Paul Pogba (vľavo) sa pokúša s loptou preniknúť cez Dirka Kuyta.
Paul Pogba (vľavo) sa pokúša s loptou preniknúť cez Dirka Kuyta. (Autor: TASR/AP)
TASR|24. nov 2016 o 19:15

Šancu na postup zo skupiny stratil jeden z favoritov Inter Miláno.

BRATISLAVA. Slovenský futbalista Miroslav Stoch strelil už svoj štvrtý gól v tomto ročníku Európskej ligy UEFA 2016/2017, prvý v skupinovej fáze.

Dvadsaťsedemročný krídelník bol žolíkom holandského trénera Fenerbahce Istanbul Dicka Advocaata, ktorý ho poslal na ihrisko do druhého polčasu dovtedy bezgólového domáceho súboja s ukrajinskou Zorjou Luhansk.

Nový muž sa mu v 59. minúte odvďačil za dôveru úvodným presným zásahom, keď strelou z 25 metrov prekvapil súperovho brankára. V 67. minúte stanovil na konečných 2:0 stopérsky kolega ďalšieho Slováka v domácom drese Martina Škrtela Simon Kjaer a turecký tím sa vďaka zisku troch bodov priebežne usadil na čele tabuľky A-skupiny.

Škrtel bude v poslednom zápase chýbať

Stoch zaznamenal predošlé tri presné zásahy do siete Grasshoppersu Zürich v dvojzápase play off a pomohol nimi k postupu do skupinovej fázy Európskej ligy.

Škrtela môže mrzieť inkasovaná žltá karta v nadstavenom čase víťazného súboja s Luhanskom, ktorá znamená, že v záverečnom vystúpení proti Feyenoordu Rotterdam bude tímu chýbať.

Zenit Petrohrad si drží stopercentnú úspešnosť. Ruský klub bodoval naplno aj v piatom zápase D-skupiny, keď doma zdolal izraelský Maccabi Tel Aviv 2:0.

Mak prihrával na gól

K triumfu Zenitu prispel aj slovenský reprezentant Róbert Mak. Odohral celý duel a po jeho prihrávke strelil Aleksandr Kokorin v 44. minúte otvárací gól stretnutia.

Zenit mal už po 4. kole zaručené prvé miesto v tabuľke a postup do šestnásťfinále.

O loptu bojujú Ezequiel Scarione (vpravo) z Maccabi Tel Aviv a Ivan Novoselcev zo Zenitu Petrohrad. (Autor: TASR/AP)

Slovan Liberec v bráne s Martinom Dúbravkom zvládol existenčný súboj a Karabach Agdam zdolal 3:0. Severočeský klub si udržal teoretickú nádej na postup, v poslednom kole však musí vyhrať v Solúne nad PAOK a Karabach nesmie bodovať v domácom dueli s Fiorentinou.

Sparta zdolala tím Premier League

Postup do ďalších bojov si po Zenite Petrohrad, Šachtare Doneck, Schalke 04 Gelsenkirchen a Ajaxe Amsterdam vybojovali v zápasoch piateho kola futbalisti Anderlechtu Brusel, FK Krasnodar, Sparty Praha, APOEL-u Nikózia, Olympiacosu Pireus, AS Saint-Étienne, AS Rím, KRC Genk a Athletica Bilbao.

Český zástupca si dokonca v predstihu vďaka výhre 1:0 nad Southamptonom zaistil prvé miesto v K-skupine. Definitívne z hry von je milánsky Inter.

Brankár Sparty Tomáš Koubek sa raduje po víťazstve nad FC Southampton.
Brankár Sparty Tomáš Koubek sa raduje po víťazstve nad FC Southampton. (Autor: TASR/AP)

Taliansky klub premrhal dvojgólový náskok a podľahol Hapoelu Beer Ševa 2:3, čím sa v tabuľke K-skupiny nemá šancu odlepiť zo štvrtej priečky.

United sú v hre o postup

Riziko straty šance na postup odvrátil favorizovaný Manchester United.

Na domácom trávniku zdolal Feyenoord Rotterdam hladko 4:0 a práve pred holandského súpera sa posunul o dva body na druhé miesto tabuľky.

Záverečné 6. kolo skupinovej fázy Európskej ligy je na programe 8. decembra. Žreb šestnásťfinále sa uskutoční v pondelok 12. decembra.

Brankár Feyenoordu Brad Jones zasahuje pri strele Henrika Mchitarjana (tretí sprava). (Autor: TASR/AP)

EURÓPSKA LIGA UEFA 2016/2017 - základné skupiny, 5. kolo:

A-skupina:

Fenerbahce Istanbul - Zorja Luhansk 2:0 (0:0)

Góly: 59. STOCH, 67. Kjaer

ČK: 90.+3 Sobol (Luhansk)

/Martin Škrtel odohral celý zápas + ŽK, Miroslav Stoch (obaja Fenerbahce) od 46. minúty + gól/

Manchester United - Feyenoord Rotterdam 4:0 (1:0)

ČK: 33. Astiz (APOEL)

Olympiacos Pireus - Young Boys Bern 1:1 (0:0)

D-skupina:

Zenit Petrohrad - Maccabi Tel Aviv 2:0 (1:0)

Góly: 11., 61. a 88. Džeko, 82. Perotti - 18. Zeman

/Matúš Kozáčik odchytal celý zápas, Jakub Hromada odohral celý zápas, Patrik Hrošovský odohral celý zápas, Michal Ďuriš od 63. min, Marek Bakoš (všetci Plzeň) od 75. min/

Austria Viedeň - Astra Giurgiu 1:2 (0:0)

Góly: 57. Rotpuller - 79. Florea, 88. Budescu (z 11 m)

G-skupina:

Ajax Amsterdam - Panathinaikos Atény 2:0 (1:0)

I-skupina:

Schalke 04 Gelsenkirchen - OGC Nice 2:0 (1:0)

Góly: 33. Bernardeschi, 50. Babacar - 5. Skachov, 26. Campos, 90.+3 Rodrigues

Slovan Liberec - Karabach Agdam 3:0 (1:0)

Góly: 11. Vůch, 57. a 63. Komličenko (prvý z 11 m)

/Martin Dúbravka odchytal celý zápas, Igor Súkenník (obaja Liberec) sedel na lavičke náhradníkov/

1.Fiorentina531113:510 b
2.Karabach Agdam52126:107 b
3.PAOK Solún52125:67 b
4.Slovan Liberec51137:104 b

K-skupina:

Hapoel Beer Ševa - Inter Miláno 3:2 (0:2)

Góly: 58. Maranhao, 71. Nwakaeme (z 11 m), 90.+3 Sahar - 13. Icardi, 25. Brozovič

ČK: 69. Handanovič (Inter)

Sparta Praha - FC Southampton 1:0 (1:0)

Gól: 11. Costa