BRATISLAVA. Slovensko na základe rebríčka Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) získa jednu miestenku do súťaže mužov v cross country horských cyklistov na olympijské hry v brazílskom Riu de Janeiro, v hre je však stále aj štart fenomenálneho Petra Sagana.
UCI definitívne olympijské hodnotenie krajín zverejní v najbližších hodinách a Slovensku v ňom bude patriť pravdepodobne 15. miesto, na základe čoho môže vyslať na OH 2016 jedného pretekára.
Jedno miesto je isté
"Komisia cross country horských cyklistov Slovenského zväzu cyklistika sa bude rozhodovať medzi Michalom Lamim a Martinom Haringom, obaja sú na tom podobne podľa našich interných kritérií. Zatiaľ sa o tom bavíme len orientačne, pretože ešte nemáme potvrdenie od UCI. Predpokladám, že v priebehu nasledujúceho týždňa by sme mali dať stanovisko na Slovenský olympijský výbor (SOV)," informoval predseda spomenutej komisie Ján Žilovec.
Slovenský zväz cyklistiky však požiadal UCI o pridelenie druhej miestenky konkrétne pre Petra Sagana. Ten v minulosti žiaril aj v cross country horských cyklistov, neskôr si vybral cestnú cyklistiku a v nej patrí v súčasnosti medzi absolútnu svetovú špičku.
Sagan by bol v Riu prínosom
"Posielali sme žiadosť menovite pre Petra Sagana o druhú miestenku pre Slovensko. Záleží však na vyjadrení UCI. Z rebríčka sa totiž 'vyjazdieva' miesto pre krajinu, ktorá potom podľa svojich kritérií vyberá jazdcov. Žiadosť na voľnú kartu bola priamo na meno Petra Sagana. On sám sa vyjadril, že cestný okruh v Brazílii mu až tak nevyhovuje a necítil by sa na ňom najlepšie. Zvolil variantu, že by sa vrátil ku cross country. Po Tour de France by mal približne mesiac na prípravu na Rio," prezradil Žilovec.
Peter Sagana si na jar 2016 vyskúšal v dvoch pretekoch cross country, súťaž v Rakúsku nedokončil a v Česku skončil na 4. mieste. Snažil sa takto vyjazdiť ďalšie body pre Slovensko do rebríčka UCI, keď Michalovi Lamimu s Martinom Haringom sa nedarilo podľa predstáv.
V hre totiž bola aj druhá miestenka pre krajinu, no na to potrebovalo Slovensko skončiť do 13. pozície v olympijskom hodnotení krajín UCI.
"Už na jeseň sme viac-menej mali istotu jedného miesta, no čakali sme, či nezískame aj druhú. Tento rok sa nám však až tak nedarilo," pokračoval Žilovec.
Podľa rebríčka UCI získajú jednotlivé krajiny príslušný počet miest na OH, no nie všetky štáty ich musia využiť. Vznikne tak priestor na dodatočné rozdelenie voľných miest.
"Ak sa nevyužijú všetky miestenky, bude rozhodovať UCI a je ťažké predpovedať, aký bude ich postup. V samotnom rebríčku je otázne postavenie Brazílie, ktorá mala ako organizátor OH istotu jednej miestenky už pred začiatkom kvalifikačného procesu. Uvidíme, ako to vyrieši UCI," doplnil Ján Žilovec.
Sedem rokov v teréne netrénoval
Sám Sagan sa zatiaľ nevyjadril, či bude štartovať v cestných pretekoch. "Bol som si pozrieť trať pretekov priamo v Riu a je veľmi ťažká. Je možné, že v cestných pretekoch nebudem štartovať," pripustil Sagan. Ak Svetová cyklistická únia udelí Slovensku pre Sagana výnimku, je možné, že by na olympiáde štartoval iba v cross country.
V tejto disciplíne sa Sagan stal v roku 2008 juniorským majstrom sveta. V teréne však nejazdí, odkedy sa začal venovať naplno cestnej cyklistike.
"Sedem rokov som na horskom bicykli poriadne nejazdil. Nemám za sebou žiadny špeciálny tréning, ako by som potreboval,“ hovoril Sagan pred aprílovými pretekmi v Grazi.