Už niekoľko rokov sa venuje mládežníckemu futbalu na Slovensku, ale osobne spoznal aj svetové talenty. Ako trebárs Erlinga Brauta Haalanda.
Tréner reprezentácie do 18 rokov STANISLAV MACEK opísal niekoľko unikátov slovenského futbalu. Jeden z nich pripomína Lionela Messiho. Vo výbere Slovenska sa objavili aj exotické mená ako Johan Morel či Amid Khan Agha.
Devätnásťročný Erling Braut Haaland z Borussie Dortmund svojou streleckou bilanciou šokoval svet. Vy ste sa s ním nedávno rozprávali, keď ešte pôsobil v Salzburgu. Aký je?
Haaland vyčnieval. V ochote pracovať, prístupom, kvalitou, a to najmä pri zakončení. Všetko premieňal. Prvý raz na tréningu netrafil bránku až po piatich dňoch. Veľký sympaťák. Vie veľa jazykov. Hovorí po anglicky, nemecky, francúzsky. Po každom tréningu si ešte pridával navyše. Pokorný, slušný. Veľký pracant.
Čím vás ešte zaujal?
V Salzburgu je zvykom, že si hráči idú po zápase spolu posedieť aj s manželkami, ale Haaland mi vravel, že on nie. Má svojho kondičného trénera. Chce dodržať svoj plán. Každý deň si dá tisíc brušákov a tristo kľukov. Je to pre neho ako čistá droga. Pýtal som sa ho, či má frajerku.
Ako reagoval?
Odvetil, že má, Nórku. Ale po mesiaci ju poslal domov, lebo sa mu v tom čase nedarilo.
Dodal, že futbal je preňho prioritou. Ona chcela chodiť na výlety a nemohol sa sústrediť. Chcel trénovať, regenerovať a byť nastavený na futbal. Futbal je jednoducho pre neho všetkým. Chce byť najlepší.
Pýtal som sa ho tiež na jeho agenta Mina Raiolu (azda najznámejší agent na svete, pozn. red.). Tvrdil, že s ním má výborný vzťah. Že ho podporuje a maximálne mu verí. Už vtedy tvrdil, že chce ísť najprv do Bundesligy.
Vravel mi, že trebárs Juventus Turín by preňho znamenal ešte veľký skok. Že si nevie predstaviť, ako by sedel v kabíne vedľa Cristiana Ronalda. Chcel sa zo Salzburgu posunúť, ale nesníval o Reale Madrid. Hľadal prestupnú zastávku. Preto si zvolil Dortmund.
Haalanda ste spoznali počas stáže v akadémii Salzburgu, ktorá má povesť najmodernejšej na svete. Aké to bolo?
Bol som tam už tretíkrát. Naposledy spolu s Marekom Mintálom (bývalým reprezentantom a najlepším strelcom Bundesligy, pozn. red), ktorý tam mal dobrý kontakt na Franka Kramera, šéfa akadémie. Je to obrovský komplex. Futbalová akadémia je spojená s hokejovou. Každá veková kategória trénuje celý rok na svojom ihrisku.
Akadémia svojimi technickými vymoženosťami aj filozofiou výchovy hráčov predbehla dobu. Môžete to potvrdiť?
Vyzerá to tam ako vo fabrike. Pred vstupom vás čakajú vrátnici, objekt stráži bezpečnostná služba. Súčasťou komplexu sú lekári, učitelia. Chlapci tam chodia aj do školy. Prosto firma na výrobu profesionálnych športovcov. Je tam obrovská disciplína, futbalisti si to vážia. Hráčov si vyberajú z celého sveta. Kto spraví najmenší problém, trebárs čo sa týka životosprávy, tak končí.
Šestnásťroční chlapci sa správali ako dospelí a vyzretí muži. V akadémii je niekoľko laboratórií. Hráčov trebárs napoja na počítač a urobia im rýchlotesty. Nováčikom v akadémii ihneď zoberú krv, spravia im rozbor kostí a všetkého možného. Využívajú najmodernejšie prístroje na regeneráciu.
Majiteľ Red Bullu Dietrich Mateschitz tam investoval obrovského peniaze. Pritom tvrdí, že ho viac zaujíma formula 1. Keď tam nevychovajú hviezdy, tak potom neviem kde. Ako podporný tréner tam pôsobí aj bývalý reprezentant Dušan Švento.
V Rakúsku neexistuje kategória do 19 rokov, mládež končí osemnástkou. Farma Salzburgu je umiestnená v Lieferingu, ktorý hrá druhú rakúsku ligu. Čiže hráči už v mladšom veku hrajú mužskú súťaž, čo je pre nich veľká škola. Pôsobí tam aj Slovák Peter Pokorný, veľmi talentovaný a zaujímavý chalan.
Podľa bývalého trénera reprezentácie do 21 rokov Adriána Guľu mal Pokorný pri testoch najrýchlejšiu akceleráciu. V prepočte na počet opakovaní bol schopný z dvadsiatich prípadov až 19-krát prepnúť vo vysokej intenzite. Je taký výnimočný?