Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Slovenskí reprezentanti trénujú na Skalke

SITA|Publikované 28. jan 2009 o 14:28

Slovenskí reprezentanti v behu na lyžiach rozložili svoj hlavný tréningový stan v lyžiarskom areáli na Skalke pri Kremnici.

SKALKA/KREMNICA. S výnimkou Martina Bajčičáka, ktorý odcestoval na preteky Svetového pohára do ruského Rybinska, absolvuje v tomto stredisku trojica Ivan Bátory, Michal Malák a Alena Procházková základnú časť záverečnej prípravy pred vrcholom sezóny, ktorým budú od 18. februára do 1. marca majstrovstvá sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v českom Liberci. "Sme tu už od soboty. Na Skalke sme našli vynikajúce podmienky, trate veľmi dobre upravené, kvalita snehu vyhovujúca. Sme spokojní,“ začal tréner mužskej reprezentácie Peter Bartoň. Svojim dvom zverencom naordinoval opäť vytrvalostné tréningy na obnovenie sily. Nie sú to extrémne objemy, ale vyššie ako v pretekovom období. Svoje sústredenie zakončia v sobotu účasťou na Bielej stope. Ivan Bátory by mal absolvovať 40 km a Michal Malák 25 km voľnou technikou. "Potom sa rozdelíme. Michal ešte ostane pár dní na Skalke, my dvaja s Ivanom pôjdeme do Talianska, kde nás víkend pred majstrovstvami sveta čakajú preteky Svetového pohára vo Valdidentre. To už budeme znižovať objemy a naopak stúpať bude intenzita. Pôjde o rozvoj výbušnosti a rýchlosti,“ pokračoval kormidelník slovenskej mužskej reprezentácie.

V stredu sa k mužskej časti pridala aj momentálna slovenská lyžiarska jednotka Alena Procházková. V pondelok večer sa vrátila po úspešnom účinkovaní na pretekoch Svetového pohára v estónskom Otepää domov do Banskej Bystrice, po jednodňovom oddychu už bude opäť zarezávať naplno. "Bude to zaberačka. Čakajú ma silové a vytrvalostné tréningy. Ale už mi odpadne cestovanie, neustále balenie. To ma unavuje azda viac ako preteky,“ s úsmevom sa priznala aktuálne tretia najlepšia šprintérka a celkovo pätnásta najlepšia bežkyňa na svete. Na Skalke ostane do štvrtka budúceho týždňa. V nedeľu v rámci prípravy absolvuje preteky na 20 km klasickou technikou na Bielej stope. Na majstrovstvách sveta v Liberci chce štartovať okrem šprintu aj v pretekoch na 10 km klasickou technikou, zvažuje, že nastúpi aj v skiatlone. Keď budú vrcholiť boje o tituly svetových šampiónov, ona už bude štartovať na Svetovej zimnej univerziáde v čínskom Harbine, kde by mala 28. februára v stredisku Jabuli stihnúť záverečné preteky na 15 km klasickou technikou s hromadným štartom. "Potrebujeme teraz predovšetkým obnoviť sily, aby sme zvládli nielen majstrovstvá sveta a univerziádu, ale aj záverečné severské turné Svetového pohára. Pred Libercom ešte chceme ísť na pár dní výškovej prípravy do talianskeho Livigna no a potom už príde vrchol sezóny. Verím, že potvrdíme našu príslušnosť k svetovej špičke,“ zakončil Jána Valuška.

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.