Väčšina zápasov MS vo futbale 2026 bude v USA, očakáva sa divácky rekord

MetLife Stadium v New Yorku, na ktorom sa odohrá finále MS vo futbale 2026.
MetLife Stadium v New Yorku, na ktorom sa odohrá finále MS vo futbale 2026. (Autor: TASR/AP)
TASR|5. feb 2024 o 08:37

Najzaujímavejšie a najvýznamnejšie majstrovstvá sveta vo futbale v histórii už nie sú snom, ale realitou, povedal Infantino.

ZÜRICH. Otvárací ceremoniál a úvodný zápas futbalových MS v roku 2026 sa budú konať 11. júna na štadióne Azteca v Mexico City.

Dejiskom finále bude 19. júla MetLife Stadium v New Yorku. V nedeľu to oznámil prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Gianni Infantino.

Infantino: Najzaujímavejšie a najvýznamnejšie MS

Aztécky štadión hostil finálové zápasy MS v rokoch 1970 i 1986, v ktorých triumfovali Brazília a Argentína. Majstrovskú trofej tak na tomto štadióne zdvihli nad hlavu legendárni Pelé i Diego Maradona.

Štadión je tiež známy vďaka dvom pamätným gólom Maradonu vo štvrťfinále MS 1986 proti Anglicku a s kapacitou 87.523 miest je na ôsmej priečke najväčších futbalových štadiónov na svete.

Stane sa tiež prvým štadiónom, na ktorom sa budú konať tretie MS.

"Som veľmi nadšený z tejto správy. Veľmi sa teším na turnaj, uviedol kouč mexického tímu Jaime Lozano podľa agentúry AFP.

"Najzaujímavejšie a najvýznamnejšie majstrovstvá sveta vo futbale v histórii už nie sú snom, ale realitou. Bude to turnaj, ktorý zmení pravidlá hry a nielenže vytvorí nové rekordy, ale zanechá aj nezmazateľný odkaz. Bude to najväčšie a najlepšie podujatie všetkých čias," uviedol prezident FIFA Infantino.

Kapacita štadiónov je vysoká

Turnaj privíta jedenásť miest v USA (Atlanta, Boston, Dallas, Philadelphia, Houston, Kansas City, Los Angeles, Miami, New Jersey, San Francisco, Seattle), tri v Mexiku (Guadalajara, Mexico City, Monterrey) a dve v Kanade (Toronto a Vancouver).

Kapacita všetkých jedenástich štadiónov v USA presahuje 60.000 miest, častejšie 70.000.

Vzhľadom na to organizátori očakávajú prekonanie diváckeho rekordu, ktorý drží práve šampionát v USA v roku 1994.

Vtedy bolo celkovo na zápasoch 3.568.567 divákov, priemer na jeden duel bol 68.626 fanúšikov.

Prvýkrát sa predstaví 48 tímov

Väčšina zápasov bude v USA. Semifinálové stretnutia sa uskutočnia v Dallase a Atlante. Duel o tretie miesto je na programe v Miami.

FIFA tvrdí, že rozpis zápasov bude kompletný až po skončení všetkých kvalifikácií. Navrhli ho však tak, aby obmedzil cestovanie tímov. Žreb turnaja by mal byť koncom roka 2025.

Na turnaji v USA, Kanade a Mexiku sa odohrá celkovo 104 zápasov a prvýkrát v histórii sa na šampionáte predstaví 48 tímov. Majstrovstvá budú prebiehať od 11. júna do 19. júla.

Vyvrcholia na MetLife Stadium v New Yorku s kapacitou 82.500 miest, ktorý slúži ako domovský stánok pre dvojicu newyorských klubov NFL Giants a Jets. Informácie priniesla agentúra AFP.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Reprezentácie»Väčšina zápasov MS vo futbale 2026 bude v USA, očakáva sa divácky rekord