellier HB. V tíme, ktorý patrí medzi svetovú elitu, sa stal ihneď oporou. Vyhral superpohár.

„Bol to jeden z mojich najlepších rokov, splnil som všetky moje športové ciele." Pred dvoma rokmi na MS v Chorvátsku bol štatisticky druhým najlepším brankárom.

Slováci dosiahli historický úspech, skončili desiati. Hlavne vďaka Štochlovi.„Vytiahli sme hádzanú z pivnice. Predtým o nás nik nevedel," vravel vtedy.

Už o týždeň sa Slováci predstavia na druhom šampionáte vo Švédsku. Tím je takmer nezmenený, skúsenejší. Dospel.

„Nerád hovorím o cieľoch. Chceme hrať peknú hádzanú, aby sme potešili fanúšikov. To je najdôležitejšie. Zaiste, prvoradým cieľom je postup zo skupiny."

Vnútorná sila

Štochl si uvedomuje, že očakávania verejnosti budú väčšie. „Treba sa s tým vyrovnať a na palubovke potvrdiť, že máme kvalitu. Bude fajn, ak to dokážeme."

A či by bol sklamaný, ak by nepostúpili zo základnej skupiny? „Nerád by som o tom hovoril dopredu. Nevieme, ako sa to bude vyvíjať."

V skupine Slovákov preverí Argentína, Čile, Kórejská republika, ale aj favoriti na medaily, ako sú Švédsko (domáci) a Poľsko (bronzoví z MS v Chorvátsku). Zo skupiny postupujú prví traja.

„Švédi i Poliaci majú vysokú kvalitu. Ale až taký priepastný rozdiel medzi nami nie je. Ak podáme naše maximum, zaiste sa môžeme vyrovnať aj im."

Štochl prezradil najväčšiu prednosť Slovákov. „Tím a jeho vnútorná sila. Toto mužstvo chce ukázať, že vie vyhrávať," uzavrel Štochl.

Posledná skúška

BRATISLAVA. Už o týždeň sa slovenskí hádzanári predstavia na majstrovstvách sveta. Po druhýkrát v histórii samostatnosti. Cieľom hádzanárov je postúpiť zo základnej skupiny medzi dvanástku najlepších.

Ich prvým súperom na MS vo Švédsku (13. - 30. 1. 2011) v skupine D bude v piatok o 20. 30 Poľsko, jeden z najlepších svetových tímov. Ďalej sa v Göteborgu stretnú so Švédmi, Kórejčanmi, Argentínčanmi a Čiľanmi.

Slováci sa v týchto dňoch pripravujú na turnaji štyroch krajín v Gdyni, kde vyzvú okrem Maďarov a Čechov aj Poliakov, proti ktorým nechcú odkryť tromfy.

Z pôvodnej nominácie vypadol Csaba Szücs, ktorý bol vo výbornej forme a v závere roka patril medzi najlepších Slovákoch. Ľavú spojku nemeckého Grosswallstadtu vyradilo zranenie brušného svalstva.

(pas)
Nová Sieň slávy

BRATISLAVA. Nové hádzanárske šéfstvo (od jesene) si osvojilo pekný zvyk. Slovenská hádzaná má tiež svoju Sieň slávy.
Na vyhlasovaní ankety najlepší hádzanár roka (2010) v utorok Hlohovci ocenili prvých dvanásť významných osôb. Dominujú majstri sveta.

Uvedení do Siene slávy

Anna Čápová - hádzanárka storočia, majsterka sveta 1957, najlepšia brankárka tohto šampionátu
Ladislav Gross - tréner majsteriek sveta 1957
Ladislav Šesták - legenda prešovskej hádzanej
Martin Gregor - majster sveta
Anton Frolo - najlepší hráč storočia, majster sveta
Peter Pospíšil - strieborný z OH 1972
Mária Ďurišinová, vicemajsterka sveta, piata z OH v Soule, s 1557 gólmi svetová rekordérka v počte strelených reprezentačných gólov.
Rudolf Horváth - majster sveta
Emil Otřísal - zakladateľ hádzanej na Slovensku, prvý predseda SZH
Vier Schmidtová­Ilavská - majsterka sveta z roku 1957
Jozef Zápražný - významný rozhodca a funkcionár
Jozef Ambruš - významný rozhodca a funkcionár

Autor clanku
Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články