Na Svetové univerzitné hry pocestuje 71 športovcov, vedúci výpravy očakáva zisk medailí

Zľava vedúci slovenskej výpravy Peter Hamaj, predseda Slovenskej asociácie univerzitného športu Július Dubovský, slovenská gymnastka Barbora Mokošová a brankár slovenského vodnopólového tímu Daniel Turanský.
Zľava vedúci slovenskej výpravy Peter Hamaj, predseda Slovenskej asociácie univerzitného športu Július Dubovský, slovenská gymnastka Barbora Mokošová a brankár slovenského vodnopólového tímu Daniel Turanský. (Autor: TASR)
TASR|18. júl 2023 o 14:28

Podujatie sa uskutoční od 28. júla do 8. augusta.

BRATISLAVA. Na nadchádzajúcich 31. Svetových univerzitných hrách FISU 2021 v čínskom meste Čcheng-tu (28. júla – 8. augusta) sa zúčastní 71 slovenských športovcov a 32-členný realizačný tím trénerov, fyzioterapeutov a masérov.

Spolu bude mať slovenská výprava 103 členov.

Slovensko bude mať zastúpenie v 15 športoch. V atletike, basketbale žien, bedmintone, džude, lukostreľbe, športovej gymnastike, plávaní, v skokoch do vody, stolnom tenise, šerme, športovej streľbe, taekwonde, tenise, veslovaní a vo vodnom póle mužov.

Neobsadí iba volejbal, modernú gymnastiku a wu-šu. Na Svetových univerzitných hrách budú štartovať športovci zo 120 krajín sveta.

"Pôvodne sa hry mali uskutočniť v roku 2021, ale ich termín sa trikrát posúval, napokon riadiaci orgán FISU preložil hry až na tento rok," informoval pred odletom slovenskej výpravy na tlačovej konferencii predseda Slovenskej asociácie univerzitného športu Július Dubovský a dodal, že 50 % nominovaných športovcov študuje na zahraničných vysokých školách.

Dejisko univerziády navštívil v apríli tohto roku vedúci slovenskej výpravy Peter Hamaj.

"Športoviská sú výnimočné, vybudované na vysokej úrovni. Po skončení hier budú ďalej slúžiť univerzitám v meste. Štadión, na ktorom sa uskutoční otvárací ceremoniál, má kapacitu pre 60.000 divákov."

Vedúci našej výpravy očakáva zisk niektorých z medailí. "Mohlo by sa tak stať v športovej gymnastike, športovej streľbe, atletike, či basketbale žien."

VIDEO: Peter Hamaj

V gymnastike sa to očakáva od 26-ročnej Barbory Mokošovej, absolventky FTVŠ UK Bratislava, dvojnásobnej účastníčky olympijských hier.

"Nebolo vždy ideálne presadiť sa v športe i v štúdiu na vysokej škole. Bolo to náročné, ale zvládla som to.

Mám okolo seba dobrých ľudí, ktorí mi pomáhajú. Štartovala som aj na dvoch Univerziádach a to v rokoch 2017 a 2019, ale medailu z nich nemám.

Verím, že po návrate domov sa budem tešiť z dobrého výsledku."

VIDEO: Barbora Mokošová

Brankárom vodnopólového tímu je Daniel Turanský, študent Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

V akcii bude už deň pred slávnostným otvorením hier, súperom nášho tímu bude tím Kórejskej republiky.

"Poviem úprimne, nemali sme žiadnu spoločnú prípravu, neboli financie. Ako kolektív sa prvý raz stretneme v sobotu, deň pred odletom do Číny.

Nevieme, aké sú naše šance. Hádam sa nám podarí za ten krátky čas čo najrýchlejšie sa zohrať. Určitú výhodu máme v tom, že hráme domácu extraligu, stretávame sa už od malička."

Slovenská výprava na 31. Svetové univerzitné hry

Atletika (12): Matej Baluch, Hana Burzalová, Dominik Černý, Viktória Forsterová, Ema Hačundová, Silvia Kaliašová, Jakub Kubinec, Daniela Ledecká, Monika Lehenová, Jakub Nemec, Alžbeta Ragasová, Ján Volko.

Basketbal – ženy (12): Tatiana Bábiková, Timea Čatlošová, Martina Dovčíková, Anna Kaliužná, Michaela Lukačíková, Martina Machalová, Petra Oborilová, Kamila Plavnická, Ema Rodáková, Soňa Svetlíková, Dominika Urbanová, Zuzana Vargová.

Bedminton (1): Katarína Vargová

Džudo (4): Bruno Banský, Miloš Krajči, Alex Maruška, Martin Turanský.

Lukostreľba (3): Ondrej Francú, Andrej Majerík, Maroš Machán.

Športová gymnastika (2): Barbora Mokošová, Volodymyr Otreško.

Plávanie (4): Simon Kliment, Sabina Kupčová, Zora Ripková, Adam Rosipal.

Skoky do vody (1): Zora Poole Opálková.

Stolný tenis (6): Kristián Doubek, Simona Horváthová, Ema Labošová, Daniel Oráč, Nikoleta Puchovanová, Jakub Zelinka.

Šerm (3): Gaia Cantucciová, Alex Vladimir Duduc, Lukas Jakub Johanides.

Športová streľba (5): Marek Copák, Alexander Fabo, Miroslava Kyselová, Daniel Mitra, Štefan Šulek.

Taekwondo (1): Gabriela Briškárová.

Tenis (2): Romana Čisovská, Lenka Stará.

Veslovanie (2): Jakub Horhonek, Ondrej Kovačovič.

Vodné pólo (13): Patrik Adamec, Branislav Balogh, Adam Berlanský, Juraj Dilý, Erik Haluška, Boris Juhász, Róbert Kaid, Andrej Kováčik, Peter Kováčik, Andrej Ševc, Adam Šimkovič, Daniel Turanský, Viktor Vrba.

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Ostatné športy»Na Svetové univerzitné hry pocestuje 71 športovcov, vedúci výpravy očakáva zisk medailí