Nedeľa, 28. február, 2021Meniny má Zlatica

Štochl: Hádzanú nehráme pre peniaze

Richard Štochl bol oporou v bránke Slovenska a pomohol tímu prebojovať sa na majstrovstvá sveta. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|Publikované 23. jún 2008 o 00:00

Jeden z najlepších brankárov sveta Richard Štochl sa veľkou mierou pričinil o to, že slovenskí hádzanárisi prvýkrát v histórii vybojovali postup na svetový šampionát. Ten bude v januári budúceho roka v Chorvátsku.

Účasť na šampionáte ste si zabezpečili pred týždňom. Skúste s odstupom času povedať, čo rozhodlo?

Skvelá partia. V súboji proti Slovinsku v odvete druhej fázy kvalifikácie sme si verili. V náš prospech pôsobila aj väčšia túžba po víťazstve. Nehrali sme síce tak, ako sme chceli, ale na našej strane bolo väčšie srdce a bojovnosť.

V kariére ste získali viacero titulov, dvakrát ste štartovali na európskom šampionáte a teraz ste vychytali historický postup na majstrovstvá sveta. Čo si najviac ceníte?

Všetky postupy na vrcholné podujatia rovnako. Aj prvý postup na európsky šampionát, aj účasť na minuloročnom, aj postup do Chorvátska.

Máte 32 rokov. Viete už teraz ubezpečiť slovenských fanúšikov, že po svetovom šampionáte neukončíte reprezentačnú kariéru?

Ešte nad tým nerozmýšľam. Ak nebudem musieť skončiť, tak sa nechystám. Cítim sa dobre, zdravotne som v poriadku a nemám na to dôvod. Veď k reprezentácii som mal vždy pozitívny vzťah.

Vraj sa pred zápasmi stretávate v izbách, zamyslíte sa nad taktikou a trénera postavíte pred hotovú vec. Je to pravda?

Nie tak úplne (smiech). Taktika je vecou trénera, ale my si vždy musíme povedať, čo budeme hrať. Bez toho, aby sme to prebrali spolu, sa nedá hrať. Každý musí vedieť, čo má v danej situácii spraviť.

Tréner Zoltán Heister pôsobí počas zápasov veľmi pokojne. Je taký aj po zatvorení dverí v šatni?

Je úplne normálny, pokojný. Hlas zvyšuje iba keď je to nevyhnutné, ale v žiadnom prípade nie je agresívny.

Tréner zložil zo skúsených hráčov iba kostru tímu, všetko bolo na pleciach mladých. Nešiel do rizika?

Možno, ale ukázalo sa, že vybral správnu cestu za úspechmi. Stavil na hráčov, ktorých poznal a veril im. Oni sa mu za to odvďačili.

Skutočnosť, že Slovensko postúpilo na majstrovstvá sveta znamená, že patrí medzi absolútnu hádzanársku špičku?

V tomto by som bol opatrný. Iné družstvá majú väčšiu tradíciu, pre nás je to obrovský úspech. Aj my máme kvalitných hráčov, veď hrávajú aj v prestížnej nemeckej bundeslige.

Na čo si trúfate na šampionáte?

Tešíme sa na každý jeden zápas a chceli by sme pre Slovensko získať historicky prvé body z vrcholného podujatia. Či sa prebojujeme zo skupiny, si teraz netrúfam odhadnúť.

Za postup mala byť odmena 150-tisíc korún. Je to pravda?

Áno, ale ešte sme nič nedostali. Peniaze by sme však mali dostať už čoskoro, možno do týždňa.

Ide leto. Už máte premyslené, čo s týmito peniazmi spravíte?

To nie je na každého hráča, ale na celý tím spolu (smiech). Preto je jasné, že to nebude vysoká suma.

Okrem toho azda dostanete niečo aj od sponzorov.

To nie. Hádzanú hráme z vlastného záujmu. Reprezentovať sa nedá pre peniaze, ale iba preto, že sa chceme ukázať v dobrom svetle.

Máte ešte nejaký sen?

Jednoznačne. Bol by som rád, keby sa nám podarilo dostať sa na olympijské hry.

Tréner nájde aj sponzorov

Slovenskí hádzanárisa prebojovali na svetový šampionát, stúpa tým aj kredit slovenského športu.

Podľa prezidenta Slovenského zväzu hádzanej Pavla Derfényiho je za postupom slovenských hádzanárov na svetový šampionát predovšetkým postava trénera Zoltána Heistera, dobrá atmosféra v tíme, ale aj systematická práca s mládežou v reprezentačných výberoch.

„V roku 2001 na európskom šampionáte v Luxemburgu skončilo družstvo kadetov na šiestom mieste. Prvým mimoriadnym úspechom na seba upozornil vtedy ešte neznámy Zoltán Heister. O päť rokov neskôr pozornosť vzbudilo aj šieste miesto juniorov, opäť pod vedením toho istého kouča. Nastupujúca generácia hádzanárov potešila tiež postupom na svetové šampionáty v Brazílii a v Macedónsku,“ vrátil sa k prvým dôvodom radosti v slovenskej hádzanej Derfényi.

„Tréner Heister dokáže hráčov motivovať. Aj keď má mnohých kritikov, v jeho prospech hovoria výsledky. Aj preto má u nás dôveru,“ vyhlásil prezident zväzu a pokračoval v hodnotení predností, ktoré má súčasný tréner:

„Pozná mladých hráčov a nebojí sa dať im šancu. Boli aj iní tréneri, ktorí pracovali systematickejšie, ale nedosiahli výsledky.“

Objavili sa aj informácie o tom, že súčasný tréner nie je prínosom iba po športovej stránke, ale prináša zväzu aj peniaze. „Od štátu dostávame mizivý balík peňazí a pán Heister pri podpise zmluvy vedel, do čoho ide. Sám povedal, že je vynikajúci manažér a psychológ. Potvrdzuje to, dokáže nájsť sponzorov a tým zabezpečiť prísun financií v prospech kvalitnejšej prípravy. Dlhodobo som si myslel, že ženská reprezentácia je kvalitnejšia. Nemala však šťastie pri žrebe barážových stretnutí alebo v odvete pokazila dobre rozohraný dvojzápas. Mám pocit, že hlavným dôvodom väčších úspechov mužského výberu je fakt, že úcta k reprezentačnému dresu je silnejšia ako u žien – ponuku reprezentovať prijal každý oslovený hráč. U mužov sa navyše ukázalo veľa talentov, ktoré tréner vhodne zapracoval do tímu,“ povedal Derfényi.

Slovenský mužský kolektívny šport nehrá vo svetovej konkurencii často. Ak nerátame hokejistov, ktorí sú na šampionáte každý rok, pred hádzanármi sa podarilo prebojovať na majstrovstvá sveta iba vodným pólistom. Celkom jednoznačne tým stúpne kredit nášho športu.

„Podpora hádzanej zo strany štátu nie je adekvátna výsledkom. Verím, že teraz sa zmení aj jeho pohľad na tento šport a prídu aj súkromné zdroje.“

Slováci si v A-skupine šampionátu zmerajú sily s Francúzskom, Maďarskom, Rumunskom, Austráliou a druhým tímom z Panamerických hier.

Zoltán Heister

Narodil sa 27. februára 1961, je ženatý a má dve dcéry. Ako hráč pôsobil v ŠKP Bratislava, ako tréner koučoval mládežnícke tímy vo svojom klube a v reprezentácii kadetov, juniorov a od roku 2006 mužov.

Čo na to Zoltán Heister?

KVALIFIKÁCIA.Rozhodla predovšetkým sila kolektívu, ale tiež to, že hráči dali do hry srdce a na každý zápas nastúpili s odhodlaním zvíťaziť. Môjmu výberu som od začiatku veril. Veľmi sme chceli a nakoniec sa nám to aj podarilo. Považujem to za kolektívny úspech, a preto nechcem chváliť a menovať špeciálne jedného hráča.

BEZ EMÓCIÍ.Snažím sa byť pokojný nielen na lavičke, ale aj v šatni. Keby som bol nervózny a zvyšoval by som hlas, nič by som tým nedokázal. Iba by som zverencov zbytočne znervóznil.

RECEPT NA ÚSPECH. Napriek tomu, že som sa na vrcholné podujatia prebojoval s viacerými výbermi, recept na úspech povedať neviem. Nech to posúdia iní. Spraviť dobrý kolektív zo samých legionárov je určite náročné, keďže hráči spolu nie sú často, ale musíme pracovať s tým, čo máme k dispozícii.

PREŠOV. Čo sa týka hráčov Prešova v reprezentácii, považujem to za uzavretú kauzu. Oni vedia, čo sa stalo, ja to viem a či budú štartovať v Chorvátsku, ešte netuším.

ŠAMPIONÁT.Úspech na šampionáte bude závisieť od rôznych okolností. Musíme sa veľmi dobre pripraviť a potrebujeme aj športové šťastie.

OCENENIE. To, že nás žrebovali z tretieho koša, je ocenenie skutočnosti, že sme sa na majstrovstvá sveta prebojovali na úkor silných tímov, napríklad Slovinska. Môže to byť výhoda, ale uvidíme až priamo na šampionáte.

(kt)

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články